Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 czerwca 202216:45

Sobotni Festiwal Muzealny w ramach Dni Raciborza 2022

Reklama
Racibórz:

Festiwal Muzealny w ramach Dni Raciborza 2022 odbędzie się w sobotę 11 czerwca w godzinach 16:00-19:45 na Placu Ofki Piastówny. W programie pokaz rzemiosł dawnych oraz koncert zespołu muzyki dawnej FLORIPARI.

Od 16:00 będzie można zobaczyć, jak wyplata się kosze, jak wybija monety, jak się robi zbroję, a także jak toczy się naczynia na tradycyjnym kole garncarskim. Niespodzianką dla najmłodszych będą odkrywki małego archeologa: poszukiwanie szczątków z czasów neolitu metodami i technikami wykorzystywanymi przez archeologów. Z kolei Drengowie znad Górnej Odry przygotują specjały kuchni średniowiecznej, m.in. pokażą tradycyjną metodę wypiekania podpłomyków na ogniu.

16:00-18:00 pokaz rzemiosł dawnych: garncarstwo, wikliniarstwo, płatnerstwo, mincerstwo, warsztaty małego archeologa oraz kuchnia Drengów.

18:00- 19:45 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu, pt. Jak to na królewskim dworze bywało.

Podczas koncertu zespół opowiada o muzyce i kulturze dawnych wieków, prezentuje instrumenty, kroki taneczne, elementy dworskiej etykiety; zaprasza uczestników do wspólnego śpiewania oraz wypróbowania gry na wybranych instrumentach.

Zespół Florpari powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dziś pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej, dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności FLORIPARI bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.

Przeszło 20 lat temu zespół związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, m.in.: prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych.

Promując polską kulturę, artyści odbyli wiele zagranicznych tras koncertowych. Działania FLORIPARI były wielokrotnie wspierane przez Instytut Adama Mickiewicza – jedną z głównych instytucji promujących rodzimą kulturę na świecie. Muzycy FLORIPARI od lat zajmują się pracami badawczymi nad nieznanymi polskimi muzykaliami dawnych wieków. Od 2006 roku zespół współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Rakowskiej oraz Zespołem Pałacowym w Kurozwękach. Bada i wykonuje muzyczną spuściznę Braci Polskich i Kapeli Rakowskiej. Owocem są coroczne koncerty w cyklu „Muzyczne perły dawnego Rakowa” oraz nagrania płytowe.

Istotnym wymiarem aktywności FLORIPARI jest działalność edukacyjna. Zespół bierze udział w koncertach dla najmłodszych, grając i opowiadając o historii Polski i kulturze dawnych wieków – instrumentach, obyczajach i modzie. FLORIPARI ma na swoim koncie występy dla dzieci m.in. w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Szalone Dni Muzyki, 2016) oraz współpracę z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.