Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 maja 202216:57

Petycja do prezydenta Raciborza. Pełni obaw mieszkańcy nie chcą wytwórni asfaltu

Reklama
Racibórz:

List do redakcji. Mieszkańcy wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie wysłali apel do prezydenta Raciborza. Nie chcą u siebie wytwórni mieszkanek mineralno-asfaltowych, którą planuje zbudować miejska spółka z Raciborza.

Sołtys Wsi Maków
Grzegorz Jurkowski
oraz Mieszkańcy Wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie

Do
Prezydent Miasta Racibórz
oraz
Wydział Ochrony Środowiska
i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz
Ul. Króla Stefana Batorego 64
47-400 Racibórz

PETYCJA Mieszkańców Wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie w sprawie sprzeciwu budowy wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej W związku z informacją o planowaniu budowy wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralnoasfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej” na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach działając w interesie publicznym składamy petycję jako stanowczy protest przeciwko realizacji tego typu inwestycji w planowanej lokalizacji. Wytwórnie mieszanek mineralno-asfaltowych są inwestycjami niezmiernie uciążliwymi i szkodliwymi dla środowiska, a ich działalność zawsze związana jest z bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Problem dotyczy zarówno procesów spalania (min. pyłów węglowych), związanych z produkcją asfaltu jak i z substancjami wykorzystywanymi do jego produkcji. Asfalt składa się między innymi z rakotwórczych węglowodorów pierścieniowych i ich pochodnych, które w przypadku awarii linii technologicznej mogą przedostać się do środowiska, skąd poprzez skażone wody i powietrze regularnie zatruwały będą ludzi i zwierzęta.

Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że największe stężenie szkodliwych substancji występuje w promieniu do 1500 m od zakładu, a zagrożenie na działanie substancji rakotwórczych sięga nawet do 3,5 km. Planowana inwestycja ma się mieścić niecałe 500 m od najbliższych zabudowań. Jako mieszkańcy pobliskich wiosek wyrażamy swój sprzeciw wobec planów budowy takiego zakładu w okolicy miejsca naszego zamieszkania.

W sąsiedztwie planowanej inwestycji znajdują się grunty o wysokim współczynniku klasy (klasa I , II, III) gdzie wysiewane są głownie zboża czy rzepak, które przecież zostaną przetworzone na pokarm. Na dodatek w naszym rejonie we wrześniu 2022 r. zostanie otworzony żłobek wraz z przedszkolem, który swą lokalizacją w linii prostej liczy ok. 1250m od planowanej lokalizacji wytwórni. I nie ma tu znaczenia fakt, iż żłobek jest przeznaczony tylko dla pracowników firmy Eko-Okna, ponieważ znaczna część mieszkańców naszych wiosek jak i ościennych miejscowości jest zatrudniona w tym właśnie zakładzie i z pewnością będzie chciała umieścić tam swoje najmłodsze pociechy. Stanowczo protestujemy, aby nasze dzieci wdychały szkodliwe dla życia i zdrowia opary i pyły.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż, budowa zakładu w sposób drastyczny spowoduje niebywałe zubożenie wartości estetycznej krajobrazu oraz wartości materialnej naszych działek i nieruchomości.

Gmina Pietrowice Wielkie promuje się jako miejsce przyjazne i atrakcyjne pod względem wartości krajobrazowych pisząc na swojej stronie internetowej, iż „Nieodłącznym elementem krajobrazu Gminy Pietrowice Wielkie są malownicze, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, rozległe pola uprawne i łąki, a wśród nich miejsca zadrzewione, zagajniki, lasy oraz parki i aleje drzew.” Zachęca mieszkańców oraz turystów do spędzania czasu na łonie natury, korzystania z wieży widokowej czy tężni solankowej. Zachwala okoliczne widoki, tu cytując: Teren naszej gminy sprzyja organizacji wycieczek rowerowych. Piękne krajobrazy można podziwiać przemieszczając się po bezpiecznych ścieżkach rowerowych, zatrzymując się w Zielonych Centrach wsi. Niemałą atrakcję dla zwiedzających stanowi stadnina koni położona w Kornicach. Śmiemy mocno wątpić w to, że asfaltownia doda uroku pięknym widokom, a swym zapachem przyciągnie miłośników natury do naszej Gminy.

Tak dużo mówi się aktualnie o ochronie środowiska. Ustawy, które uchwala Rząd mają na celu eliminację pieców węglowych, do czego jesteśmy zobligowani, aby ograniczyć emisję smogu. Zatem, pytamy jak w takim razie budowa asfaltowni w naszym regionie ma się przyczynić do zmniejszenia poprawy czystości powietrza w naszych miejscowościach?

Reasumując, budowa asfaltowni w znacznym stopniu wpłynie na pogorszenie się życia mieszkańców, którzy będą narażeni na szkodliwy hałas, wzmożony ruch samochodów ciężarowych, a co najistotniejsze, na emisję nieprzyjemnych zapachów oraz patogenicznych pyłów i trujących spalin.

Z obawy o własne zdrowie i życie oczekujemy przeprowadzenia konsultacji społecznych, jak również odmowy wydania decyzji środowiskowej dla realizacji planowanej inwestycji.
Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach.

Próbowaliśmy dziś skontaktować się z prezydentem Dariuszem Polowym, chcąc uzyskać jego stanowisko w sprawie. Kiedy tylko będzie to możliwe, poinformujemy na łamach portalu.

Czytaj także: Asfalciarnia w Kornicach? Zrobiła się gigantyczna afera

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202209:16

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., wideo Czytelnik Mateusz
Reklama
Aktualności29 listopada 202216:55

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
red., fot. rybnik.eu/L. Tyl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202212:28

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO]

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Ślizgawka na Rynku ma ruszyć dziś, 1 grudnia, około godziny 16.00. Trwają ostatnie prace.

red.
Aktualności1 grudnia 202210:14

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
tekst GDDKiA, fot. i wideo Damian Wałach (1-6), fot. Agata Stalmach (następne)
Reklama
Aktualności1 grudnia 202209:20

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz, fot. pixabay.com
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.