Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 marca 202216:52

Otwarcie wschodniej obwodnicy bez tłumu polityków i wszystkich zasłużonych

Otwarcie wschodniej obwodnicy bez tłumu polityków i wszystkich zasłużonych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miał być Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, cały tabun posłów i radnych wojewódzkich PiS. Na liście nie było prezydenta Raciborza. Więcej było mediów niż oficjeli. Jak na inwestycję za 300 mln zł otwarcie raczej skromne. Organizatorem był Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Kiedy w sierpniu 2019 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisano ze Strabagiem umowę na budowę wschodniej obwodnicy Raciborza, chętnych do zdjęcia z szefem rządu było wielu. Dziś do przecięcia wstęgi stawili się wicemarszałek Wojciech Kałuża, wiceminister Michał Woś, dyrektor ZDW Zbigniew Tabor, starosta raciborski Grzegorz Swoboda i przedstawiciel wykonawcy. Lista oficjeli w notatce kancelarii zarządu województwa była dłuższa. Zabrakło parlamentarzystów PiS. Nie było poświęcenia i podniosłej atmosfery, jaka zwykle towarzyszy zakończeniu inwestycji wartych 300 mln zł.

img-8777

Dziś obraduje Sejm, co usprawiedliwia posłów. Być może chęć pozowania do zdjęć w Raciborzu przygasła też po niedawnej wpadce z północno-zachodnią obwodnicą w kierunku Eko-Okien. Informacją o rządowym wsparciu dla projektowanej inwestycji pochwalili się w raciborskim ratuszu poseł Bolesław Piecha i senator Ewa Gawęda z PiS w obecności prezydenta Dariusza Polowego, a więc grono, które nie ma z nią nic wspólnego. Przed mediami nie stanęli wówczas ci, którzy wydeptują do tej drogi ścieżki - właściciel Eko-Okien Mateusz Kłosek, dyrektor operacyjny tej spółki Adam Wajda, marszałek Kałuża, starosta Grzegorz Swoboda i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor. Sprawa stanęła na forum Rady Miasta. 

Czytaj: Kto pracował, a kto tylko stanął do zdjęcia? Sprawa obwodnicy Raciborza

Prezydenta Dariusza Polowego nie było dziś na otwarciu obwodnicy. Jego nazwiska nie znajdujemy w marszałkowskiej agendzie wydarzenia wśród zaproszonych.

Głowa miasta sama pojechała na trasę z Rybnickiej do Rudnika, by stanąć do zdjęcia i obwieścić otwarcie drogi na swoim profilu facebook.com. - Dziękuję za Państwa cierpliwość podczas realizacji tej inwestycji. Da się! – napisał Polowy.

Polowy, choć popierany przez PiS, jak słychać w kuluarach nie ma dobrych relacji z kontrolowanym przez PiS Śląskim Urzędem Marszałkowskim. Było to już widać, kiedy kończono rondo przy Mechaniku. Prezydenta również nie dopuszczono przed redakcyjne flesze. Potem był słynny film instruktażowy z udziałem prezydenta i funkcjonariusza drogówki. Rozmawiali w ratuszu o tym, jak prawidłowo jeździć przy Mechaniku.

Prezydent nie może mieć jednak pretensji. Zarówno budowa ronda przy moście Zamkowym jak i wschodniej obwodnicy to inwestycje wojewódzkie, finansowane z UE i środków Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Gospodarzem jest tu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Prowadzi inwestycje na terenie Raciborza, ale władze miasta tej kadencji nie mają z nimi wiele wspólnego.

Do przecięcia wstęgi mógłby jednak stanąć były prezydent Mirosław Lenk, dziś radny. To za jego kadencji miasto Racibórz jako lider przygotowywało dokumentację zadania od Rudnika do Rybnika. Przetarg ogłoszono już za rządów PiS, kiedy u progu kadencji za górnośląskie drogi odpowiadał dzisiejszy wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, wówczas radny wojewódzki, członek zarządu województwa. Był to kluczowy moment, kiedy podejmowano decyzje o dofinansowaniu niedoszacowanego projektu. Udało się wtedy nie tylko uruchomić zadanie (samorząd musiał wyłożyć nie 15 a 50 proc. środków jako wkład własny, łącznie 150 mln zł), ale jednocześnie rozpocząć kolejne - trwającą jeszcze modernizację DW 935 od ronda przy Auchan do Rzuchowa oraz zakończoną już budowę ronda przy Mechaniku. Woś wspomniał, że należy podziękować wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich lat przygotowywali inwestycję.

Czytaj: Budowa obwodnicy Raciborza ma ruszyć wiosną. Docelowo połączenie z A1 przez Rybnik. Zobaczcie wizualizacje

Co dalej? Wielu kierowców mówi, że wschodnia obwodnica nie rozwiąże problemu, bo i tak ruch w kierunku na Rybnik będzie się korkował przy Auchan.

Otwarcia obwodnica to zaledwie dwa etapy drogi regionalnej do Rybnika, a stamtąd do Pszczyny, do A 1. Największym problemem jest budowa drugiego mostu na Uldze. Przeprawa ma powstać na trasie prowadzącej od planowanego węzła przy Piaskowej w kierunku na Brzeską, do nowego, zaprojektowanego już śladu DW 935. Tu mogą się wykazać obecne władze miasta. Prace trwają, ale póki co utknęły na Dębiczu, a konkretnie na starej linii kolejowej z Olzy do Markowic.

Dodajmy, że obecne rondo przy Piaskowej-Rybnickiej jest tymczasowe. Docelowo będzie tu wiadukt łączący wschodnią obwodnicę ze wspomnianym węzłem na Piaskowej. Od niego też ma biec obwodnica w kierunku Sudoła, do DK 45. Prace już od czasów Lenka pilotuje Urząd Miasta.

Obecnym władzom Raciborza udało się też pozyskać 18 mln zł z Polskiego Ładu na remont Rybnickiej od mostu na Uldze do ul. Jana. Trwają przygotowania do przetargu.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.