Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202208:44

Porzucone hulajnogi. Miasto nie ma z tym nic wspólnego

Porzucone hulajnogi. Miasto nie ma z tym nic wspólnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Reklama
Racibórz:

Temat elektrycznych hulajnóg pozostawionych przez mieszkańców w różnych rejonach miasta poruszyła na komisji gospodarki radna Magdalena Kusy.

Można je spotkać niemal wszędzie, w centrum i na obrzeżach, na chodnikach i ścieżkach rowerowych, a nawet – porzucone – w chaszczach nad Odrą. W Raciborzu 50 szt. quick hulajnóg pojawiło się w kwietniu tego roku. - Znacznie wpływają na rozładowanie natężenia ruchu w mieście – informował wtedy podległy magistratowi miejski Punkt Informacji Turystycznej (PIT). Zlokalizowano je przy ul. Długiej, na styku z Rynkiem, na PKS-ie oraz przy McDonald's. - Jak wiecie, hulajnogi elektryczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem w miastach a wprowadzenie nowego środka lokomocji zdecydowanie wesprze inicjatywy proekologiczne.
Mało tego - to świetna opcja na szybkie poruszanie się, dzięki czemu w krótkim czasie można odwiedzić jeszcze więcej interesujących miejsc w naszym mieście. Na hulajnogach znajduje się instrukcja ich użytkowania - informował PIT.

Po pięciu miesiącach entuzjazm zastąpiły pytania. Radna Magdalena Kusy zwróciła uwagę na hulajnogi podczas wczorajszych (22.09.) obrad Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. - Chciałam wcześniej już o to zapytać, ale szokuje mnie to, że miasto nie ma na to wpływu. To sprawia duże zagrożenie, szczególnie w nocy, gdy taka hulajnoga leży na środku chodnika. Ja bym takie hulajnogi odprowadziła na parking policyjny i niech się właściciel stara nad odzyskaniem – mówiła.

- Miasto nie ma z tym nic wspólnego. Nie ma nawet umowy z tą firmą. Spotkałem się z przypadkiem, że hulajnoga na stała na ścieżce na wałach przeszło tydzień – odparł Grzegorz Kawalec, urzędnik zajmujący się ścieżkami rowerowymi, referujący na komisji plany ich rozbudowy.

- Już kiedyś taką bezsilność miasto wykazywało przy zbiornikach na odzież używaną. Mamy takie dwie jednostki zobligowane do utrzymania porządku w mieście. To straż miejska i PK. W każdym telefonie są dziś aparaty. Proponuję pozbierać hulajnogi, zrobić zdjęcia dowodowe i gwarantuje, że się właściciel zgłosi. Ja sobie nie wyobrażam, by na moim podwórku ktoś zaparkował bez mojej zgody. Nie rozumiem takiego stwierdzenia, że magistrat nie jest w stanie namierzyć odpowiedzialnego. Myślę, że jak PK pozwozi te hulajnogi na bazę, to ten facet odpowiedzialny za to, właściciel na pewno się znajdzie – mówił radny Henryk Mainusz.

- Ciekawe, czy w dawnych czasach gospodarze zostawiali konia na środku ulicy – stwierdził humorystycznie Piotr Klima na zakończenie dyskusji w tym punkcie.

Operatorem systemu jest prywatna firma.

