Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 września 202220:02

Kluczowy jest czas! W Urzędzie Miasta omówiono procedury na wypadek awarii w elektrowni atomowej

Kluczowy jest czas! W Urzędzie Miasta omówiono procedury na wypadek awarii w elektrowni atomowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Reklama
Racibórz:

To był pierwszy punkt obrad Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, nawiązujący do ostatnich doniesień o jodku potasu. Tabletki z preparatem trafiły do raciborskich strażaków. Jak się okazało, Polska jest przygotowana na ich szybkie podanie reszcie mieszkańców.

Przedstawieniem zagadnienia zajął się Stanisław Mrugała, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Racibórz.

- Temat jest ostatnio bardzo modny ze względu na sytuację na Ukrainie, gdzie w bliskiej odległości od elektrowni atomowej spadają pociski, które w każdej chwili mogą uszkodzić jeden z reaktorów. Jak państwo wiecie, do powiatu trafiły tabletki z jodkiem potasu. W przypadku zdarzenia radiacyjnego ewentualne pozyskanie ich wtedy byłoby dość długie, a jak wiadomo liczy się czas. W związku z tym asekuracyjnie już teraz zostały one przekazane do komend powiatowych straży pożarnej. W mieście zostały opracowane metody na wypadek takiego zdarzenia. Został opracowany w roku 2011 w oparciu o wytyczne wojewody, a przećwiczony w roku 2012. W chwili obecnej, według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, w przypadku konieczności tabletki otrzymają wszystkie osoby od 0 do 60 lat. By podołać temu zadaniu musieliśmy opracować nowy plan, gdyż uprawnionych do pobrania tabletek jest prawie 40 tys. osób. Postanowiliśmy, że punkty wydawania tabletek znajdować będą się w placówkach oświatowych. Opracowana została nowa siatka granic działania punktów. Są oparte na granicach obwodów wyborczych. Jak to się będzie odbywało? Po otrzymaniu wiadomości od wojewody, będą wzywani strażnicy miejscy, którzy są uprawnieni do odbioru tabletek, a następnie rozwożą po punktach. Następnie poprzez media i strony internetowe będziemy nagłaśniać, że rozpoczęła się akcja jodowa, by ludzie mogli zgłaszać się po tabletki. Problem może zaistnieć z osobami niepełnosprawnymi, ale wtedy będziemy przyjmować zgłoszenie i przekazywać tabletki w miejscu zamieszkania – zreferował S. Mrugała.

Jako pierwszy do dyskusji zgłosił się przewodniczący komisji, Piotr Klima. - Być może konieczne będzie zaangażowanie innych służb miejskich. Nie tyle do dystrybucji tabletek, ale do gromadzenia wody i żywności – zaczął przewodniczący. - Czy znacie czas, w jakim ta chmura atomowa dotrze do Raciborza? - dodał P. Klima.

- Zajmują się tym odpowiednie służby, a zależne będzie to od warunków atmosferycznych, kierunku wiatru. Miejmy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jeśli chodzi o miasto, to jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi naszymi podmiotami. Na bieżąco wymieniamy z nimi informacje w temacie wszystkich niepożądanych zdarzeń – odparł Stanisław Mrugała.

- Dobrze byłoby, by apteki były poinformowane, jak postępować. Dlaczego nie może to iść przez apteki? Nie, żeby mi brakowało, ale dobrze byłoby apteki wciągnąć, choćby przez to, że jesteśmy nauczeni historią – mówił przewodniczący.

- Z pewnością będziemy współpracować, ale nam zależy przede wszystkim na czasie. W takim na przykład Brzeziu, gdzie jest niespełna tysiąc mieszkańców, nie będziemy ciągali ludzi do centrum. Na chwilę obecną nie ma jeszcze potrzeby tworzenia takich punktów w aptekach, gdyż farmaceuci nie będą mieli możliwości weryfikacji, czy jest to osoba z Raciborza, czy jedynie przebywająca na terenie miasta. Dodatkowo nie chcemy paraliżować pracy aptek – odparł kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego.

- Czy będzie możliwość poruszania się między punktami wydawania? - dociekał przewodniczący. - Będzie tak jak przy wyborach. Mieszkańcy na przykład ulicy Londzina będą mogli udać się tam, gdzie głosują w wyborach. W wypadku zagrożenia ważny jest czas. Od momentu otrzymania informacji będziemy mieli cztery godziny na rozpoczęcie dystrybucji – odparł S. Mrugała.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Absolutnie nie chciałbym trywializować. Wojna na Ukrainie trwa już ponad 200 dni. Ostrzał elektrowni to też nie jest rzecz nowa. Chciałem więc zapytać, jak to było do tej pory? - pytał.

