Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 października 201911:49

Jak wybrać ubezpieczenie autocasco?

Jak wybrać ubezpieczenie autocasco? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ubezpieczenie autocasco (AC) należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Mimo to, cieszy się ono dużym zainteresowaniem posiadaczy pojazdów w Polsce. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2017 roku liczba aktywnych polis AC wynosiła 6,37 mln. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu autocasco, i na co zwrócić uwagę, wybierając je?

Wybór autocasco

 Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) regulowany jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast w przypadku autocasco uzależniony jest od umowy zawartej pomiędzy posiadaczem pojazdu a zakładem ubezpieczeń. Szczegóły dotyczące AC znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) proponowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe (TU). Zakres ochrony i uzależniona od niego wysokość składki AC zależy od potrzeb posiadacza pojazdu. Na co zwrócić uwagę, wybierając AC? Oto ważne elementy ubezpieczenia, które jednocześnie wpływają na wysokość składki:

  •                 Udział własny w szkodzie – jednym ze sposobów na obniżenie ceny za AC jest zdecydowanie się na udział własny w szkodzie. Co to oznacza? Jeśli udział zostanie określony na poziomie 10%, a dojdzie do szkody, której koszty likwidacji zostaną wyliczone na 5 tysięcy złotych, to otrzymamy kwotę pomniejszoną o 10%, czyli 4,5 tysiąca złotych. Dotyczy to każdego typu szkód. Czy taki wybór się opłaca? Weźmy pod uwagę szkodę kradzieżową pojazdu, którego wartość wynosi 100 tysięcy złotych. W takim przypadku poszkodowany otrzyma odszkodowanie w wysokości 90 tysięcy, które nie będzie wystarczające na zakup takiego samego pojazdu. Przed wyborem udziału własnego w szkodzie warto wziąć pod uwagę m.in. wartość samochodu i oszczędność na składce, jaką daje zdecydowanie się na ograniczenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
  •                 Metoda likwidacji szkody – szkoda komunikacyjna może zostać zlikwidowana metodą warsztatową lub kosztorysową. Z niższą ceną składki będzie się wiązać wybór drugiego wariantu. W tym przypadku po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń ustala z poszkodowanym, kiedy rzeczoznawca dokona oględzin pojazdu, a tym samym wyceni koszt likwidacji zniszczenia. Kiedy ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, samodzielnie będzie musiał zadbać o usunięcie uszkodzeń. W przypadku metody warsztatowej poszkodowany nie otrzymuje żadnych środków, lecz jedynie czeka na naprawę pojazdu. Warsztat zaś rozlicza się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.
  •                 Amortyzacja części – posiadacz pojazdu może zdecydować się na amortyzację części, co będzie wiązać się z niższą ceną ubezpieczenia, ale wówczas odszkodowanie zostanie pomniejszone o zużycie tych części. Polityka każdego zakładu ubezpieczeń jest pod tym względem odmienna. Procentowy ubytek wartości części jest tym wyższy, im starszy jest samochód, np. po każdym roku użytkowania pojazdu wartość części może być obniżana nawet o 10%.
  •                 Części oryginalne czy zamienniki części oryginalnych – wybór tych pierwszych wiązać się będzie z wyższym kosztem ubezpieczenia. Jeśli jednak posiadamy starszy pojazd, to nie ma powodów do tego, żeby wybierać części oryginalne – w takim przypadku doskonale powinny się sprawdzić zamienniki.
  •                 Stała suma ubezpieczenia – jeśli zdecydujemy się na stałą sumę ubezpieczenia, to zapłacimy wyższą składkę na AC, ale odszkodowanie będzie wyliczane od wartości pojazdu z dnia zawarcia umowy, nie zaś z dnia, w którym doszło do szkody.
  •                 Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej – w OWU określone jest, na terytorium jakich krajów działa ochrona ubezpieczeniowa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które często podróżują swoim pojazdem za granicę.

 Należy mieć na uwadze, że odszkodowanie wypłacone przez TU może być zaniżone. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do Funduszu Odszkodowań – firmy, która zweryfikuje kosztorys otrzymany od zakładu ubezpieczeń i pomoże uzyskać odszkodowanie adekwatne do zaistniałej szkody.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 września 202416:44

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa 112 Racibórz/Czytelnik
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.