Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes8 września 202118:46

Gra w dziada. Rafako nie może już dłużej czekać na inwestora!

Gra w dziada. Rafako nie może już dłużej czekać na inwestora! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Permanentna gra na zwłokę, gra w dziada, blokada mentalna, obiecanki – podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes Rafako nie przebierał dziś w słowach. Jak zapewnił, nie ma przesłanek, by wieścić szybką upadłość spółki z Łąkowej, ale dało się wyczuć, że taki scenariusz leży w szufladzie.

Na rynku sypnęło dziś komunikatami w sprawie Rafako, największej raciborskiej firmy, ikony powojennego rozwoju miasta.

Spółka podała, że w jej ocenie szanse na znalezienie inwestora są niewielkie, prace prowadzone na nowym, wartym 6 mld zł bloku w Jaworznie, unieruchomionym z powodu awarii w styczniu i czerwcu tego roku, zamierza wstrzymać, a po 15 września – jeśli nie uzyska zapewnień co do bezpieczeństwa -odstąpić od kontraktu.

Jak wyjaśniono, dzieje się tak z „przyczyn rzeczonych zdarzeń i nieprawidłowości/zaniedbań po stronie zamawiającego (Nowe Jaworzno Grupa TAURON S.A.), a także istniejącym ryzykiem, iż warunki panujące na bloku nadal stanowią zagrożenie dla osób pozostających na jego terenie”.

Tauron podał z kolei, że zależna od niego spółka Nowe Jaworzno powołała wspólnie z Rafako "komisję awaryjną w celu wyjaśnienia przyczyn dotyczących zaistniałego zdarzenia pożarowego 11 czerwca 2021 r., która na dzień przekazania niniejszego raportu bieżącego nie zakończyła prac i nie sformułowała końcowych wniosków w przedmiotowej sprawie".

"Zależy nam, żeby jak najszybciej oddać ponownie blok w Jaworznie do użytku. Chcemy dokończyć ten blok z Rafako, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo Taurona i pracowników naszej grupy. Proponujemy rozmowy w spokojnej atmosferze. Zrobimy wszystko, żeby blok działał. Rafako natomiast życzymy szczęścia" - powiedział PAP Biznes p.o. prezesa Tauronu, Artur Michałowski.

Giełda zareagowała spadkiem kursu Rafako o ponad 11,3 poc.

Prezes Radosław Domagalski-Łabędzki przez blisko 2 godziny objaśniał dziś na konferencji w Warszawie stanowisko Rafako. Można się było dowiedzieć, że spółka była dotąd źle zarządzana (wycena kontraktów, kontrola kosztów), przeszła jednak trudny proces restrukturyzacji, jej kompetencje są dobrze oceniane przez sektor energetyczny (są chętni do współpracy w ramach konsorcjów), ma zdolność, by do lutego naprawić nowy blok w Jaworznie i plan powrotu na rynek, ale nie ma faktycznego właściciela. Wartym – jak ocenił – kilkanaście milionów złotych kontrolnym pakietem akcji PBG nie ma zainteresowania, choć zaproszenie do rozmów trafiło do stu podmiotów. Niektóre przystąpiły do rozmów, ale proces pozyskania inwestora komercyjnego kończy się ostatecznie fiaskiem.

Firma ma dziś problem z utrzymaniem płynności finansowej, a obiecane 100 mln zł pomocy państwowej wpłynie najwcześniej w grudniu. Nikt głośno nie mówi, że Rafako upadnie, ale sam prezes przyznał, że słyszał o opcji rozwiązania problemu Jaworzna z syndykiem. Wariantu upadłości nie wykluczył, bo jak dodał, trwa permanentna gra na zwłokę, gra w dziada, blokada mentalna, której towarzyszą obiecanki polityków. Zastrzegł, że Rafako nie ma już czas, zegar tyka i jeśli nie zapadną decyzję może się ziścić „czarny scenariusz”, niedobry dla pracowników, ich rodzin, miasta i interesu energetycznego Polski. – Zadziwiające, że muszę to mówić – podkreślił.

Prezes Domagalski-Łabędzki jest przekonany, że Rafako kroczyłoby ponownie ścieżką rozwoju i powrotu na rynek, gdyby nie wspomniana inwestycja w Jaworznie. - Trudno, żeby do Rafako wszedł nowy inwestor, gdy ma otwarte pewne ryzyka, chociażby kar za niewykonanie bloku energetycznego w Jaworznie. Najpierw powinno być osiągnięte porozumienie dotyczące przyszłości kontraktu Jaworzno, a to pozwoli łatwiej pozyskać finansowanie - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Rafako zaproponowało dwa rozwiązania – inwestorem w spółce zostaje państwo albo Tauron przez to państwo kontrolowany. Dla Tauronu, jak zapewniał, to korzystne rozwiązane, bo gwarantujące szybkie włączenie bloku do sieci, najpóźniej w lutym 2022. Autorską konstrukcję inżynierów z Raciborza nazwał „arcydziełem” i „dziełem sztuki”.

Problem w tym, że szwankują w niej palniki. – Nie poczuwamy się do winy – oznajmił prezes. Według najlepszej wiedzy Tauronu - jak podano w komunikacie - "wszelkie działania podejmowane w ramach realizacji inwestycji i eksploatacji bloku, w tym związane ze zdarzeniami, które miały miejsce 7 stycznia oraz 11 czerwca 2021 r., były i są zgodne z najwyższymi standardami oraz przepisami prawa, w tym regulacjami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także z dokumentacją eksploatacyjną opracowaną przez Rafako w ramach umowy".

Niezależnie od tego, co było przyczyną awarii, to Rafako pozostaje właścicielem dokumentacji. Inna firma potrzebowałaby na naprawę bloku nawet 3 lata, co dla Tauronu oznacza wymierne straty. Alternatywne scenariusze dla Jaworzna prezes nazwał „fantastyką”.

Rafako potrzebuje szybkich decyzji. Seria artykułów w ogólnopolskich mediach oraz dzisiejsza konferencja w Warszawie mają zwrócić uwagę na problem. Domagalski-Łabędzki nie krył, że powodzenie w procesie znalezienia inwestora zależy od woli politycznej. Na razie – jak uznał - politycy zawiedli. Skończyło się na obietnicach. – Nie ma już przestrzeni, by czekać. Czas zwlekania bezpowrotnie minął – skwitował.

Portfel zamówień Rafako świeci pustkami. Aby pokryć i tak mocno zredukowane już koszty spółka potrzebuje rocznych obrotów na poziomie 400-500 mln zł. Zarząd jest pewien, że poradzi sobie na rynku o ile problem Jaworzna i inwestora zostanie szybko rozwiązany. – Rafako obroni się samo, ale musi mieć właściciela – przekonywał Domagalski-Łabędzki.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
mat. prasowe spółki
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Aktualności3 października 202208:51

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności3 października 202209:37

Raciborzanie na Łysej Górze

Raciborzanie na Łysej Górze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.