Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja24 listopada 202221:01

Mundialowe akcenty w Muzeum. Dwie wystawy o futbolu

Mundialowe akcenty w Muzeum. Dwie wystawy o futbolu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

SPORT to temat przewodni dwóch nowych wystaw czasowych prezentowanych w Muzeum w Raciborzu przy ul. Chopina 12. Jest to temat aktualny ze względu na odbywający się obecnie w Katarze Mundial.

Wystawa „Pierwszy mecz. Pierwszy gol” poświęcona jest początkom futbolu na ziemiach polskich. Dowiadujemy się z niej m. in., że pierwszy oficjalny mecz odbył się we Lwowie 14 lipca 1894 roku między drużynami z Krakowa i Lwowa i trwał tylko 6 minut.

Opisana jest tu historia pierwszych lwowskich klubów piłkarskich, ich sukcesy i osiągnięcia. Ukazane są sylwetki najważniejszych piłkarzy i działaczy sportowych z tamtych czasów. Zwiedzający może poszerzyć swoja wiedzę na temat futbolu z przełomu XIX i XX wieku, z początkowego okresu istnienia tej dyscypliny sportowej w ówczesnej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Galicji.

Druga wystawa nosi tytuł „Jedyny taki medal”. Opowiada historię zdobycia przez polską reprezentację złotego medalu na turnieju olimpijskim w Monachium w 1972 roku. Ekspozycja pokazuje drogę naszej reprezentacji na igrzyska, jak również sam turniej. Warto wspomnieć o tym, że bramkarzem reprezentacji Polski był wówczas Raciborzanin Hubert Kostka.
Wystawy zostały przygotowane przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 grudnia 202513:15

Mikołajki w Nędzy pełne magii i świątecznej radości [FOTO]

Mikołajki w Nędzy pełne magii i świątecznej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę, 7 grudnia, Gminne Centrum Kultury w Nędzy zamieniło się w miejsce przepełnione świąteczną atmosferą. Do najmłodszych mieszkańców gminy przybył wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Nie pojawił się jednak sam. Towarzyszyły mu uśmiechnięte Elfy, które od pierwszych chwil wprowadziły dzieci w klimat nadchodzących świąt.

red., fot. Oskar Tomeczek, Maja Walochnik
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202511:21

Jarmark u św. Antoniczka przyciągnął tłumy [FOTO]

Jarmark u św. Antoniczka przyciągnął tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

U sąsiadów. W dniach 5–7 grudnia 2025 roku w Rybniku odbyła się kolejna edycja Jarmarku u Antoniczka — tym razem w nowej odsłonie, przeniesiona bezpośrednio na teren okalający Bazylikę św. Antoniego. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców i gości, oferując połączenie tradycji, świątecznej atmosfery oraz artystycznych i rzemieślniczych akcentów. Zobacz, jak wyglądał jarmark w obiektywie Oskara Tomeczka.

red., fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.