Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lutego 202208:23

Zmarł major Marian Szlapański, raciborski weteran AK

Zmarł major Marian Szlapański, raciborski weteran AK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Postać znana i szanowana w Raciborzu, przez wiele lat wpisana w patriotyczne uroczystości. 5 marca major Szlapański skończyłby 96 lat.

15 listopada - przypomnijmy - w Raciborzu odbyło się wyjątkowe spotkanie ze zmarłym dziś w nocy bohaterem Armii Krajowej, któremu wręczono akt nominacji na wyższy stopień oficerski. Rozkaz wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Łukasz Kudlicki. Towarzyszył mu Michał Woś - wiceminister sprawiedliwości, obok Andrzeja Tomczyka wnioskodawca do szefa MON o awans, w asyście komendantów służb mundurowych, w tym inspektora Łukasza Krebsa.

Marian Szlapański urodził się 5 marca 1926 roku na terenach dzisiejszej Ukrainy, w miejscowości Żółkiew, w obwodzie lwowskim. W wieku 17 lat, kierując się słowami dewizy „Bóg-Honor-Ojczyzna”, wstąpił do Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Orzeł”. Był żołnierzem Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej Zgrupowania „Warta”, którym dowodził pułkownik Franciszek „Topór” Rekucki.

Szlak bojowy rozpoczął w 1. Oddziale Leśnym Partyzanckim 19. Pułku Piechoty pod komendą Onufrego „Popiela” Kuźniara, następnie służył w 4. Kompanii 19. Pułku Armii Krajowej pod rozkazami porucznika Juliana „Godziemby” Bistronia. Mimo młodego wieku wykazał się odwagą w walkach z okupantem i w lipcu 1944 roku został awansowany na stopień kaprala. Jego macierzysty 19. Pułk AK 22 maja 1944 roku stoczył krwawą bitwę z Ukraińską Powstańczą Armią o Narol.

Po wybuchu Akcji „Burza” uczestniczył w działaniach przeciwko Niemcom w rejonie Bełżca i Tomaszowa Lubelskiego. Szczególnie piękną wojenną kartę zapisał po upadku Akcji, kiedy to ochraniał wsie polskie przed bojówkarzami UPA, przyczyniając się do ocalenia tysięcy bezbronnych mieszkańców wschodnich rubieży Rzeczypospolitej przed rzezią. Jego oddział prowadził także regularne starcia z wojskami sowieckimi.

Po wojnie wyrzucany z pracy z uwagi na odmowę przystąpienia do PZPR. Mimo to, działał społecznie dla dobra mieszkańców. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. postanowił ujawnić swoją wojenną przeszłość i zaangażować się w przywrócenie Armii Krajowej i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego należnego im miejsca w naszej zbiorowej pamięci. Był jednym z inicjatorów założenia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu – w latach 1990-2006 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a od roku 2006 nieprzerwanie był prezesem organizacji.

Jest znany w środowisku jako wielki patriota, gorący orędownik popularyzowania młodym historii Polski i inicjator działań na rzecz przywracania pamięci o martyrologii Narodu Polskiego i Polskim Państwie Podziemnym. Obszarem szczególnej aktywności majora Mariana Szlapańskiego było wychowywanie młodych ludzi w duchu patriotycznym - od lat przekazywał swoją wiedzę młodemu pokoleniu na licznych spotkaniach z uczniami szkół podstawowych i średnich – był inicjatorem powołania w Raciborzu Szkolnych Kół Przyjaciół AK.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.