Powstała monografia Pietrowic Wielkich w języku polskim i czeskim

Książka została wydana dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa - "Przekraczamy Granice".
W każdym egzemplarzu książki znaleźć można ten sam tekst w języku polskim i czeskim. Spotkanie rozpoczął okolicznościową laudacją dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, dr Norbert Mika, który przybliżył zebranym postać autora i jego badawcze pasje. Doceniając wkład pracy Brunona Stojera, raciborski historyk zwrócił uwagę na jego czasochłonne i rzetelnie przeprowadzone kwerendy źródłowe w krajowych i zagranicznych archiwach. Spośród tych ostatnich najwięcej materiałów, dotyczących Pietrowic Wielkich, gromadzi: Zemsky archiv w Opawie i jego filia w Ołomuńcu, Moravsk zemsk archiv w Brnie oraz Nrodn archiv w Pradze.
Po zakończonej laudacji głos zabrał autor książki, który posługując się bogatym materiałem ilustracyjnym, przy pomocy prezentacji multimedialnej, ukazał na przykładzie konkretnych sytuacji swój warsztat pracy, zgromadzone fotografie archiwalnych manuskryptów, a także cele badawcze, jakimi kierował się, pisząc swoje dzieło. W trakcie spotkania ciepłe słowa pod adresem autora wypowiedzieli także: Paweł Newerla - z urodzenia pietrowiczanin i badacz dziejów ziemi raciborskiej, a także Andrzej Wawrzynek - pietrowicki wójt. Spotkanie autorskie z Brunonem Stojerem zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców Pietrowic Wielkich i zaproszonych gości. W sumie audytorium liczyło aż 230 osób w tym: ks. profesor Norbert Widok - pracownik naukowy na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, rodem z Krowiarek, a także proboszcz pietrowickiej parafii - ks. dziekan Damian Rangosz.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany