Muzyka odnaleziona znów zawita na Ostróg

26 maja o godz. 18.00 w Kościele Św. Jana Chrzciciela przy ul. Morawskiej 1 w Raciborzu, w ramach Festiwalu Muzyki Odnalezionej odbędzie się koncert ArmoniEnsemble Guitar Trio w składzie: Palma di Gaetano – flet, Giordano Muolo – klarnet, Vincenzo Zecca – gitara.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem na świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej, m.in. w Raciborzu. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii.
ArmonieEnsemble Guitar Trio
„Armonia” to słowo używane w czasach starożytnych - oznaczające spokój, współbrzmienie, zjednoczenie i współpracę wielu czynników (muzycznych) – podobnie jak w życiu. Trio, które przyjęło nazwę „ArmonieEnsemble” powstało w 2009 r. Artyści tworzący trio ukończyli studia muzyczne i od lat koncertują jako soliści, kameraliści współpracujący z różnymi orkiestrami Włoch i innych krajów Europy. Ich repertuar jest ogromny: od muzyki XVI wieku po utwory współczesne. Krytycy muzyczni podkreślają dynamiczny balans i mistrzowską synchronizację ich gry w zespole: 2 dęte instrumenty współbrzmią z gitarą, harmonicznie się uzupełniają , przy jednoczesnych wirtuozowskich popisach każdego z nich.
Palma di Gaetano – flet
Ukończyła z wyróżnieniem grę na flecie w Instytucie Muzycznym im. L.i Bisanti Swoje studia uzupełniała pod kier. mistrzów fletu ( M. Larrieu, M. Mercelli, A. Persichilli, D. Divittorio, B. Cavallo, A. Amenduni, P.I. Artaud, M. Gatti - barok flet). Ukończyła także wydział terapii muzycznej w Akademii w Genui pod kier prof. G. Mutti. Jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami.
Giordano Muolo – klarnet
Studia gry na klarnecie ukończył w Konserwatorium w Lecce pod kier C. Martina. Swoje umiejętności doskonalił pod kier mistrzów klarnetu (A.Travaglini i V. Serangeli). Jako specjalista gry na klarnecie brał udział w pracach dotyczących wydania Pot Pourrì z “La Traviata” napisanej w XIX w przez ówczesnego kompozytora Giuseppe Cappelli w układzie na klarnet i fortepian i opublikowanej przez AIC ( Włoską Akademię Klarnetu) . Utwór ten był prezentowany i nagrany na specjalną płytę CD jako tzw. CD Italian Souvenir z okazji Światowego Festiwalu “ CLARINET FEST 2013” w Asyżu.
Vincenzo Zecca – gitara
Pochodzi z Taranto. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem mistrzów gitary w specjalistycznych warsztatach muzycznych w Weronie i w Mediolanie. Szczególny wpływ na jego dalszą karierę muzyczną wywarło spotkanie i lekcje z Ruggiero Chiesa. Vincenzo Zecca jest laureatem kilku najważniejszych konkursów gitarowych. Jako wirtuoz gitary klasycznej studiował także wiele innych muzycznych kierunków: w tym jazz i muzykę pop. Koncertował z najlepszymi gitarzystami Europy.
Wstęp wolny
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany