Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 202219:24

Prowadzisz firmę w Polsce. Od 2023 musisz prowadzić KSeF

Prowadzisz firmę w Polsce. Od 2023 musisz prowadzić KSeF - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Oto najistotniejsze informacje związane z KSeF, czym jest a także jak wygląda proces wdrażania KSeF w przedsiębiorstwie. Dodatkowo przedstawiamy jakie obowiązki niesie ze sobą KSeF, a także dlaczego dla niektórych będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem.

W ramach prowadzonej polityki w Polsce, nieustannie wprowadzone są zmiany. Większość z nich wywiera wpływ na gospodarkę, co w konsekwencji oznacza konieczność dostosowania się przedsiębiorców do panujących przepisów prawnych. Rok 2022 będzie upływał pod znakiem ogromnych rewolucji wynikających z Polskiego Ładu, co mocno odbije się na wartości uzyskiwanych dochodów. Z kolei w 2023 na przedsiębiorców czeka kolejna, prawdopodobna zmiana. Obowiązkowy może stać się Krajowy System e-Faktur. Chętni przedsiębiorcy mogą z niego korzystać już od 1 stycznia 2022 roku. O tym systemie część przedsiębiorców jeszcze nie zdążyła usłyszeć, a tym samym zapoznać się z jego sposobem funkcjonowania i wykorzystywania. Jest to bardzo ciekawe zagadnienie, choć dla wielu osób będzie wykraczało poza możliwości posiadanych programów.  Przedstawiamy najistotniejsze informacje związane z KSeF, czym jest a także jak wygląda proces wdrażania KSeF w przedsiębiorstwie. Dodatkowo przedstawiamy jakie obowiązki niesie ze sobą KSeF, a także dlaczego dla niektórych będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Co to jest KSeF i jak wdrożyć w firmie?

Wśród osób niezaznajomionych z tematyką KSeF panuje błędne przekonanie, że jest to program, który służy do wystawiania faktur. W rzeczywistości nie jest to nawet część prawdy. KSeF to system, który został ujednolicony i umożliwia przesyłanie oraz odbieranie faktur elektronicznych. Podsumowując umożliwia przekazywanie e-faktur. Takie faktury muszą spełniać określone standardy, które przedstawione są w ustawie. Następnie są przesyłane za pomocą drogi KSeF do systemu księgowego odbiorcy. Ten system musi znajdować się w rządowej chmurze. 

Proces wdrażania KSeF w firmie należy rozpocząć od weryfikowania możliwości obecnego programu służącego do wystawiania faktur. Konieczne jest ustalenie, czy w fakturach znajdują się miejsca służące do wpisywania informacji, które są konieczne w fakturach ustrukturyzowanych (e-fakturach). Osoby zainteresowane mogą z powodzeniem skorzystać ze środowiska testowego udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Udział w testach jest całkowicie dobrowolny i bezpłatny. 

KSeF: obowiązki dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na korzystanie z KSeF mogą z powodzeniem skorzystać z wielu przywilejów, jednak z drugiej strony pojawiają się dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim podatnicy będą musieli podawać o wiele więcej informacji. Zakres informacji przekracza te, które przesyłane są w ramach przekazywanych plików JPK_FA. Wymagane będą informacje, które nawet przekraczają wymogi wynikające z przepisów ustawy o podatku VAT. W chwili obecnej wystarczające jest około 20 informacji, a w przypadku e-faktur konieczne będzie wypełnienie około aż 300 pozycji. 

Wprowadzenie KSeF będzie wiązało się z koniecznością powielania określonych czynności, a następnie ich ponownego przesyłania. W pierwszej kolejności będą one znajdowały się na e-fakturze, a później konieczne będzie stworzenie JPK. Z pewnością stosowne urzędy będą posiadały o wiele szerszy zakres dostępu do informacji o dokonywanych transakcjach.

Nie można zapomnieć, że przedsiębiorcy muszą także dostosować system swojej pracy i użytkowanie systemów informatycznych do nowych procedur. Będzie to związane również z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Jednocześnie korzystanie z KSeF będzie wiązało się z licznymi udogodnieniami dla przedsiębiorców. W tej grupie znajduje się przede wszystkim:

  • zmniejszenie wydatków związanych z kosztami administracyjnymi wynikającymi z konieczności archiwizowania e-faktur; 
  • przyśpieszony i ułatwiony proces przetwarzania faktur, 
  • automatyzacja procesu przepływu dokumentów; 
  • organ podatkowy nie będzie wzywał do przedstawiania faktur, ponieważ będą one nieustannie dla niego dostępne;
  • szybszy zwrot nadpłaty VAT- skrócenie okresu czasu oczekiwania na zwrot z 60 dni do 40 dni;
  • znika konieczność wystawiania duplikatów faktury, ponieważ Podatnik będzie posiadał do tego nieustanny dostęp. 

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się zmian idących za Krajowym Systemie e-Faktur mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez Saldeo. System stworzony przez Saldeo stwarza możliwość jednoczesnego wystawiania faktur, które są zgodne z wytycznymi wraz z przesyłaniem ich do Krajowego Rejestru e-Faktur bez dodatkowego logowania się do rządowego systemu. Ten rodzaj gotowego rozwiązania ściąga z przedsiębiorcy obowiązek dokonywania obowiązkowych aktualizacji aplikacji. Równolegle, podatnik posiada pewność, że niczego nie przeoczył, może z powodzeniem skupiać się na innych aspektach związanych z prowadzoną działalnością. Jest to z pewnością większa wygoda niż śledzenie wszelkich zmian i obowiązków wynikających z funkcjonowania aplikacji. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.