Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja14 czerwca 202320:46

Tajemnica księcia i Wyścig po skarb. Dwie filmowe premiery w SP1

Tajemnica księcia i Wyścig po skarb. Dwie filmowe premiery w SP1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

We wtorek, 13 czerwca, w sali filmowej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi na Ostrogu odbyły się kolejno dwie premiery dwóch filmów Ewy Wawoczny „Tajemnica księcia Racibora” i „Wyścig po skarb”.

Frekwencja widzów przeszła najśmielsze oczekiwania. Sala filmowa była dwukrotnie wypełniona po brzegi publicznością – gośćmi spoza szkoły. Filmowcy dwóch kół filmowych Ewy Wawoczny zaprezentowali w dwóch oddzielnych prezentacjach swoje ponad półgodzinne produkcje. Obie premiery otworzyła dyrektor szkoły Patrycja Pol, zaangażowana w powstanie obu filmów. Nagrodzono samych filmowców oraz osoby, które im pomogły: Patrycję Pol, Romulada Turakiewicza i Iwonę Mogielnicką z Muzeum w Raciborzu, Krystynę Niklewicz i Grzegorza Nowaka z Zamku w Raciborzu, państwo Forreiter, Sylwię Surmę, Agnieszkę Bzumowską, Teresę Miąsik, Małgorzatę Roczek, Stefanię Wawoczny i Andrzeja Kościuka z Grodu Rycerskiego w Byczynie. Poczęstunek sfinansowała Rada Rodziców, a lemoniadę przygotowały szkolne panie kucharki z Danutą Michalczuk na czele.

Ważnym punktem gali było przekazanie dyrektorowi Muzeum – Romualdowi Turakiewiczowi, manuskryptu księcia Racibora, który był rekwizytem w filmie i artefaktem, z powodu którego bohaterki przeniosły się w czasie. Kora z tekstem pisanym głagolicą – starym słowiańskim pismem, została wręczona w formie eksponatu przygotowanego do wystawienia w Muzeum.

Oba filmy prezentują i promują atrakcje i zabytki Raciborza. Pierwsza produkcja „Tajemnica księcia Racibora”, na wzór filmów takich jak „Indiana Jones” czy „Bibliotekarz” zachęca do zainteresowania się topografią legendową naszych okolic. To „przygodówka” z elementami komediowymi.

Legendarny książę Racibor pozostawił ponad tysiąc lat temu tajemniczy dokument spisany w lesie na korze brzozy. Dokument potwierdza istnienie Racibora i opisuje legendarne dzieje naszego miasta długo przed pierwszą wzmianką o Raciborzu w kronice Galla Anonima.

Dyrekcji raciborskiego Muzeum bardzo zależy na zdobyciu tego oryginalnego manuskryptu i włączenie go do zbiorów muzealnych.

Tylko potomkinie księcia mogą go zdobyć dla Muzeum. Dlatego grupa prawnuczek księcia udaje się do średniowiecznego Raciborza, by go odnaleźć. Dzięki Ofce Piastównie, wchodzą do tajnego przejścia pod Odrą i przenoszą się w czasie…

Spotykają w czternastowiecznym Raciborzu utopca, księcia Przemysła i ducha Galla Anonima. Czy poradzą sobie w mrokach średniowiecza? Czy uda im się rozwiązać ich zagadki? Czy zdołają ułożyć drewnianą układankę, by dotrzeć do dokumentu Racibora? W filmie wystąpili: Marta Jaworska, Emilia Konopnicka, Dorota Stysiał, Emilie Forreiter, Olek Nowak, Agata Bednarska, Magda Beleć, Laura Gil, Magda Januszkiewicz, Lena Kasińska, Marta Kurek, Magda Małek, Pola Piszczek, Hania Weiser, Dominik Pundyk, Wiktor Cynalewski i Hania Mużelak.

Drugi film – „Wyścig po skarb”, to komedia. Trzy wiedźmy – Pelagia, Jagna i Bogna bardzo się nudzą. Z tych nudów wymyślają wyścig po skarb dla swoich potomków z XXI wieku. W ten sposób chcą wesprzeć finansowo swoich pra pra wnuków i mieć przy tym niezłą zabawę. Pelagia daje wskazówki drużynie sportowców, Jagna wspiera bibliotekarki, a Bogna – szkolnych naukowców. Czy uda im się rozwiązać zagadki ze starego koła szyfrów i pożółkłej mapy? Która drużyna dotrze do skarbu? W filmie wystąpili: Oskar Balik, Julia Beska, Marysia Beska, Ewa Bucyk, Maks Bugla, Wiktor Cynalewski, Nikola Czekała, Amelia Gładkowska, Olek Herok, Ola Iksal, Ania Klima, Lena Mayer, Hania Mużelak, Dominik Pundyk, Dominika Samkova, Martyna Szlachetko, Malwina Szwec, Jessi Wollny i Marina Yampolska.

Obecnie odbywają się szkolne prezentacje dla uczniów klas 1-8, które potrwają do piątku. Filmy są również dostępne w Internecie

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.