Autor: (greh), w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

Gość (IP: 46.134.*.6) 23 września 202209:31
Nie chce się raczej. A nie, że wpływu brak. W miastach gdzie hulajnogi buszują już kilka lat da się.
Gość (IP: 5.173.*.247) 23 września 202217:54
Nie masz racji, w każdym mieście gdzie są dostępne te hulajnogi jest problem z pozostawianiem ich w miejscach zupełnie przypadkowych, wystarczy prześledzić temat w Internecie.
Gość (IP: 195.66.*.10) 23 września 202211:27
Czyli co? Miasto ma parkować hulajnogi prywatnej firmy, bo część ludzi nie potrafi z hulajnóg korzystać i w nosie ma innych mieszkańcach? Come on, maaaan! Miastu nic do tego. A ludzie, mam nadzieję, z czasem nauczą się parkować hulajnogi tak, aby nie utrudniały przejścia / ruchu. PS. Rady Klima w formie... Porównywanie korzystania ze swojej własności vs. użyczonego "pojazdu"... Smh
Gość (IP: 46.134.*.6) 23 września 202212:04
Nie. Służby UM powinny użyć w realu przepisów o tarasowaniu dróg. Prywatny to znaczy niedotykalny? Pod ochroną?
Gość (IP: 83.7.*.253) 23 września 202211:58
W samym tytule jest już zawarta głupotą. Nieprawda, miasto ma z tym dużo wspólnego i że wszystkim co się dzieje w mieście. Przecież ten właściciel tych hulajnóg działa na terenie miasta za czyjąś zgodą. Ale to jest tak, nawet w tym artykule, jak hulajnóg rozładowują korki to hepi, gut. A jak są porzucone to nie nasz interes.
Reklama
Gość (IP: 185.244.*.233) 23 września 202212:27
Miasto niech obciąża firmę, a firma niech obciąża kartę klienta, który tak zostawił hulajnogę, proste
Gość (IP: 109.241.*.35) 24 września 202207:25
Ja się nie dziwię że są porzucane. Przetransportowanie tego urządzenia gdy jest nie aktywne jest zadaniem dość trudnym. Korzystają z niego różni ludzie i nie każdy radę odstawić hulajnogę w bezpieczne miejsce gdy włączył się hamulec
Gość (IP: 46.134.*.6) 24 września 202210:11
Noo. Elektryczne auta tym sposobem, po rozładowaniu baterii można legalnie zostawić w poprzek autostrady, albo na środku skrzyżowania?
Gość (IP: 83.26.*.128) 24 września 202220:24
Kiedy takie coś gaśnie można to odstawić przynajmniej na bok, a nie po prostu na środku przejścia dla pieszych (na chodniku) co jest praktycznie codziennością! Zgasło i nie można odstawić - powinien być obowiązek poinformowania operatora, który wyśle po to od razu obsługę do odebrania, a nie że toto stoi cały dzień tarasując chodniki i ścieżki rowerowe! Jak nie zgłosisz - stówa kary, jak nie odbierze operator - tysiak kary za zaśmiecanie miasta wrakiem. Za chwilę będziemy lać po 5 litrów paliwa do aut w tym zapisiorzonym kraju i jak zgaśnie zostawmy tam gdzie zgasło, czy to środek skrzyżowania, czy wjazd do domu zamiast wołać lawetę! Tak po hadziajsku. Genialne podejście! Auto się rozładuje byle gdzie to prosisz kogoś albo najczęściej sam przepychasz na pobocze, albo lawetę wołasz, ale nie dopuszczasz do utrudniania ruchu, czym hulajnoga się tu różni? Otrzeźwiejcie!
Gość (IP: 83.26.*.128) 24 września 202220:35
I takie pier...nie, że nie każdy da radę odstawić zablokowaną h-nogę - w aplikacji pokazuje ile ma baterii - bierzesz słaby aku albo chcesz jechać do oporu to ryzyko klienta, niech się zapozna z regulaminem, w którym to powinno być (nie wiem jak jest) - nikt nikogo nie zmusza do użycia akurat tego urządzenia, albo do jechania tak daleko/długo, wiedząc, że to ma jakiś ograniczony zasięg i czas działania. To odpowiedzialność użytkownika! To jakby wypożyczyć auto z resztką paliwa i jechać aż padnie porzucając bez przestawienia, albo auto z pełnym bakiem i chcieć na nim zajechać do Hiszpanii a jak po drodze padnie - porzucić! Jakiś sygnał ostrzegawczy chyba też jest jak kontrolka w baku, czy nie? Wystarczy zdrowy rozsądek i wyobraźnia nawet bez kontrolki rezerwy. Ale skoro KAŻDY może toto wypożyczyć to potem tak jest. Dla potwierdzenia - są też ładnie odstawione hulajnogi
Reklama
Reklama
Gość (IP: 80.49.*.159) 24 września 202216:42
Normalni ludzie parkują hulajnogi w wyznaczonych miejscach, arogancka hołota pozostawia byle gdzie, takie zachowanie wynosi się z domu i szkoły.
Gość (IP: 46.134.*.6) 25 września 202209:39
Ostatnio namiętnie się elektryfikujemy. Rower, hulajnoga...... Wszystko to dla naszego lenistwa i wygodnictwa. Nie? Ciężko. Czy zwykła hulajnoga napędzana jedną nogą to przeżytek?

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.