Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja21 czerwca 202217:28

Benefis Franciszka Borysowicza - relacja RCK

Benefis Franciszka Borysowicza - relacja RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwszą niespodzianką dla jubilata był recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Czekierdy- pianisty, który wielokrotnie współpracował z panem Franciszkiem przy koncertach umuzykalniających jako główny wykonawca lub jako akompaniator.

Jubileusz 40-lecia koncertów umuzykalniających Franciszka Borysowicza obchodziliśmy na dwa sposoby. Do południa nie mogło zabraknąć koncertów umuzykalniających - ostatnich w tym roku szkolnym, które wyjątkowo odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Raciborzu - w miejscu, gdzie 40 lat temu pan Franciszek je rozpoczynał. Druga część dnia - wieczorne wydarzenia w Raciborskim Centrum Kultury miały charakter benefisu. Wyjątkowo zaprosiliśmy wszystkich na scenę, tworząc tam kameralną przestrzeń do słuchania muzyki, wspomnień, wzruszeń i pięknych emocji. Na jubileusz Franciszka Borysowicza przyjechali nawet goście z oddalonej o 500 km Białej Podlaskiej. Obecni byli również dawni wychowankowie różnych grup Septymy- zespołu wokalnego prowadzonego przez pana Franciszka przez kilkadziesiąt lat. Wieczór otworzyły i prowadziły Joanna Maksym-Benczew – dyrektor RCK i Anna Kokolus- wicedyrektor.

Pierwszą niespodzianką dla jubilata był recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Czekierdy- pianisty, który wielokrotnie współpracował z panem Franciszkiem przy koncertach umuzykalniających jako główny wykonawca lub jako akompaniator. Jakub Czekierda wykonał brawurowo utwory od klasyki po standardy jazzowe w formie improwizacji-w klasyce słychać było jazz a w jazzie nawet Chopina m.in. Walc Des-Dur i Preludium e - moll. Pierwszą niespodzianką sprawiliśmy panu Franciszkowi wiele radości, gdyż do końca nie wiedział kto wystąpi na recitalu muzycznym, a wystąpił jeden z jego ulubionych pianistów. Drugą niespodziankę zaserwowały mu wokalistki zespołu „Septyma”- część składu, który specjalnie na tę okazję zebrał się, by przygotować i wykonać trzy utwory. Sam Franciszek Borysowicz akompaniował wokalistkom. A usłyszeliśmy następujące piosenki: „Rimini”, „Bez Ciebie jesień” oraz „Barwy piosenki”. Pan Franciszek nie krył wzruszenia słysząc tak piękne wykonanie piosenek, które kilkanaście lat temu dziewczęta śpiewały z nim na różnych koncertach. Ten krótki występ być może zapoczątkuje reaktywację pozostałych składów, które mogłyby zaprezentować się na jubileuszu półwiecza „Septymy” za 3 lata. Franciszek Borysowicz spontanicznie zaprosił Jakuba Czekierdę do wykonania na dwa fortepiany utworu… „Dla Misia” - słynnego misia z koncertów umuzykalniających, już 51-letniego, który towarzyszy dzieciom na każdym spotkaniu z muzyką, od pewnego czasu razem z panią Misiową.

Kolejną niespodzianką dla pana Franciszka była prezentacja, przygotowana przez Annę Kokolus, pokazująca koncerty umuzykalniające w obiektywie z ostatnich kilku lat: muzyków, których gościliśmy, instrumenty, które były bohaterami danego spotkania, dzieci uczestniczące w tych wydarzeniach- ich radość, ciekawość poznawczą a przede wszystkim pana Franciszka, który realizuje te koncerty z pełnym profesjonalizmem, kulturą, otwartością i szacunkiem do młodych odbiorców oraz humorem i niezwykłą serdecznością. Z tych koncertów dzieci nie tylko wynoszą wiedzę, ale, co cenniejsze, kulturę muzyczną i savoir vivre koncertowy, który zaczyna się już w domu- od ubrania odpowiedniego stroju, po uważność słuchania, a kończy na wręczeniu kwiatów i podziękowaniach dla artystów. W ciągu 40 lat Franciszek Borysowicz przeprowadził ok.2000 koncertów umuzykalniających, w których wzięło udział ok. 200 000 młodych melomanów z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3.Potem były kwiaty oraz gratulacje zarówno od przedstawicieli samorządu i instytucji kultury oraz od osób prywatnych, które przez ostatnie lata współpracowały z Franciszkiem Borysowiczem.


Na finał kurtyna poszła w górę i oczom gości ukazał się jubileuszowy tort, który uroczyście został rozkrojony przez jubilata. Zaproszeni goście pozostali na scenie z nami jeszcze długo, gdyż każdy miał co wspominać ze swoich doświadczeń z panem Franciszkiem.Panie Franciszku gratulujemy tak pięknego jubileuszu i słowami piosenki życzymy owocnych kolejnych sezonów z koncertami umuzykalniającymi, gdyż jest to najlepsze, co możemy zrobić dla młodego pokolenia: edukować i uwrażliwiać na piękno muzyki najmłodszych słuchaczy, w przyszłości odbiorców kultury: „40-lat minęło jak jeden dzień, 40 lat i nawet jeden dzień (…) Na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie któż to wie (…)”!

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.