Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja6 lipca 201823:09

Portret współczesny. Fotokompozycje - nowa wystawa Bolesława Stachowa w Muzeum

Portret współczesny. Fotokompozycje - nowa wystawa Bolesława Stachowa w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Portret, a co za tym idzie osobowość i emocje bohaterów, stały się tematem nowej wystawy raciborskiego artysty fotografika Bolesława Stachowa. Dziś odbył się jej wernisaż w Muzeum. Senior fotografii od lat przemierza ulice, gości na imprezach i ważnych wydarzeniach, dokumentując współczesną historię miasta i jego ludzi. 

Bolesław Stachow urodził się w 1940 r. w Grzymałowie na Podolu. Od 60. lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo-psychologiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: ”Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”.

W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania. W 1985 r. M. M. Auerowie umieszczają jego sylwetkę w „Międzynarodowej encyklopedii fotografów” wydanej w Genewie, w 1999 r. J. Lewczyński w „Antologii fotografii polskiej”, a w 2000 r. P. Pierściński w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu”.

W latach 1994 i 1998 ukazują się jego 2 kolejne autorskie albumy fotograficzne „Racibórz”, w 2001 roku album „Ziemia Raciborska”, w 2004 roku album fotograficzno – poetycki „Poeta Ziemi Naszej”, w 2007 roku album „Racibórz – cztery pory roku” . Rok 2010 obfituje w dwa albumy „Obrazy z historii miasta Raciborza” oraz „Racibórz – inspiracje”.

W roku 2002 zainteresował się fotografią cyfrową i w tej konwencji powstały prace do albumów: „Wspomnienia z pobytu na Ziemi” , ”Poezja obrazowa” i „Pamiętnik fotografika”. Napisał książkę z zakresu komunikacji wizualnej p.t. „TEORIA JĘZYKA OBRAZOWEGO”. Ostatnie jego wystawy to „Ludzie z Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu”, „Wiersze obrazami zapisane” , „Arka Bożek – największy polityk Ziemi Raciborskiej”, „Czas przeszły”, Miejsce na Ziemi” i „Opowieści raciborskie”.

fot. M. Krakowski

Autor: fot. Marek Krakowski , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności21 kwietnia 202614:42

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu odbyła się uroczystość Złotych Godów, podczas której uhonorowano pary świętujące 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medale za długoletnie wspólne życie wręczyli prezydent miasta Jacek Wojciechowicz oraz II wicewojewoda śląski Michał Kopański, składając jubilatom gratulacje i wyrazy uznania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport20 kwietnia 202622:53

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO]

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W niedzielę, 19 kwietnia na boisku w Tworkowie rozegrano interesujące spotkanie A klasy, w którym rezerwy lokalnego LKS 05 Tworków podejmowały drużynę LKS Buk Rudy. Mimo że gospodarze przewodzili w tabeli i byli zdecydowanymi faworytami, przyjezdni szybko zweryfikowali przedmeczowe przewidywania, pokazując większą determinację i skuteczność.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.