Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 października 202212:26

W Raciborzu o afazji. Konferencja w Słonecznej Krainie

W Raciborzu o afazji. Konferencja w Słonecznej Krainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

1 października po raz pierwszy w Słonecznej Krainie obchodzono Dzień Osób z Afazją Rozwojową. Zwieńczeniem obchodów była I Konferencja dla Rodziców „Spotkanie przy kawie z afazją".

Dzieci z afazją trzeba trochę traktować, jakby uczyły się mówić w obcym języku – tymi słowami powitała wszystkich zgromadzonych gości dyrektor Słonecznej Krainy, Marzenna Mruk- Otulak. Celem konferencji było przybliżenie rodzicom problemu jakim jest afazja już od pierwszych lat życia dziecka. Mówi się, że gaworzące dziecko to radość dla rodzica, a mówiący dwulatek napawa dumą. Prawidłowy rozwój mowy to znak dla opiekunów malucha, że rozwój dziecka przebiega bez zastrzeżeń. A co, jeśli dziecko nie mówi? Jak reagować, gdy dziecko 3-letnie lub 5- letnie posługuje się jedynie pojedynczymi słowami lub tylko sylabami. Czy jeszcze czekać? NIE! To może być afazja.

Afazja często mylona jest ze spectrum autyzmu, mutyzmem czy alalią. Dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka dziecka, a następnie szyta na miarę terapia. Pamiętać należy, że przy afazji najczęściej zaburzone jest także przetwarzanie słuchowe, koncentracja uwagi, szybka męczliwość, ale także mogą dołączyć do tego trudności emocjonalne. W trakcie konferencji Izabela Dąbrowska-Hula z Centrum Terapii Dziecięcej Wyspa przedstawiła różne terapie dla dzieci z afazją w przedszkolu i szkole oraz omówiła zabiegi elektrostymulacji wśród małych pacjentów z wyzwaniami.

Zabiegi elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomagają kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Pobudzają do pracy i skutecznie wzmacniają mięśnie twarzy, jamy ustnej, gardła i krtani, zapobiegając ich zanikaniu, w rezultacie usprawniają proces połykania oraz oddychania. Poprawiają również zdolność domykania warg, a także napięcie różnych mięśni w sferze orofacjalnej, co ma również wpływ na prawidłowy transport pokarmu w jamie ustnej i odruch połykania.

Podkreśliła również, że zabiegi te są metodą wspomagającą w stałej terapii logopedycznej lub neurologopedycznej pacjentów. Bardzo ważne jest, aby równolegle z przebiegiem sesji elektrostymulacji, rodzice intensywnie i regularnie wykonywali ćwiczenia wg. wskazań terapeuty prowadzącego.

Kolejnym punktem spotkania był wykład Sabiny Dudy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu dotyczący diety dzieci ze specjalnymi potrzebami w tym z afazją. Prelegentka podkreśliła, iż wśród wielu czynników zaburzających prawidłowy rozwój mowy wymienia się m.in. zbyt długie karmienie dzieci pokarmami rozdrobnionymi (papkami), korzystanie z butelek do 3. r.ż., używanie smoczków powyżej 1. r.ż. Dzieci, które otrzymują pokarm w formie płynnej, nie gryzą i nie żują, nie ćwiczą narządów mowy. Niska sprawność narządów artykulacyjnych: warg, języka, żuchwy, policzków, podniebienia miękkiego skutkuje nieprawidłową wymową, a czasem wręcz niezrozumiałą mową.

W przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami problem związany z dietą jest bardziej złożony. W zależności od stopnia niepełnosprawności, ilości przyjmowanych leków oraz ogólnego stanu zdrowia dietetyk pomoże rodzicom dobrać odpowiednie menu dla dziecka, tak aby miało ono jak najlepszy wpływ na jego rozwój. Obecnie, z powodu niewłaściwie dobranej diety, wiele dzieci cierpi z powodu otyłości, alergii, nietolerancji pokarmowej, z której rodzice często nie zdają sobie sprawy. Kolejne problemy wiążą się z wybiórczością pokarmową, a co za tym idzie niechęcią dzieci np. do warzyw czy owoców, ze spożywaniem posiłków o określonej konsystencji czy jedzeniem tylko dwóch-trzech konkretnych potraw. Wielu rodziców podejmuje próby wprowadzenia diety, jednak duża część szybko się zniechęca, widząc, jakie wiążą się z tym problemy i wyrzeczenia. Należy podkreślić, że jest to proces długotrwały i nie przynoszący oczekiwanych efektów w krótkim czasie. W przypadku dzieci niepełnosprawnych często trzeba zastosować dietę bezglutenowa w połączeniu z dietą bezkazeinowej, co stanowi nie lada problem dla rodziców. Jednak najtrudniejszym problemem związanym z wprowadzaniem diet i nowych nawyków żywieniowych do jadłospisu dzieci jest ich niechęć do spożywania nowych potraw. W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności dzieci mają swoje fiksacje związane z jedzeniem, niektóre najchętniej jadłyby tylko mięso, inne nie wezmą do ust żadnego warzywa, jeszcze inne będą jadły produkty wyłącznie w określonych kolorach – takich przypadków jest bardzo wiele. Tak naprawdę zmiana nawyków żywieniowych z dnia na dzień może spowodować u dziecka syndrom odstawienia, który może objawiać się ciągłym płaczem lub krzykiem trwającym nawet kilka tygodni, dlatego też rodzice muszą być zdeterminowani i silni psychicznie.

Ostatnim punktem konferencji było omówienie form pomocy dla rodziców dzieci o indywidualnych potrzebach już od pierwszych dni życia dziecka. Wsparcie udzielane rodzicom dziecka z niepełnosprawnością powinno być wieloaspektowe i wielowymiarowe. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż wielu rodziców nie wie, gdzie się udać i co zrobić, jeśli zauważają problem z funkcjonowaniem dziecka. Słoneczna Kraina przygotowała dla rodziców ulotkę stanowiącą bazę pomocnych instytucji, lekarzy oraz terapeutów.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Reklama
Sport27 listopada 202220:12

Goli i emocji co niemiara. Niedziela w HLPN [FOTO i WIDEO]

Goli i emocji co niemiara. Niedziela w HLPN [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 27 listopada, w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano siedem spotkań Halowej Ligi Piłki Nożnej. Trzy pojedynki drugoligowe oraz cztery pierwszej ligi. Goli i emocji nie brakowało. Sprawdź, kto okazał się lepszy.

(greh)
Kultura i edukacja27 listopada 202218:09

Raciborska ekipa wybrała się na Ślężę

Raciborska ekipa wybrała się na Ślężę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany PTTK Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 listopada 202212:33

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry?

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności28 listopada 202213:33

Kino Bałtyk na grudzień

Kino Bałtyk na grudzień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Kultura i edukacja28 listopada 202212:49

Czytał dziadek! Czytał tato! Czytasz Ty?

Czytał dziadek! Czytał tato! Czytasz Ty? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Strony Partnerskie27 listopada 202220:10

Dlaczego warto wybrać catering dietetyczny

Dlaczego warto wybrać catering dietetyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Strony Partnerskie28 listopada 202210:33

Zalety kolorowanek dla dzieci

Zalety kolorowanek dla dzieci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.