Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia16 marca 200922:35

Johann August Kelch – zapomniany raciborski botanik

Johann August Kelch – zapomniany raciborski botanik - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Raciborski entomolog i botanik urodził się 16 marca 1797 roku w Dąbiu (Dahme) koło Wołowa (Wohlau), gdzie jego ojciec - Johann, był rządcą majątku ziemskiego. Szkoła tamtejsza prowadziła naukę na tak niskim poziomie, że czytać i pisać nauczył się dopiero w Gogołowicach (Gugelwitz), gdzie pozbawiona środków do życia rodzina Kelchów mieszkała w latach 1806%u221207.

Tam też Kelch trafił do miejscowego rzeźnika, u którego pilnował bydła i uczył się zawodu. W roku 1807 ojciec otrzymał posadę w Prochowicach (Parchwitz), wobec czego Kelch poszedł do tamtejszej szkoły prowadzonej przez kantora Postela. Gdy w roku 1813 zmarła matka Kelcha, ojciec stwierdził, że nie może dłużej utrzymywać syna, w związku, z czym chłopiec zatrudnił się jako pisarz sądowy i szkolny w Gościszowie (Giesmannsdorf) koło Kamiennej Góry (Landeshut). Ponieważ tamtejszy kantor, Knittel, często chorował, Kelch nieraz przez wiele tygodni musiał go sam jeden zastępować.
W wolnych chwilach studiował dzieła muzyczne, a o pogłębienie jego wiedzy troszczył się pastor Leupold, który udzielał mu lekcji łaciny, botaniki i mineralogii. Od tego okresu ulubionym zajęciem Kelcha przez całe życie pozostawało studiowanie dzieł pedagogicznych, historycznych i przyrodniczych. Zainteresowanie pedagogiką przyczyniło się do tego, że za zgodą władz szkolnych próbował różnych metod nauczania, by w końcu opowiedzieć się po stronie metod Harnischa i Pestalozziego.

Wiosną 1816 roku objął szkołę w sąsiednim Jaczkowie (Hartmannsdorf), gdzie szybko zyskał sobie sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych mieszkańców gminy. Gdy w krótkim czasie przeniesiono go z powrotem do Gościszowa, większość mieszkańców Jaczkowa przeniosła tam swoje dzieci. Kelch jednak chciał kształcić się dalej, a ponieważ ostatnie przeniesienie nie odpowiadało jego życzeniom, jesienią 1816 roku zrezygnował z posady i z 25 talarami ofiarowanymi mu przez mieszkańców obu wspomnianych wyżej wsi wyjechał do Wrocławia.

Podczas kursu seminaryjnego we Wrocławiu duży wpływ na jego rozwój wywarł Harnisch oraz nauczyciele muzyki, Berner i Winterfeld. Dzięki ich poparciu otrzymał mieszkanie w seminarium, a po 4 miesiącach nauki zgodę na udzielanie korepetycji. W drugim roku nauki w seminarium przejął w zastępstwie prowadzenie szkoły w szpitalu św. Ducha i pewną liczbę godzin w Latzelschen Institut. W roku 1818 został pomocniczym nauczycielem seminaryjnym, prowadził zajęcia w Latzelschen Institut oraz Johnschen Louisen Institut, a ponadto udzielał korepetycji, dzięki czemu mógł wspomagać swojego starego ojca.

W czerwcu 1819 roku został nauczycielem nowo powstałego gimnazjum w Raciborzu (Ratibor), w którym powierzono mu nauczanie języka niemieckiego, historii, geografii, kaligrafii i śpiewu. W Raciborzu znalazł Kelch nie tylko pole dla wszechstronnej działalności, ale i okazję do dalszego kształcenia się. Uczył się francuskiego, łaciny i greki, później zaś zaczął studiować botanikę.

Dzięki pomocy H. R. Goepperta i J. Ch. Gnthera z Wrocławia oraz senatora Franka z Raciborza, który oddał mu część swego ogrodu, by hodował tam rośliny i udzielał uczniom wskazówek w dziedzinie ogrodnictwa, już w 1821 roku Kelch nie tylko zaczął prowadzić lekcje botaniki, ale rozpoczął też badania flory okolic Raciborza. Odkryte przez niego nieznane dotąd z obszaru Śląska rośliny sprawiły, że przyjęto go w poczet członków Sekcji Botanicznej Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczystej. Zachęcony przez F. Rendschmidta zajął się również entomologią, a jego studia w tej dziedzinie wspierali S. Schilling, J. E. Klopsch i E. Schummel.

Dzięki licznym odkryciom 85 i pionierskim badaniom entomologicznym w roku 1829 został członkiem Sekcji Entomologicznej Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczystej, zaś w roku 1839 członkiem Towarzystwa Entomologicznego w Szczecinie. W listopadzie 1825 założył w Raciborzu Schullehrer Verein, na czele którego stał przez szereg lat. W roku 1830 dzięki wsparciu i pomocy prof. Glockera zaczął prowadzić w gimnazjum lekcje mineralogii.

Jego staraniem powstała w raciborskim gimnazjum okazała i stale rozbudowywana kolekcja przyrodnicza. W uznaniu zasług, w styczniu 1839 roku, mianowany został starszym nauczycielem. Zmarł w Raciborzu 26 sierpnia 1859 roku.

Opracował GN

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.