Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 kwietnia 201508:48

Franciszka Jamicki – sercem dla Boga, ręką dla ludzi

Franciszka Jamicki – sercem dla Boga, ręką dla ludzi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Prawdopodobnie obraz namalowany został w latach 60 –tych, dokładnej daty jednak nie znamy, gdyż malowidło nie posiada sygnatury. Autorka tej pięknej sceny niestety nie jest już wśród nas, ale była bardzo skromną i pokorną, obdarowaną niezwykłym talentem artystycznym kobietą. Pochodziła z Samborowic, Śp. Siostra Miłosierdzia Anecta – Franciszka Jamicki - siostra Zakonna Służebniczek NMP w Leśnicy. 

Święta, święta i po świętach,  ale w Samborowicach …. Zanim znów świąteczne dekoracje, okolicznościowe obrusy i odświętne ornamenty  wrócą na rok do lamusa, warto tu parę słów napisać o pięknym malowidle Męki Pańskiej, które znajduje się w kościele w Samborowicach. Otóż, jak co roku mieszkańcy, jak każdej innej okolicznej wsi i miasta, stawiają na czas świąt Wielkiej Nocy Boży Grób, ale jednak jest w nim coś innego, coś co go wyróżnia…

Tłem Bożego Grobu jest specjalnie namalowane na tą okazję malowidło. Składa sie ono z 5 części: 
- Środkowe duże płótno ma wymiar ok. 300cm x 200cm, 
- Dwie boczne, z każdej strony doczepione, a właściwie zawieszone na zawiasach o wymiarach: 320cm wysokości i 80 cm szerokości. 
- Na pozostałych dwóch częściach można zauważyć postaci legionistów rzymskich pilnujących grobu. 
Całość namalowana jest na płótnie, techniką olejną. Początkowo umieszczano go pod chórem, z prawej strony (patrząc od ołtarza głównego), wokół specjalnie na tę okoliczność zbudowanego ołtarzyka, na którym stała monstrancja, a pod nią był Grób. Od dłuższego czasu jednak umieszczany jest na ołtarzu bocznym Najświętszej Maryi Panny.  

Cała akcja przedstawiona na obrazie dzieje sie tuż po złożeniu Jezusa do grobu. Patrząc od lewej strony, dzieło przedstawia miasto - Jerozolimę i zamknięte już wrota miasta. Nikogo już nie można dostrzec, jakby wszyscy ludzie ukryli sie ze strachu w swoich domach.  W centralnym punkcie obrazu widzimy trzy dominujące postacie płaczących aniołów (Najprawdopodobniej są to Archaniołowie: Michał, Rafał i Gabriel).  Jeden z nich z prawej strony, klęcząc, trzyma włócznię,  którą przebito bok Chrystusa i nabitą na hizop gąbkę nasiąkniętą octem. Drugi anioł trzyma w prawej ręce insygnia męczeństwa Jezusa Chrystusa - koronę cierniową. Trzecia postać, najbardziej pochylona rozpaczliwie płacze . Pomiędzy nimi leżą na białym płótnie, które jest symbolem niewinności Zbawiciela, narzędzia męczeństwa: młot, 3 gwoździe, bicz i obcęgi. Za archaniołami widać wąską, krętą drogę prowadząca na szczyt Golgoty, a na szczycie trzy krzyże bez skazańców.  
Na prawym bocznym fragmencie obrazu zaś widzimy dwie postacie: Matkę Jezusa wraz z umiłowanym jego uczniem Janem. Tu nasuwa sie znany wszystkim fragment Ewangelii : „Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł [Jezus]  do ucznia: Oto Matka twoja. (J 19, 26-27)”. 

Przyglądając sie jednak dokładniej da sie jednoznacznie zauważyć, że Jan chce wypełnić wolę umarłego Chrystusa i próbuje niewiastę do siebie przytulić, pocieszyć i zabrać pod swoją opiekę. Cała akcja dzieje sie na tle ciemnego, ciężkiego, zakrytego nieba. Jednak na horyzoncie widać powoli przebijający sie czerwony świt i jaśniejące, wschodzące na nowo światło dające nowy początek.  Autorce udało sie stworzyć niepowtarzalną atmosferę, która nie tylko zaprasza do modlitwy, refleksji i adoracji przy Bożym Grobie, ale  pobudza jednocześnie zmysły duchowe, spirytualne, dając lepiej zrozumieć Tajemnice Zmartwychwstania Chrystusa. 

Kim była niezwykła Franciszka Jamicki? Czym sie zajmowała? Co przeżyła? Jakie dzieła jeszcze stworzyła? Dowiecie sie Państwo niebawem w następnej publikacji. 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć obrazu jak niedawno odnowionego kościoła w Samborowicach.

Autor: Andrzej Białas, Nikol Urbaniec,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Aktualności28 kwietnia 202512:47

Racibórz: KOLTECH poszerza rekrutację!

Racibórz: KOLTECH poszerza rekrutację! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie rekrutacyjne
Aktualności28 kwietnia 202512:56

Sprzedaż pospółki kopanej w Raciborzu

Sprzedaż pospółki kopanej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.