Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja25 maja 202307:50

OFKA, czyli dzień wspomnienia patronki Ekonomika

OFKA, czyli dzień wspomnienia patronki Ekonomika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To był dobry menedżer w zakonnym habicie. Tak o świątobliwej Ofce Piastównie mówi wielu historyków. Mniszka dominikańska z raciborskiego klasztoru pw. św. Ducha jest patronką technikum w Ekonomiku.

NIE BÓJCIE SIĘ TAJEMNICY EUFEMII, NIE BÓJCIE SIĘ JEJ MIŁOŚCI-  powyższe słowa wybrzmiały jako motto - zachęcając nas do ponoszenia wysiłku, do pracy i zaangażowania.

23 maja 2023 roku społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Wśród obecnych gości był wicestarosta Marek Kurpis, gen. bryg. SG Adam Jopek, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu - ks. dr Marian Obruśnik, dyrektor RCK - Joanna Maksym Benczew, szefowa Referatu Edukacji – Ewa Bohr-Cyfka, dyrektorzy placówek powiatowych, przedstawiciele związków zawodowych, pracownicy, emeryci, rodzice i przyjaciele szkoły. Gościem honorowym święta był Konsul Generalny Węgier, dr Tibor Gerencsér.

EUFEMIA – TO OGNIWO, KTÓRE SCALA RACIBÓRZ – NIE POZWÓLMY SOBIE ODEBRAĆ TEGO BOGACTWA... – te oto słowa są podkreślane już od 9 lat, od kiedy placówka z dumą nosi imię wybitnej raciborzanki.
Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor Paweł Ptak, witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników. - Jestem głęboko przekonany, że dzięki naszej patronce przetrwaliśmy te trudne czasy (…). Mieć taką patronkę to ogromne wyróżnienie, bo jej dobroć i przedsiębiorczość inspiruje nas do działania. Od pierwszych słów dyrektora atmosfera spotkania stała się bardzo serdeczna.

Następnie Wicestarosta Marek Kurpis skierował do społeczności szkolnej piękne przesłanie, że z satysfakcją możemy mówić o efektach pracy wychowawczej związanej z patronem szkoły, dzięki której uczniowie stają się bogatsi w wiedzę, harmonijnie kształtują swoje serca i charakter, uczą się jak żyć i pracować. Przekazał również wyrazy szacunku i uznania oraz życzył sukcesów zawodowych i osobistych.

Długoletni przyjaciel szkoły, Piotr Stefaniak, powiedział, iż postać Eufemii Raciborskiej jest bardzo bliska jego sercu i z niej młode pokolenie Polaków powinno czerpać siły i wzór do pracy nad sobą, kształtowania swego charakteru, dalszej, solidnej nauki. Konsul Generalny Republiki Węgier dr Tibor Gerencsér podkreślił, że jako historyk podziwia wkład, który został włożony w rozpowszechnianie wartości, którymi żyła Eufemia. Życzył sukcesów na polu szkolnym i ekonomicznym. Był osobiście zaskoczony pozytywną energią panującą pośród nauczycieli i wychowanków.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali montaż przygotowany przez Sylwię Gawendę - Rutkowską. Na scenie widniał cytat CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA. Wszędzie było wiele aspektów, które skłaniały do głębokiej zadumy i refleksji. Podkreślono, że bardzo ważne jest przeżywanie tej części historii, która ciągle istnieje i przyczynia się do ubogacania wspólnoty. Przypomniana została sylwetka Eufemii Raciborskiej i jej konkretny wpływ na młodego, współczesnego człowieka.

Z tej wielkiej raciborzanki powinniśmy brać przykład w swoim życiu. Mieliśmy okazję przekonać się, że Eufemia - człowiekiem wielkich czynów nie stała się z dnia na dzień. Wytrwale dążyła do celu, sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków, stawiała czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracowała na szacunek i uznanie. Była to zatem dla nas prawdziwa lekcja wychowawcza i emocjonalna.

Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Miłym akcentem dnia była również biesiada przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć prace uczniów poświęcone Eufemii Raciborskiej.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202318:18

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO]

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konno, w bryczce i pieszo - parafianie z Raciborza-Brzezia wzięli dziś, 27.05., udział w dorocznej procesji na św. Urbana.

red.
Aktualności26 maja 202310:06

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dziewięć zdarzeń. Działania prowadzono w Babicach, Pawłowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202309:17

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Biblioteka Racibórz, fot. MiPBP, M. Kościelniak
Aktualności27 maja 202313:38

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO]

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Do jutra popołudnia na zamku w Raciborzu potrwa czwarta edycja Festiwalu Gamingowego. Przygotowano szereg atrakcji, a w krótkim spacerze wideo omawia je współorganizator Maciek Musioł.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Reklama
Reklama
Sport27 maja 202321:49

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO]

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotnie popołudnie na boisku w Chałupkach miejscowy Kolejarz podejmował LKS Pawłów. Sytuacja obu ekip w tabeli A klasy zdawała się sugerować, że faworytem były Chałupki. Przebieg spotkania, w którym nie brakowało ciekawych akcji, strzałów, bramkarskich parad oraz kilku kontrowersji pokazał, że niżej notowany nie zawsze musi być na przegranej pozycji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 maja 202318:09

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO]

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Tradycyjnie jak co roku dziś, 27 maja, w Kobyli w gminie Kornowac odbyła się procesja ku czci świętego Urbana z błogosławieństwem pól. Święty Urban jest patronem rolników, jak mawiają patronem od gradobicia i ognia.

red.
Aktualności27 maja 202313:56

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO]

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zapoczątkowane przez śp. Jurka Wiśniewskiego okazuje się nadzwyczaj żywotne.

red., fot. w, Jan Ptak
Sport27 maja 202313:47

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO]

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzecią edycję pływackiej imprezy, organizowanej przez ratusz, SP 15 oraz MKS SMS Victoria Racibórz, można było śledzić dziś, 27.05., w H2Ostróg.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202313:30

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO]

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Blisko stu cyklistów wzięło dziś, 27.05., udział w polsko-czeskim rajdzie po gminie Kornowac. Jednym z przystanków była wieża widokowa w Pogrzebieniu, gdzie powstanie miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

red.
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport26 maja 202306:27

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności28 maja 202307:22

Sobotni hip-hop na piastowskim zamku

Sobotni hip-hop na piastowskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak, Zamek Piastowski
Aktualności28 maja 202316:57

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO]

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Michał Staniczek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.