Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 stycznia 202208:49

#Racibórz2030. Dumni z browaru i arboretum. Raciborzanie o swoim mieście

#Racibórz2030. Dumni z browaru i arboretum. Raciborzanie o swoim mieście - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W ogólnej ocenie respondenci z dystansem podchodzą do rozwoju Raciborza. Raczej wskazują na brak pozytywnych zmian i utratę znaczenia miasta. Jednocześnie uważają, że miasto jest bezpieczne oraz ładne i że dobrze się w nim mieszka - piszą autorzy strategii dla miasta do 2030 r., eksperci Marcin Baron i Luk Palmen z InnoCo. Dalej dowiemy się, jakim wartościom hołdują raciborzanie, w co zainwestowaliby wolną gotówkę i jak oceniają swój status.

Dokument, przypomnijmy, przyjęli radni na sesji grudniowej, a w naszym cyklu omawiamy jego fragmenty, tym razem wnioski z badań ankietowych wśród mieszkańców. Z czego są zadowoleni, z czego są dumni, gdzie widzą braki.

- W badaniu przeprowadzonym drogą internetową z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia do ankietyzacji zebrano ponad 770 odpowiedzi, z czego ponad 430 respondentów odpowiedziało na wszystkie zagadnienia postawione w ankiecie. Od osób aktualnie zamieszkujących Racibórz pochodziło około 90% odpowiedzi. Struktura respondentów ze względu na miejsce zamieszkania wskazuje na dużą reprezentatywność próby – szczególnie w podstawowym układzie odniesienia dzielnic śródmiejskich i dzielnic o specyfice podmiejskiej. Natomiast w odniesieniu do struktury wiekowej, należy wskazać na pewną nadreprezentatywność grupy osób w wieku produkcyjnym względem seniorów - czytamy w dokumencie. Podczas dyskusji uznano, że wymuszona przez pandemię komunikacja via Internet okazała się korzystna. 770 to w opinii autorów strategii duża grupa.

Dominującą część respondentów – raciborzan – stanowiły osoby pracujące (w tym pracujące i uczące się) oraz prowadzące własny biznes. Uczestnicy badania wysoko oceniają swoje kwalifikacje bądź doświadczenie zawodowe (67% wysoko; 30% przeciętnie). Jednak znacząca większość (72%) pod względem materialnym uznaje swój status za przeciętny.

Respondenci hołdują tradycyjnym wartościom. Szczególnie ważne są dla nich: rodzina (53% stawia ją w pierwszej trójce najistotniejszych dla siebie kwestii), zdrowie (50%), dobrze płatna praca i wysoka emerytura (40%) oraz bezpieczeństwo (37%). Kolejna wartość – wolność – wybrana została przez 26% respondentów. Postawy te znajdują odzwierciedlenie w podejściu do zabezpieczania przyszłości swojej i bliskich.

Przy założeniu zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, dodatkowe pieniądze respondenci najchętniej ulokowaliby inwestując w przedsięwzięcie mało ryzykowne (mieszkanie – 35% wskazań, ziemia – 15%) lub w rodzinny biznes (20%).

29 procent raciborzan, którzy wypełnili ankietę nie angażuje się w żadne inicjatywy społeczne. Przez zaangażowanie rozumiano poświęcanie na ich realizację co najmniej kilku godzin w miesiącu poza życiem zawodowym.

Największą aktywność pobudzają inicjatywy związane ze zdrowym stylem życia (w które angażuje się 27% respondentów) i kulturalne (17%) oraz charytatywne (15%). Prawie jedna czwarta respondentów najchętniej spędza wolny czas uprawiając sport. 16 procent preferuje pozostawanie w domu z rodziną, kolejne 16% spacery, a 13% czytanie.

W ogólnej ocenie respondenci z dystansem podchodzą do rozwoju Raciborza. Raczej wskazują na brak pozytywnych zmian i utratę znaczenia miasta. Jednocześnie uważają, że miasto jest bezpieczne oraz ładne i że dobrze się w nim mieszka.

Mieszkańcy Raciborza dość dobrze oceniają organizację szkól i przedszkoli oraz dostaw mediów i odbioru odpadów, a także obsługę w urzędach. Natomiast źle wypadają ochrona zdrowia; mieszkalnictwo komunalne oraz działania na rzecz zatrudnienia i rozwoju gospodarki. Pośrodku sytuują się usługi publiczne związane ze sportem i rekreacją; kulturą; czystością i estetyką miasta; chodnikami i drogami oraz transportem publicznym. 

