Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja25 października 201213:15

Małe centrum Kopernika w Zamku Piastowskim

Małe centrum Kopernika w Zamku Piastowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zamek Piastowski zamienił się dziś w małe centrum naukowe. Wszystko z okazji V Dni Nauki i Techniki w Raciborzu. O godz. 9.30 zagościli tam naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie czy Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Zachęcali uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, by zainteresowali się naukami matematyczno-przyrodniczymi.

- Życzę uczniom dużo spotkań z nauką, by spotkali na swojej drodze osobę, która wywrze wpływ na dalsze ich życie- powiedział na rozpoczęciu Jan Kalabiński ze Stowarzyszenia Skala, jednego z organizatorów Dni Nauki i Techniki. Uczestnicy mieli okazję wysłuchac historii Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu, którego głównym zadaniem jest całodobowa rejestracja trzęsień Ziemi. Mowa była także o sejsmologii i astrofizyce. Nauki trudne dla młodzieży, ale wśród uczniów znalazły się osoby zainteresowane fizyką czy nawet astronomią. Wśród nich były Aleksandra Jaros i Klaudia Czajkowska, tegoroczne maturzystki z II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Jak mówią, Kopernikiem na pewno nie zostaną, ale ciekawie przedstawiona fizyka czy astronomia jest naprawdę interesująca. - Byłyśmy już na wykładach z fizyki na Uniwersytecie Śląskim i wywarły na nas wielkie wrażenie. Przede wszystkim w fizyce fascynujące są doświadczenia- opowiadają licealistki.

Podczas V Dni Nauki i Techniki w Raciborzu, jak co roku, można zwiedzic również wystawę technicznych osiągnięć raciborskich szkół uczących różnych zawodów. Ekspozycje wystawione są w murach Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Natomiast jutro będzie można poznać tajniki hydrologii, wulkanologii, fizyki morza oraz badań geodezyjno – geodynamicznych. Wykłady rozpoczną się o godz. 9. 30 na Zamku Piastowskim.

V Raciborskie Dni Nauki i Techniki zorganizowało: Stowarzyszenie SKALA Na Rzecz Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej oraz Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Inicjatywę wspierają także: Miasto Racibórz, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Zespół Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu.

Paulina Czarnota

Program V Raciborskich Dni Nauki i Techniki

Czwartek 25.10.2012 Zamek Piastowski

11:00 Monitoring sejsmiczny i jego aparatura - Kierownik Działu Konstrukcji i Serwisu Aparatury Geofizycznej IGF PAN w Warszawie, mgr inż. Tadeusz Arant

11:30 Podstawowe prawa fizyki, badania z zastosowaniem astrofizyki - prof. Leszek Zdunik, Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie

13:30 Zwiedzenie Zakładu Precyzyjnej Techniki Próżniowej PREVAC

Piątek 26.10.2012 Zamek Piastowski w Raciborzu

9:30 Prezentacja Geo-Planetu - mgr inż. Agata Szczegielniak IGF PAN Warszawa

10:00 – 10:30 Badania geodezyjno-geodynamiczne w LG w Książu, prof. Marek Kaczorowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN

10:40 – 11:20 Wybrane metody pomiarowe natężenia przepływu i pola prędkości chwilowej wody w rzekach - dr Robert Bialik, IGF PAN

12:00 – 12:30 Fotoluminescencja wód morskich - dr Violetta Drozdowska, Instytut Oceanologii PAN Sopot

12:35 – 13:35 Powstanie i oznaczanie wieku skał wulkanicznych - mgr Michał Banaś, Instytut Nauk Geologicznych PAN

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 listopada 202522:42

Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO]

Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotę, 15 listopada w Górkach Śląskich rozegrano derbowy mecz C klasy grupy III pomiędzy miejscowym LKS-em a drużyną LKS Zgoda Zawada Książęca. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie kibiców obu klubów, którzy licznie pojawili się przy boisku i od pierwszych minut podkręcali atmosferę głośnym dopingiem oraz oprawą pirotechniczną. Sam mecz również dostarczył wielu emocji, choć jednostronny wynik końcowy rozwiał wszelkie wątpliwości co do tego, kto był tego dnia lepszy.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 listopada 202517:21

KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO]

KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W hali sportowej OSiR Racibórz przy ul. Łąkowej rozegrano 15 listopada pierwszy z cyklu turniejów Winter Futsal Cup. Do rywalizacji przystąpiło sześć zespołów – pięć z Polski oraz jeden z Republiki Czeskiej. Turniej rozgrywano systemem „każdy z każdym”, dzięki czemu każda drużyna mogła sprawdzić swoje możliwości w bezpośredniej rywalizacji ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami.

(greh)
Sport14 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W nadchodzący weekend nie zabraknie sportowych emocji w regionie, zarówno na boiskach jak i na parkietach hal sportowych. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. arch. portalu/Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.