Erasmus+. Nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w Chorwacji

W ramach projektu "Wyznaczanie dróg ku integracji", realizowanego w programie Erasmus+, nauczycielki raciborskiego Zespołu Szkół Specjalnych mogły na własne oczy przekonać się, w jaki sposób funkcjonuje szkolnictwo specjalne w Chorwacji.
Ostatni tydzień przed świętami panie Paulina, Marysia i Kasia, nauczycielki szkoły przy ul. Królewskiej, spędziły w Koprivnicy na północy Chorwacji, gdzie poznawały tajniki szkolnictwa specjalnego chorwackich partnerów. Nauczycielki poznały poszczególne etapy kształcenia specjalnego w Chorwacji i historię szkoły, w której gościły. Terapeuci i nauczyciele szkoły w Koprivnicy zaprezentowali rodzaje zajęć jakie prowadzone są w ich placówce oraz poszczególne etapy edukacyjne, począwszy od wczesnego wspomagania rozwoju, a skończywszy na warsztatach terapii zajęciowej dla uczniów do 50 roku życia.
Nauczycielki miały okazję zobaczyć sale lekcyjne i specjalistyczne, wyposażenie poszczególnych gabinetów oraz programy multimedialne i komunikatory wykorzystywane w komunikacji AAC. Wielką dumą szkoły w Koprivnicy jest ogród. Uczniowie uprawiają tam dynie, słoneczniki i wiele innych roślin, z których później własnoręcznie wykonują przetwory. Ich ogród zdobył kilkakrotnie nagrodę za najpiękniejszy ogród w regionie i jest dumą szkoły.
Drugiego dnia pobytu podczas zajęć z uczniami klas starszych (15 -17 lat), nauczyciele szkół partnerskich wzięli udział w warsztatach malowania na szkle oraz wyrobu bombek techniką decoupage. Uczniowie kształcą się w czterech zawodach: pomoc (asystent) kucharza, piekarz, florysta i malarz. Sale przystosowane są do zajęć praktycznych - szkoła jest nowa i bardzo dobrze wyposażona. Raciborskie nauczycielki wzięły udział w zajęciach gotowania i wspólnie z uczniami wykonały tradycyjny chorwacki placek z serem. Jako że wyjazd miał miejsce bezpośrednio w okresie przedświątecznym, nauczyciele wspólnie z uczniami udekorowali choinkę ozdobami, które własnoręcznie wykonali.
Wizyta w Koprivnicy do drugi tego typu wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły w ramach projektu. Kilka tygodni wcześniej przedstawicielki Zespołu Szkół Specjalnych gościły w patnerskiej placówce w Xativie w Hiszpanii.
Zespół Szkół Specjalnych





















































![Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice w Tworkowie [FOTO i WIDEO] Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17680332571768029427dsc-4761-2-.jpg)




![Cicha noc Zespołu Śląsk zabrzmiała w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Cicha noc Zespołu Śląsk zabrzmiała w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768070192dsc-9998-.jpg)

![Małgorzata Piastowska z Raciborza z czterema fotelami w The Voice Senior [WIDEO] Małgorzata Piastowska z Raciborza z czterema fotelami w The Voice Senior [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768136259613638515-1484542750339419-7345768237890002575-n-.jpg)















![Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO] Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768079776dsc-7423-.jpg)





















Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.