Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja25 kwietnia 201412:00

Uwiecznione światło, barwa i kreska w galerii RCK

Reklama
Racibórz: W czwartkowe popołudnie w Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 odbył się wernisaż prac - fotografii, rysunku, malarstwa i grafiki - młodzieży, która wzięła udział w projekcie "Światłem-Barwą-Kreską".

"Światłem-Barwą-Kreską" to projekt artystyczno-edukacyjny o charakterze proekologicznym realizowany pilotażowo z młodzieżową grupą eksperymentalną na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w okresie ostatnich dwóch lat.

Przy projekcie jego autorka Gabriela Habrom-Rokosz współpracowała z Elżbietą Skrzymowską - pracownikiem naukowym Arboretum oraz Romanem Szczasnym - nauczycielem plastyki w raciborskim Gimnazjum nr 1. - Bardzo dziękuję, że odpowiedzieliście na moją propozycję współpracy i zechcieliście się włączyć w projekt - mówiła podczas wernisażu Gabriela Habrom-Rokosz, znana raciborska fotografka, wykładowczyni w PWSZ w Raciborzu.

Jak mówi, pomysł na realizację projektu zrodził się dwa lata temu. - Przeraża mnie rosnące tempo życia. Materialny, konsumpcyjny świat przytłacza wszystko to co jest najważniejsze, wszystkie wartości ponadczasowe. Światło wskazuje, ale my i tak nic nie jesteśmy w stanie zobaczyć, bo tempo jest za duże - wyjaśnia Gabriela Habrom-Rokosz.

Uczestnicy projektu - młodzież gimnazjalna, licealna i studenci PWSZ w Raciborzu wraz z opiekunami - każdą wolną chwile spędzali na obserwacji przyrody. - Racibórz zawsze słynął z tego, że jest "zielonymi płucami" Śląska, na miejskich autobusach napisy "Racibórz przyjazny środowisku", więc tym bardziej nie mogę pogodzić się z obrazem dzieci przed monitorami komputerów - mówi autorka projektu. I dlatego wyszli w plener. Przemierzali ścieżki rezerwatu "Łężczok" i Arboretum Bramy Morawskiej o różnych porach dnia, obserwując i uwieczniając "światło, barwy i kreski".

Jednym z autorów, którego prace można było podziwiać podczas wernisażu były te autorstwa Łukasza Lorenca, ucznia II klasy liceum plastycznego. - Jedna z fotografii przedstawia mlecze i słońce, które w bardzo specyficzny sposób załamuje światło. Druga praca przedstawia komin i dym, który rysuje na niebie bardzo ciekawe cienie - opowiada autor.

- Dzięki projektowi inaczej patrzę na świat, na światło każdego dnia - mówi Alicja Świerczyńska, studentka I roku edukacji artystycznej w PWSZ w Raciborzu. - Na fotografii można pokazać wszystko co się chce, można pokazać zaśmiecony teren i jakoś przez to wpłynąc na świadomość ludzi, ale można też pokazać piękno natury.

rck, kkubik

Autor: Katarzyna Kubik, kkubik@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.