Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 sierpnia 202215:10

Ksiądz Henryk Wycisk przeszedł na emeryturę

Ksiądz Henryk Wycisk przeszedł na emeryturę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Po 22 latach proboszczowania, 72-letni duchowny przeszedł na emeryturę. Ster rządów w parafii przekazał ks. Piotrowi Kucowi.

21 sierpnia ksiądz Wycisk wziął po raz ostatni udział w bolesławskich dożynkach. 28 sierpnia został uroczyście pożegnany.

Lata jego proboszczowania wpisały się w ciekawy okres w dziejach tej morawskiej wsi w gm. Krzyżanowice, związany m.in. z odkrywaniem dorobku pochodzącego stąd o. Ignacego Stuchlego SDB. 21 grudnia 2020 r. papież Franciszek przyjął na audiencji J. Em. kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W czasie audiencji Ojciec Święty upoważnił tę Kongregację do promulgowania dekretu dotyczącego heroiczności cnót Sługi Bożego o. Stuchlego.

Ks. Henryk Wycisk, skromny, rozmodlony i oczytany gruntownie kapłan, urodził się 1 stycznia 1950 roku we Wierzchu na Opolszczyźnie. To szósty ksiądz w rodzinie. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Głogówku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Na księdza - 20.05.1973 r. w rodzinnym Wierzchu - wyświęcił go wujek, a konkretnie brat ojca, ks. bp. Wacław Wycisk (1912-1984), biskup pomocniczy opolski. Osobista szafa hierarchy trafiła na bolesławską plebanię, a stąd jako zabytek na zamek w Raciborzu.

W 1973 roku świeżo upieczony kapłan rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krapkowicach-Otmęcie, w latach 1978-1980 w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi k. Gliwic, a w latach 1980-1982 w parafii pw. św. Józefa w Zabrzu.

Lata 1982-1990 to proboszczowanie w Makowie w gminie Pietrowice Wielkie, potem, do 2000 r., na Ocicach, po czcigodnym ks. Bernardzie Gade (zm. 1995). Ks. Wycisk jest pod wielkim wrażeniem swojego poprzednika, którego izbę pamięci urządził w Bolesławiu, gdzie 16 sierpnia 2000 r. objął urząd plebana.

- Kiedyś zapragnął poznać bliżej ks. Gadego i wybrał się do niego. Został ugoszczony przez ks. Gadego i jego siostrę Klarę misą czereśni, która była kolacją na ocickiej plebanii. Potem poprosił o spowiedź. – Wtedy pierwszy raz pojąłem, że on jest blisko Boga – wspomina ks. Wycisk na łamach Gościa Niedzielnego (2007).

Ks. Wycisk pracował w miejscowej szkole, w Krzyżanowicach oraz Bieńkowicach, a także, jako współzałożyciel, w Hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu oraz w szpitalu przy Gamowskiej.

Wpisał się w poczet raciborskich cyklistów w koloratce. Poza kolarstwem uwielbia książki oraz pielgrzymowanie. Pasję do dwóch kołek połączył z fascynacją ks. Gade. Udało mu się pozyskać od ks. Szywalskiego, również zapalonego rowerzysty, słynnego przedwojennego dwukołowca marki Adler, należącego kiedyś do ocickiego proboszcza. W kolekcji pamiątek po dobrodzieju z Ocic są też kapelusz i buty.

Autor: red., fot. Damian Matioszek, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.