Wojnowiczanie wzbogacili się o nowy znak graficzny wsi

A oto wyniki:
I miejsce: Josel Lodzik
Wyróżnienia: Nikol i Aleksander Urbaniec, Henrieta Woźniak
Pozostali uczestnicy (w kolejności alfabetycznej):
1. Katarzyna Kulig
2. Patrycja Lazar
3. Dorota Lodzik
4. Magdalena Mika
5. Michał Mróz
6. Dominika Niedzbała
7. Piotr Wojnarowski
8. Weronika Żymełka
A co o poszczególnych znakach graficznych mówili sami autorzy?
Znak graficzny, na którym znajdują się dwa złote kłosy zboża, czerwone serce, a w jego środku podane ręce: kłosy oznaczają wioskę rolniczą, jaką są Wojnowice. Podane ręce oznaczają jedność, miłość i zgodę wśród wszystkich parafian i organizacji działających w wiosce. Rok 1377 to data bardzo ważna dla Wojnowic, gdyż jest ona symboliczną datą powstania wsi (w tym roku pojawiły się pierwsze zapiski o parafii).
Znak, na którym zostały umieszczone trzy kolorowe wstęgi, oznaczał wielokulturowość wsi Wojnowice: kolor czerwony symbolizował Polskę, niebieski - Czechy, żółty - Niemcy. Pasy ujęte w jedną tarczę ukazują różnorodność mieszkańców, którzy tworzą jedność (dlatego cała tarcza została otoczona czerwonym kolorem).
Znak graficzny z trzema złotymi kłosami zbóż: Wojnowice od zarania dziejów są wioską rolniczą. Do dziś zachowało się w niej wiele gospodarstw rolnych. Barwa tarczy ma kolor zielony - symbol urodzaju, przyrody i spokoju. Złoty kolor kłosów symbolizuje świetność i potęgę gospodarczą Wojnowic.
Znak graficzny, na którym widnieje liść dębu symbolizuje męstwo, dzielność i odwagę. Te cechy charakteryzują mieszkańców Wojnowic, którzy nie boją się zmagać z trudami codzienności i dzielnie stawiają czoła wszelkim przeciwnościom, jakie napotykają w życiu. Barwy tarczy to kolor niebieski i żółty - kolory Śląska, a zarazem Wojnowic, gdzie charakterystyczna jest wielokulturowość - przeplata się kultura morawska, polska i niemiecka.
Miecz skrzyżowany ze zbożem na czerwono-zielonym tle nawiązuje do gminy Krzanowice, której jesteśmy częścią. Dlatego właśnie miecz i czerwone tło. Natomiast kłos i zieleń nawiązuje do charakteru wsi, która jest wsią rolniczą.
Ręcznie malowany znak graficzny, na którym widnieje kościół jako centralne miejsce w naszej wsi. Puchar to symbol wygranej w konkursie: "Piękna wieś województwa śląskiego 2014", a zarazem wielkiego zaangażowania i współpracy wszystkich mieszkańców. Słońce zaś oznacza radość i zgodę, bo tylko u nas zawsze ono świeci.
Widok na Wojnowice (jadąc od Raciborza w kierunku Samborowic). Wojnowice to wieś rolnicza, otoczona łanami pól w kolorze złotym oznaczającym dobrobyt i bogactwo. Kolor zielony symbolizuje naturę i pokój panujący wśród mieszkańców, a brązowy to kolor ciężkiej pracy, potu i łez. W tle widać kontury wsi Wojnowice.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojnowicach można zobaczyć wystawę pokonkursową wszystkich znaków graficznych, które startowały w konkursie. Po obejrzeniu wszystkich prac przyznać trzeba, że konkurencja była duża, no ale wygrać może tylko jeden.
Nikol Urbaniec
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.