LKS Chałupki obchodził 80-lecie założenia

W dniu wczorajszym na boisku LKS-u Chałupki obchodzono hucznie osiemdziesiątą rocznicę założenia miejscowego klubu. Przewidziano wiele atrakcji. Od samego rana rozgrywany był między innymi turniej siatkówki plażowej. W godzinach popołudniowych na boisko wybiegli Oldboje klubu z Chałupek. Było to spotkanie Polska kontra Niemcy. Mecz zakończył się zwycięstwem oldbojów zza granicy. Nie brakowało także innych atrakcji. Można było między innymi poprowadzić swój ulubiony klub do zwycięstwa w grze z serii FIFA. Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń, po której zaczęła się zabawa taneczna z zespołem New For You. Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć.
Historia klubu
Z inicjatywy przedstawiciela Dyrekcji Kolei w Opolu pana Stillera została wyłoniona w 1933 roku grupa działaczy i założycieli kolejowego Klubu Sportowego w Chałupkach, którzy byli zarazem trzonem pierwszego Zarządu Klubu. Panowie Jerzy Hallas, Jan Hennek, Szymik, Sobawa, Mandrysz. Klub rozpoczął swą działalność na terenie obecnego boiska sportowego, posiadając do dyspozycji uprzednio urządzony przez miejscowych działaczy obiekt składający się z boiska do piłki nożnej, hali sportowej z potrzebnymi pomieszczeniami socjalnymi, strzelnicę sportową i kręglownię. Z pierwszej drużyny tutejszego Klubu Sportowego żyje jeszcze obecny emeryt kolejowy Pan Twardy Alojzy napastnik początkowych drużynie piłki nożnej, jest on jedynym przedstawicielem początków Kolejowego Klubu Sportowego początkowych Chałupkach.
W początkowych latach swej działalności był to klub bardzo aktywny i szczycił się bardzo prężną działalnością, bowiem posiadał sześć sekcji: piłkę nożną, lekkoatletykę, gimnastykę, strzelectwo sportowe, piłkę palantową i kręgle. Po zakończeniu wojny klub w Chałupkach kontynuował swą działalność sportową i widowiskową. W roku 1958 została zawieszona działalności klubu, co pociągło zniszczenie całkowicie obiektu sportowego wraz z całym kompletem hali sportowej. W roku 1970 została wznowiona działalność klubu Sportowego KOLEJARZ Chałupki, rozpoczynając swą działalność od zera, gdyż nawet boisko zostało zdewastowane. Brak dachu nad głową utrudniał bardzo działalność organizacyjna i sportową, to też w 1975 roku postanowiono wybudować za wszelką cenę "Dom Socjalny Klubu Sportowego KOLEJARZ" Chałupki.
Rozpoczęto przymiarki tak pod względem zbierania różnych materiałów potrzebnych do budowy, jak również sondaż społecznego zaangażowania przy budowie. Wszelkie przymiarki i sondaże dały pozytywne wyniki, to też w 1977 roku rozpoczęto budowę. W dniu 29 stycznia 1983 roku odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku domu socjalnego klubu sportowego kolejarz w chałupkach, po 5-ciu latach ciężkiej i bardzo odważnej inicjatywy, udowadniając, że chcąc to znaczy móc, niezliczona ilość przeszkód została pokonana. Budynek jest piętrowy o wymiarach zewnętrznych 12 x 11m, centralnie ogrzewany mieszczący 2 szatnie, łaźnie, magazyn na sprzęt sportowy, biuro klubu, salkę na zebrania pow. 4 m2, oraz świetlicę o pow. 70 m2. Przy budowie odpracowano 8550 roboczo/godzin czynu społecznego działaczy sportowców i sympatyków. Obecnie otwarte drzwi naszego Domu dla całego społeczeństwa, gdyż naszym zadaniem jest stworzyć warunki zainteresowań dla każdego mieszkańca.
Oddany obiekt posiada wielką wymowę, bowiem oddany jest w 50-tym roku działalności Kolejowego Klubu Sportowego na terenie Chałupek. Uroczystość otwarcia DOMU SOCJALNEGO Klubu Sportowego KOLEJARZ odbywało się pod przewodnictwem przedstawiciela Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych Rybniku, dyrektora Zenona Frydrychowicza, posła Sejmu PRL Leonarda Kupka, Naczelnika Gminy Wilhelma Wolnika oraz przedstawicieli WOP. Szczegółowy przebieg działalności: Zarząd założycielski Reichsbahn Sportverein Annaberg Kolejowy Klub Sportowy Chałupki ukończyłw 1936 roku budowę hali sportowej z pomieszczeniami na boisku - w miejscu obecnego Domu Socjalnego Klubu Sportowego KOLEJARZ" Chałupki.
