Praktykanci z Moguncji w Raciborzu

Od poniedziałku w Raciborzu można spotkać młodych chłopców z Moguncji, którzy w ramach projektu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenie zawodowe przyjechali na 3 tygodnie do naszego miasta na swoją praktykę zawodową.
Koordynatorem praktyki jest raciborski Zespół Szkół Mechanicznych, gdzie od kilku lat trwa stała współpraca z niemieckimi instytucjami kształcenia zawodowego w Moguncji i w Brunszwiku. Współpraca raciborskiego Mechanika i szkoły BBS 1 z Moguncji oraz Henrich Bussing Schule i PTB z Brunszwiku owocuje m.in. wzajemnym organizowaniem praktyk zawodowych dla uczniów i stażystów. Do raciborskich firm przyjeżdżają uczniowie z Niemiec, a nasi uczniowie mają szansę zobaczyć, jak uczą zawodu i jak pracują firmy i zakłady w Niemczech. Młodzi Niemcy mają praktykę zawodową m.in. w firmie Elektro-Ster, Armex oraz w Rafako SA, Carbon, ZEW i zakładzie elektro-instalacyjnym pana Fiołki.
Oprócz pracy i nauki nasi goście będą mieli okazję poznać okolicę, zobaczyć Kraków czy zwiedzić muzeum albo uczestniczyć w imprezach w mieście, np. w Juwenaliach. Współpraca międzynarodowa w zakresie wspierania i uatrakcyjniania kształcenia zawodowego będzie kontynuowana i będzie nadal się pogłębiać.
W związku z tym miło nam powiadomić, że nowy projekt wspierający kształcenia zawodowe naszych uczniów technikum – po raz kolejny – zyskał akceptację w oczach ekspertów programu ERASMUS+ w akcji KA1 – Kształcenie i szkolenie zawodowe i został zakwalifikowany do realizacji i dofinansowania. Jak można wnioskować z ogłoszonych 19 maja wyników konkursu projektów, w bieżącym roku złożono 733 projekty w akcji Kształcenie i szkolenie zawodowe, z czego zaakceptowanych do wsparcia finansowego zostało około 250.
Projekt ZSM , którego autorem i koordynatorem jest Konrad Hajdasz, pt: „Po doświadczenia i kwalifikacje do niemieckich firm” znalazł się na 63. miejscu. Przyznane dofinansowanie (ponad 92 tys. euro) przeznaczone zostanie na zorganizowanie praktyk zagranicznych dla 40 uczniów Mechanika z obecnych klas I i II technikum. Uczniowie wyjadą do Moguncji (jesień) i do Brunszwiku (wiosna) w Niemczech w latach 2015-2017, gdzie przez miesiąc będą mogli podnosić swoje umiejętności zawodowe i doskonalić swoje kompetencje językowe. Po ukończeniu praktyki zawodowej dostaną certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności i kwalifikacje. W sumie na zagraniczną praktykę zawodową wyjadą 4 grupy po 10 uczniów każda. Mamy nadzieję, że pobyt za granicą pozwoli zwiększyć atrakcyjność kształcenia i pozwoli na lepszy start zawodowy po ukończeniu szkoły lub bardziej trafny wybór studiów.
Cieszymy się z tego, że dzięki akceptacji projektu nasi uczniowie będą mieli szansę poznać nowe technologie, nowoczesną aparaturę, zdobyć pierwsze doświadczenia w pracy zawodowej i zobaczyć, jak wygląda życie za granicą „od podszewki”. Te przeżycia i doświadczenia z pewnością zostaną wykorzystane przy podejmowaniu decyzji zawodowych i życiowych w przyszłości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany