Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja3 lutego 202408:48

Tu żyją stwory z mitów... Nowa wystawa w Muzeum

Tu żyją stwory z mitów... Nowa wystawa w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko to barwna ekspozycja przenosząca widza w świat mitycznych stworów. Wernisaż odbył się wczoraj, 2 lutego, w budynku przy Gimnazjalnej. Wzięły w nim udział autorki prac.

Wystawa czasowa Tu żyją stwory z mitów…Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko to barwna ekspozycja przenosząca widza w świat mitycznych stworów. W kunsztownych wycinankach zobaczyć można wilkołaki, boginki, diabły i utopce, upiory… po prostu inny świat. Symbolika i dziwne stworzenia wypełniają prezentowane na wystawie obrazy. Autorkami prac są matka i córka Julia i Liubov Datchenko, które pochodzą z ukraińskiego miasta Dniepr. Obie należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ukrainy. Od wybuchu wojny mieszkają w Opolu.

Julia Datchenko jest docentem Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara. Prowadzi zajęcia z języka starosłowiańskiego, języka polskiego i serbskiego. W Opolu pomaga rodakom w nauce języka polskiego. Artystka uczyła się sztuki malowania pisanek i wycinanki u znanego ukraińskiego artysty Andrija Puszkarijewa. Jej wycinanki nawiązują do tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej. Prace Julii Datchenko przedstawiają tematy związane z symboliką odrodzenia, odnowy, wiecznego biegu życia. W jej wycinankach pojawiają się zarówno motywy antropo-, zoomorficzne, roślinne, jak również geometryczne. Ulubionym tematem jej wycinanek są ptaki, zwierzęta domowe oraz ryby. Artystka tworzy najczęściej wycinaki lustrzane jednoosiowe z papieru białego i kolorowego. Dla podkreślenia efektu celowo przyciemnia główne detale papierowym podkładem w innym kolorze.

Liubov Datchenko jest studentką grafiki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureatka wielu konkursów pisankarskich, wycinankarskich i malarskich. Jej prace prezentują tematy związane z mitologią słowiańską. Wycinanki Liubov Datchenko odbiegają nieco od tradycyjnych technik wycinankarskich. Stworzyła własny styl, jej wycinanki są kolorowane i montowane na malowanych tłach. Dzięki temu jej obrazy są wielobarwne, ekspresyjne, intrygujące. Prace artystek brały udział w wielu wystawach, prezentowane były m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko w Muzeum w Raciborzu ul. Gimnazjalna do 17 marca 2024 roku. 

Autor: fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.