Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 lutego 201908:51

Triumf sztuki. Koncert zespołu Barwinok z Winnicy w RCK

Triumf  sztuki. Koncert  zespołu Barwinok z Winnicy w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie tak często można powiedzieć o występach na scenie: wydarzenie. Widowisko w wykonaniu młodzieżowego zespołu „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie w pełni zasłużyło na to miano - było wielkim wydarzeniem artystycznym ale także duchowym. Prawdziwa sztuka przedstawiona z rozmachem i geniuszem scenicznym potrafi bowiem uskrzydlić widownię; tak działo się na dwóch koncertach w RCK! Zespół zatrzymał się w drodze do Francji i Szwajcarii.

Muzykalność, precyzja, lekkość, wszechstronność, barwy strojów i fenomenalne zgranie całego zespołu sprawiły, że młodzi Ukraińcy dali niebywałe show, które wielu widzom wyciskało z oczu łzy. Występ posiadał niesłychane tempo oraz swoją dramaturgię opartą o przeplatające się wątki taneczne i śpiewacze. Często na scenie oglądaliśmy trudne układy choreograficzne w wykonaniu około trzydziestu tancerzy. Zabrzmiały utwory w różnych językach, znane w całej Europie, ot choćby „Mamma mia” i „Show must go on”. Nie zabrakło części śpiewanej po polsku, raciborska publiczność usłyszała więc „Sokoły”, „Szła dzieweczka do laseczka” czy „Płynie Wisła, płynie”, a młodzieńcy w biało-czerwonych strojach wykonali fragment „Hej, hej, ułani”, wywołując entuzjazm starszej części widowni!

Trzeba powiedzieć, że większość młodych tancerzy wystąpiło w wielu rolach, grając na różnych instrumentach, tańcząc i śpiewając - dając przy tym popis niebywałej sprawności ruchowej połączonej z młodzieńczym wdziękiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na scenie występowały także małe dzieci, a średnia wieku całego przeszło 50-osobowego zespołu nie mogła przekraczać 12 lat! Zgranie całej formacji najbardziej olśniło widownię w utworach z podkładem kilkudziesięciu (!) bębnów, werbli, talerzy i tamburynów. Marszowe rytmy podawane w szybkich, zmiennych tempach stanowiły pretekst do barwnych układów w bajecznych strojach.

W zespole ćwiczy na co dzień około 1600 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Zespół jest laureatem festiwali na Białorusi, Ukrainie i w Chinach, a w samej ojczyźnie uchodzi za najlepszy. Należy rozumieć, że na kolejne tournée po Europie Zachodniej, rozpoczęte właśnie w Raciborzu, przyjechali wybrańcy. Przyjechali i dali nam wiele radości, może nawet szczęścia! Petro Bojko, szef „Barwinoka” (polski barwinek) na koniec zaintonował „Sto lat” dla przyjaźni polsko-ukraińskiej. Śpiewali wszyscy na sali.

Warto dodać, że to już drugi występ tego zespołu dziecięcego na deskach RCK-u, a to wszystko za sprawą nawiązanych kontaktów i osobistemu zaangażowaniu Aldony Krupy ze Stowarzyszenia Ziemi Raciborskiej „Źródło” na festiwalu w Rumunii kilka lat temu. Na tymże festiwalu „Raciborzanie” i „Barwinok” spotkali się po raz pierwszy i od razu polubili, a ta przyjaźń polsko-ukraińska owocuje odwiedzaniem się obu zespołów co najmniej raz w roku.

Autor: RCK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności18 sierpnia 202511:51

Konferencja PiS w sprawie KPO. Michał Woś: Każdy dzień rządów Tuska to dzień stracony [WIDEO]

Konferencja PiS w sprawie KPO. Michał Woś: Każdy dzień rządów Tuska to dzień stracony [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
Racibórz:

18 sierpnia pod Starostwem Powiatowym w Raciborzu odbyła się konferencja prasowa posła Michała Wosia, poświęcona tematyce Krajowego Planu Odbudowy i sposobowi wydatkowania unijnych środków. Polityk nie krył krytyki wobec działań obecnego rządu, wskazując, że pieniądze z KPO trafiają do projektów, które – jak podkreślił – trudno uznać za zgodne z celami funduszu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.