W swoim mieście raciborzanie najbardziej dumni są z Arboretum Bramy Morawskiej (46% mieszkańców wskazało je jako jeden z trzech najważniejszych powodów do dumy) oraz z Browaru i piwa „Raciborskiego” (45%), a także z: Zamku Piastowskiego (41%), lasów w mieście i w okolicy (32%), parku jordanowskiego (22%), terenów nad Odrą i terenów zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny” (22%). 16 procent odpowiadających wybrało z kolei Rynek i jego okolice.

Liczne grono mieszkańców wskazuje, że do najważniejszych zagadnień, którymi powinny w najbliższym czasie zająć się władze samorządowe należy tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy i zatrzymania młodych ludzi w mieście, a także inwestowanie w poprawę jakości powietrza (niemalże 50% ankietowanych raciborzan uznawało je za jedne z trzech najistotniejszych dla siebie kwestii). Wobec tego, zdaniem ankietowanych, na dalszy plan schodzą kwestie takie jak drogi rowerowe, publiczny transport zbiorowy, czy też ożywianie Rynku i Placu Długosza.

Jednocześnie jako istotne deficyty w miejscu zamieszkania wskazywano najczęściej braki: zielonych skwerów z ławkami do siedzenia, bezpiecznych i przyjaznych dla ludzi w różnym wieku barów lub kawiarni, terenów do bezpiecznej zabawy dla dzieci, miejsc integracji mieszkańców oraz – mimo tego, że w innych pytaniach tej kwestii nie wskazano jako priorytetowej – dróg rowerowych.

Średnia ważona odpowiedzi udzielonych przez raciborzan na pytanie o cechy, którymi miasto powinno cechować się za 10 lat, przynosi następującą listę (od cechy najważniejszej do najmniej ważnej): estetyczny wizerunek miasta; ekologia; dobra oferta rekreacyjna; mieszkańcy odpowiedzialni za własne decyzje życiowe; miasto atrakcyjne dla turystów; mieszkańcy skłonni do spędzania wolnego czasu „na mieście”; odporność na globalne załamania; przytulny, przyjazny klimat w Centrum; rozwinięty, nowoczesny przemysł; spokojne i zdrowe życie; powrót do historycznej świetności; pasmo Racibórz-Opawa: najprzyjemniejsze miejsce pogranicza polsko-czeskiego; rozwinięte usługi rynkowe, w tym dla osób mieszkających poza Raciborzem; otwartość na cudzoziemców; wygodne miejsce do zamieszkania dla rodzin; szacunek dla różnych stylów życia i przekonań; systemy informatyczne ułatwiające codzienne życie; śląska tradycja; usługi komunalne realizowane przez podmioty będące własnością miasta, nie prywatne; wygodne miejsce do zamieszkania dla seniorów; wygodne miejsce do zamieszkania dla ludzi majętnych.

Niemniej zarówno mieszkańcy Raciborza jak i pozostali respondenci podzielają obawy, co do przyszłości miasta. Przede wszystkim przewidują, iż w nadchodzącym dziesięcioleciu najlepsi specjaliści nadal będą wyjeżdżać do pracy w innych częściach Polski i Europy; podczas gdy Racibórz pozostanie starzejącym się miastem na uboczu, bez pomysłu na rozwój. To z kolei może powodować degradację miasta: brak estetyki w Centrum, pogarszanie stanu technicznego osiedli mieszkaniowych, zmniejszanie jakości usług publicznych, czy też zaniedbania terenów przemysłowych, poprzemysłowych i kolejowych oraz rosnące podziały społeczne. Jednak mimo wszystko, w gronie raciborzan biorących udział w ankiecie, odpowiadając na pytanie o to, gdzie zamieszkaliby na stałe (gdyby była taka możliwość), 39% jako jedną z możliwych opcji wskazało tę samą dzielnicę Raciborza (w tym pozostanie w miejscu zamieszkania). Następnie wybierano inne lokalizacje w Polsce (poniżej 20%) czy w Europie, a na końcu deklarowano chęć zmiany dzielnicy.

Osoby skłonne do zmiany dzielnicy zamieszkania jako swoją preferencję podawały najczęściej: Ocice, Brzezie i Centrum.

Źródło: STRATEGIA ROZWOJU MIASTA RACIBÓRZ DO ROKU 2030 przyjęta uchwałą Rady Miasta z grudnia 2021 r.

Autor: opr. w, fot. arch. redakcji FRU Festiwal/2018, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.