- Byliśmy zabezpieczeni. Tabletki jodku potasu były w centralnych magazynach co najmniej od 2011 roku, ale nie były dystrybuowane do punktów powiatowych. Widać teraz uznano, gdy jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, akcja musi rozpocząć się szybko. Szczególnie, że jesteśmy nauczeni przypadkiem z 1986 roku, gdzie rozpoczęcie takiej akcji z płynem Lugola trwało kilka dni. W tej chwili zostało to tak wyśrubowane, że mamy 4 godziny na rozpoczęcie dystrybucji od momentu otrzymania sygnału – odpowiedział Stanisław Mrugała.

- Czy podawanie tych tabletek przez osoby spoza branży medycznej nie będzie to niebezpieczne? - dopytywała były włodarz Raciborza. - Osoby nieletnie według zaleceń ministerstwa będą je przyjmować pod opieką osoby dorosłej lub przedstawiciela branży medycznej – odparł kierownik BZK.

- Rozumiem, ale żeby nie było wolnej amerykanki, jak z płynem Lugola, który podawany był nawet na Rynku, bez jakiegokolwiek nadzoru – dodał M. Lenk na zakończenie wymiany zdań.

Do dyskusji powrócił przewodniczący Piotr Klima. - Jak ma się sprawa z uświadomieniem społeczeństwa? Czy wiadomo, czy ludzie wiedzą, że teraz nie muszą brać tego nazwijmy to profilaktycznie? - dociekał. - Jeśli chodzi o sprawy typowo medyczne, to nie wypowiadamy się na ten temat. Mamy jedynie wydać zgodnie z zaleceniami ministerstwa – odparł S. Mrugała.

- Czy wiadomo jak to się będzie odbywało w innych krajach, na przykład w Czechach? Czy to idzie przez WHO, czy to są nasze takie lokalne eksperymenty? - pytał P. Klima. - Na pewno wytyczne ministerstwa nie mogą być niezgodne z zaleceniami WHO – odparł kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego.

Radna Magdalena Kusy pytała z kolei, jak będzie się miała sprawa z tabletkami dla osób bezdomnych. - Czy też otrzymają? - pytała. - Tak, jeśli będą miały przy sobie dowód osobisty, celem zewidencjonowania, to jak najbardziej – odpowiedział Stanisław Mrugała na zakończenie dyskusji w tym punkcie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

Gość (IP: 46.134.*.6) 22 września 202221:07
To kowidu już nie będzie???
Gość (IP: 185.244.*.245) 23 września 202206:49
Pytanie: Czy Klima reklamuje swoją aptekę? Biznes jest biznes.
Gość (IP: 46.134.*.92) 22 września 202222:14
To są rozmowy radnych miejskich prowadzone na serio, czy te warsztaty teatralne które Wacław zapowiadał, o tematyce „alternatywna rzeczywistość”?
Gość (IP: 89.151.*.82) 23 września 202200:20
"Tabletki jodku potasu były w centralnych magazynach co najmniej od 2011 roku" - czy one nie są przeterminowane?
Gość (IP: 37.120.*.117) 23 września 202206:50
Klimie to nawet 100 tabletek nie pomoże.
Reklama
Gość (IP: 195.66.*.10) 23 września 202206:57
Na jakiej podstawie Ministerstwo Zdrowia zmieniło przedział wiekowy, w którym podaje się tabletki z jodem? Jakieś badania? Kiedyś podawano do 18 r.ż., a teraz do 60 r.ż.
Gość (IP: 46.134.*.6) 23 września 202207:42
Bo to nie pfizer tylko moderna. Inaczej się komponuje.
Gość (IP: 31.0.*.196) 23 września 202214:08
Jak dobrze przeczytałem to tylko osoby od 0 do 60 lat a co że starszymi?
Gość (IP: 46.134.*.198) 23 września 202215:05
mural można ogladać pod mostem od strony ronda - pisząc o moście z rondem na każdym końcu, genialne
Gość (IP: 83.26.*.128) 23 września 202216:23
Jeszcze nie przywykłeś do tego - napisać cokolwiek i klik - publikujemy. W art. o korkach mówią w czasie przeszłym o listopadzie 2022 widać nikt nie czyta przed publikacją. A komentarze wyłączone, żeby ludzie prawdy nie pisali...

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.