Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

Pożwirowe wyrobiska, dobrze skomunikowane z centrum, przy nowej obwodnicy, z kilkoma akwenami i dużymi połaciami terenów do plażowania, należą do miasta. Dziś teren dzierżawi Polski Związek Wędkarski. Obowiązuje tu zakaz kąpieli, niestety notorycznie łamany. Ten rok był najtragiczniejszy w ostatnich dekadach. Już na progu wakacji utonęły tu trzy osoby. Policja wzmocniła patrole, a w łonie samorządu znów wybuchł spór co do przyszłości żwirowni.

Umierająca Polska Ludowa, siłą czynu społecznego i raciborskich zakładów pracy, postanowiła tu w latach 80. zbudować wielki betonowy basen. Kiedy nastała gospodarka wolnorynkowa z byłych przedsiębiorstw państwowych, a wtedy już prywatnych, przestała płynąć darmowa siła robocza, sprzęt i materiały. Władze miasta próbowały jednak dokończyć inwestycję, ale ostatecznie spasowały. Wszystkich przerażały koszty, m.in. uzdatniania wody. Stare betonowe niecki rozebrano przy okazji budowy wschodniej obwodnicy. Zrobił to wykonawca w zamian za miejsce do parkowania pojazdów.

Pierwsza śmiała wizja innego zagospodarowania żwirowni to słynne Acapulco Jana Osuchowskiego. Na przeszkodzie znów stanęły pieniądze - ponad 20 mln zł, jakie trzeba tu było wydać. W latach 2002-2006 była to ogromna kwota, a lista potrzeba miasta ogromna.

Czytaj: Sen o Acapulco. Śmiałe wizje utopione w śmieciach i betonie [FOTO]

Potem, w związku z planami budowy zbiornika Racibórz, miał się tu przenieść właściciel ośrodka Raj w Nieboczowach. Znów skończyło się na planach, ale nie dyskusjach. Temat żwirowni od trzech dekad co jakiś czas wypełnia samorządowe dysputy.

Nie ominęły również te kadencji. Były wiceprezydent Michał Fita widział tu miejsce na wzór Parku Gród w Jaworznie. Jednocześnie na stole leżała oferta przedsiębiorcy z powiatu raciborskiego, który deklarował zakup terenu i adaptację terenu na Brick Resort - kąpielisko, plaże, marina, amfiteatr, boiska i ciąg gastronomiczny.

Czytaj więcej:

Żwirownie na Ostrogu jak Malediwy. To jest możliwe!

Żwirownie wyceniono na 3,2 mln zł. Prezydent przeciw sprzedaży, ale radni dali zgodę

By do zakupu doszło potrzebna jest nie tylko zgoda Rady Miasta, co zresztą nastąpiło, ale formalne działania zmierzające do przetargu ze strony prezydenta, co do dziś nie miało miejsca, mimo że rządząca w Radzie Miasta większość wpisała do tegorocznego budżetu wpływy ze sprzedaży żwirowni.

- Prezydent pomimo wyrażenia przez Radę Miasta Racibórz w dniu 30.09.2020 r. zgody na sprzedaż działek położonych w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej celem utworzenia ogólnodostępnego kompleksu sportowo -rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów nie podjął działań w tym zakresie. Należy podkreślić, że do UM Racibórz na początku 2020 r. wpłynął list intencyjny przedsiębiorcy zainteresowanego zakupem nieruchomości zainwestowaniem w budowę kompleksu sportowo -rekreacyjnego w wysokości 60 mln złotych - to cytat z uzasadnienia komisji rewizyjnej, która negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium.

- Brak realizacji uchwały Nr XXIII/321/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 30.09.2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działek gruntu położonej w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej – dotyczy działek oznaczonych ewidencyjnie nr 963/883, 907/884, 716/189 i 640/132 k.m. 3 obręb Ostróg. Przedmiotowa nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 40 ha, jest w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona w przeważającej części pod tereny sportu i rekreacji oraz stanowi obszar porośnięty zróżnicowaną roślinnością, łącznie z zadrzewieniami oraz w dużej mierze pokryty wodami stojącymi. Oczekiwanym sposobem jej zagospodarowania, jest utworzenie ogólnodostępnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów wodnych. Jednocześnie informuję, że prowadzone było postępowanie w sprawie geodezyjnego wydzielenia fragmentu działki, będącej częścią kompleksu przy ul. Rudzkiej, opisanej ewidencyjnie nr 963/883, z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej, oznaczonej adresowo ul. Rudzka 74. Postępowanie procedowano z wniosku właściciela przedmiotowej nieruchomości zabudowanej i do czasu formalno-prawnego zakończenia podziału geodezyjnego nieruchomości, nie było możliwości przeznaczenia terenu po byłej żwirowni do sprzedaży. Decyzja w sprawie podziału nieruchomości stała się prawomocna w dniu 31 marca br. Biorąc pod uwagę charakterystykę nieruchomości oraz jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, należy zwrócić uwagę, iż oferta ta jest skierowana do potencjalnego inwestora z konkretnej branży. Popyt na tego typu nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, w odniesieniu do terenów o przeznaczeniu przemysłowym lub mieszkaniowym - to z kolei wyjaśnienie wiceprezydenta Dominika Koniecznego, wyrażone przed głosowaniem nad absolutorium.

Prezydent absolutorium nie dostał, spór pozostał, podobnie jak zarośnięte chaszczami tereny przy Rudzkiej-Grzonki, przy których jeszcze na długo pozostanie zakaz kąpieli, tym bardziej, że miasto pozyskało niedawno ponad 30 mln zł na budowę basenu zewnętrznego przy H2Ostróg (czytaj więcej TUTAJ)

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.