Działalność w klubie stawała się coraz przyjemniejsza. Klub nadal uczestniczył w konkursie "Klub Sportowy Środowisku", w którym odnosił za swą pracę sukcesy i tak w 1974, 1977 i 1978 roku zajął II-gie miejsca na sieci, zaś w 1979 roku III-cie miejsce a w 1980 roku wyróżnienie. Posiadany autobus zatrudniono na usługi dla firm państwowych, zdobyte z tego tytułu dochody przeznaczono na zakup sprzętu i na budowę Domu socjalnego Klubu Sportowego KOLEJARZ Chałupki. Dla zawodników i działaczy urządzano corocznie wycieczki krajowe i do %u010CSR. Poziom sportowy piłkarzy wzrastał, wynikiem, czego jest zajęcie I-go miejsca przez trampkarzy w podokręgu Racibórz w sezonie 1981/1982. W roku 1982/1983 odmłodzony skład seniorów awansował do klasy "A".
Wyniki Turnieju Siatkówki plażowej z okazji 80-lecia istnienia LKS Chałupki, oraz 5-lecia założenia Impacto LKS Chałupki:
I miejsce: Dawid Marcisz, Łukasz Farana
II miejsce: Witold Chrószcz, Rafał Boda
III miejsce: Damian Skupień, Mariusz Smołka
Ogółem udział wzięło czternaście par.
Osoby odznaczone z okazji 80-lecia klubu LKS Chałupki:
Zasłużony działacz LZS: Andrzej Czerny
Złotą odznakę LZS otrzymali:
Jan Piszczek
Marian Kaiser
Jan Bolik
Jan Reguła
Werner Malcharek
Joachim Sładek
Roman Czerwiński
Franciszek Drobny
Henryk Szewieczek
Srebrną odznakę LZS otrzymali:
Bolesław Wydra
Jerzy Knopek
Bernard Tomaszewski
Grzegorz Adamowicz
Edward Kokot
Ireneusz Siudmak
Andrzej Knopek
Piotr Sładek
Jerzy Sładek
Jerzy Widok
Roman Matys
Roman Jendrzejczyk
Brązową odznakę LZS otrzymali:
Tomasz Bolik
Mirosław Chrobok
Stefania Piegza
Damian Sypień
Grzegorz Kaniewski
Daniel Juzek
Piotr Szryt
Leszek Dzierżęga
Złotą odznakę honorową ŚlZPN otrzymali:
Stanisław Błażko
Ryszard Chrobok
Krystian Kokot
Henryk Sypień
Grzegorz Utracki
Srebrną odznakę honorową ŚlZPN otrzymali:
Piotr Bartocha
Zdzisław Ciapka
Bogdan Kacorzyk
Tadeusz Kaczor
Maria Kiszka
Stanisław Kostka
Roman Kowalski
Paweł Lasak
Kazimierz Marcisz
Jan Mazur
Jacek Milion
Karol Mucha
Jacek Podgórski
Maciej Sobierajewicz
Jan Stańco
Bolesław Zaremba
Brązową odznakę honorową ŚlZPN otrzymali:
Adam Bolik
Andrzej Kaczor
Roman Kaczor
Krzysztof Matuszek
Tomasz Mucha
Monografię 90-lecia ŚlZPN otrzymali:
Stanisław Błażko
Ryszard Chrobok
Krystian Kokot
Jan Mazur
Henryk Sypień
Po uroczystości wójt, Grzegorz Utracki podsumował wydarzenie słowami:
Generalnie gmina Krzyżanowice ma wiele klubów, które bardzo dobrze działają. Grają w różnych klasach rozgrywkowych, poczynając od Klasy Okręgowej, na C klasie kończąc. Także występy na najniższym szczeblu są bardzo cenne. Bardzo się cieszymy i wspieramy głównie działania klubów w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą. Cieszymy się z juniorów, trampkarzy, orlików. Juniorzy akurat w Chałupkach bardzo dobrze grają, więc jest nadzieja na dobre zaplecze. Wspieramy nasze kluby dość znaczną kwotą roczną na działalność, bo ponad 230. tysięcy z budżetu gminy wydajemy na podstawową działalność klubów. Wspomagamy je w utrzymaniu budynków, ale też jesteśmy wdzięczni działaczom klubów, za to, że swoja pracą społeczną, prowadzą drużyny, poświęcają swój czas i opiekują się obiektami sportowymi, dbają o ich poziom techniczny i gospodarczy. Naprawdę mamy wspaniałych działaczy, na taki jak dzisiejszy jubileusz LKS-u Chałupki, który przechodził już różne okresy. Raz był w niższych klasach rozgrywkowych, raz w wyższych. Znowu grają chłopcy dobrze. Trzeba pamiętać o tym, że mamy tutaj jeszcze sporo do zrobienia przy boisku. W tym roku, myślę, że zdrenujemy to boisko, bo opady pokazują, że jednak jest znaczny problem. Myślę, że to przy pomocy i dzięki pracy działaczy, wspólnie z gminą załatwimy. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku, awans po jubileuszu będzie wymarzony. My się cieszymy i razem świętujemy z innymi naszymi klubami. Pozostaje życzyć kolejnych lat istnienia, może nie od razu kolejnych osiemdziesięciu, ale jak dociągną do setki to będzie fajnie.
Historia klubu dostępna TUTAJ
Grzegorz Piszczan
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany