Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

W nieco zmienionej i dostosowanej do naszych potrzeb formule debaty oksfordzkiej, wystąpiły cztery drużyny, które debatowały nad dwiema postawionymi przez organizatorów tezami.

Debata pierwsza nad tezą ”Należy popierać wykluczenie państw posiadających niski wskaźnik przestrzegania praw człowieka z międzynarodowych wydarzeń sportowych” postawiła przeciw sobie drużynę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie Edyta Blokesz, Piotr Martzinek, Vanessa Kapłonek i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji w składzie Jakub Błaszczyk, Filip Kwaśniak, Beniamin Śliwa i Sonia Śliwa starali się tezę obalić. Oceniającymi wystąpienia drużyn była zgromadzona na sali publiczność. Zarówno przed debatą jak i po zostało przeprowadzone głosowanie nad tezą, aby mieć możliwość porównania czy argumenty przywołane w debacie wpłynęły na opinię publiczności.

Przed debatą zdecydowana większość głosowała za wykluczeniem z imprez sportowych państw łamiących prawa człowieka. Po debacie trzy osoby zmieniły zdanie, co świadczy o trafności przywoływanych przez opozycję argumentów i pierwszą debatę zwyciężyła drużyna opozycji.

Druga debata nad tezą „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna” postawiła naprzeciw siebie drużyny mieszane z I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu i Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie Anna Kubiak, Marta Musioł, Tatiana Tomas i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji w składzie Dominika Jezusek, Vanessa Kapłonek, Ala Kuschnik i Milena Fuks starała się tezę obalić.

Debata o tolerancję rówieśników rozgrzała raciborską młodzież do czerwoności! Pod koniec debaty wywiązała się gorąca dyskusja za i przeciw, uczestnicy i publiczność przerzucała się pytaniami i argumentami.
Głosowanie przed debatą wskazało niemal po równo głosy za i przeciw (8 osób głosowało za tezą, 7 osób przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosowania). Już sam ten wynik wskazał, że młodzież nie jest jednogłośna w tym temacie. Po debacie zdecydowana większość publiczności poparła tezę o nietolerancji dzisiejszej młodzieży, co świadczy o tym, że drużyna propozycji przekonała do swoich argumentów więcej osób niż drużyna próbująca udowodnić wysoki poziom tolerancji swojego pokolenia.

Pomimo tego wyniku drugą debatę zwyciężyła drużyna opozycji, która zdaniem oceniających lepiej przygotowała się do debaty i zaprezentowała większa swobodę wypowiedzi oraz zaangażowanie w temat.
Dziękujemy uczestnikom za solidne przygotowanie do tematów oraz za zaangażowanie oraz pani Annie Rozłuckiej-Jankowskiej oraz panu Łukaszowi Kąś za przygotowanie drużyn do debaty.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202408:25

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO]

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Blisko sto osób przyszło wczoraj, 24.05., na kolejną zamkową noc, tym razem poświęconą rodzinie von Ratibor. Atrakcją były przejazdy bryczką po parku Zamkowym. Rafał Wochnik z księżną Elżbietą wozili gości blisko do północy.

fot. Jan Ptak
Reklama
Sport24 maja 202409:03

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202415:13

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biuro Prasowe Stadionu Śląskiego
Reklama
Aktualności24 maja 202410:58

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG - Kierownik Zespołu Prasowego Śląski Oddział Straży Granicznej
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.