Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 października 202110:30

Dziwięciu wspaniałych. Powiat podsumowuje 20 lat współpracy z Niemcami

Dziwięciu wspaniałych. Powiat podsumowuje 20 lat współpracy z Niemcami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

„Połączenie sił to początek, pozostawanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces” – to właśnie na słowach słynnego założyciela Ford Motor Company, Henrego Forda, starosta raciborski Grzegorz Swoboda oparł swoją mowę jubileuszową otwierającą uroczystość 20-lecia partnerstwa powiatu raciborskiego z niemieckim Märkischer Kreis w miniony piątek 1 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Włodarz powiatu zaznaczył, że główna idea tego porozumienia to łączenie ludzi, którzy w innych okolicznościach nigdy nie mieliby okazji się spotkać, a tych okazji jakie stworzyły do tego oba związane ze sobą powiaty było sporo, bo od 2001 roku, kiedy rozpoczęto współpracę, była ich blisko setka. Od delegacji, studyjnych wizyt, seminariów czy praktyk zawodowych przez staże, koncerty, konferencje i jubileusze aż do festiwali, warsztatów, konkursów, wernisaży i zawodów sportowych. Zresztą długoletnią, wspieraną przez powiaty owocną współpracą ze swoimi odpowiednikami w Niemczech cieszą się m.in. klub pływacki MKS SMS „Victoria” Racibórz, zespół folklorystyczny „Tworkauer Eiche” czy raciborski oddział PTTK. Przedstawiciele tych właśnie ugrupowań o tych głębokich relacjach opowiedzieli bliżej we wspólnie przez oba powiaty zrealizowanym materiale filmowym, w którym wystąpili również inni bohaterowie z powiatu raciborskiego i z Märkischer Kreis. W ten sposób mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o historii Partnerstwa, nie tylko od osób szczególnie w nie zaanagażowanych zawodowo, kulturalnie i sportowo, ale również z perspektywy byłych już starostów, którzy je kontynuowali i wzmacniali. Dodatkowo wspomnienia te zawarte są w wydanej przez powiat Märkischer broszurce jubileuszowej, którą otrzymał każdy z obecnych na Zamku gości.

5

Ponadto starosta raciborski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pogłębiania polsko-niemieckich więzi a sukcesem nazwał nie tylko wszystkie dotychczasowe spotkania, nawiązane przyjaźnie i tegoroczny jubileusz, który udało się zorganizować w czasach wyjatkowo niespokojnych, ale również cenne znajomości, które dzięki Märkischer Kreis przerodziły się w formalne Partnerstwo, tak jak to było z powiatem Elbe-Elster, Hrabstwem Wrexham czy Rendsburgiem. Równocześnie sukcesem dla starosty jest gotowość do wzajemnej pomocy w potrzebie, która już wielokrotnie została wystawiona na próbę i przełożyła się na realne wsparcie z jednej i drugiej strony.

Słowo na jubileusz przygotował też będący pierwszy raz w Raciborzu, starosta Märkischer Kreis, Marco Voge, który już na wstępie podkreślił jak bardzo zachwycony jest polską gościnnością, by po chwili przejść do głównego przesłania. Przypomniał, że przeżywamy właśnie najdłuższy okres pokoju w Europie a demokracja, pokój i wolność, których możemy doświadczać przez ten czas, nie mogą być traktowane jak coś oczywistego i nieustannie musimy bronić naszych wspólnych wartości. Podkreślał, że w kwestiach fundamentalnych nie różnimy się od siebie, mamy te same troski, nadzieje i pragnienia a partnerstwo jest silniejsze niż pandemia, bo nawet w tym trudnym dla wszystkich okresie, udało się zrealizować wspólny projekt pod nazwą „Wirtualne Zawody Pływackie”.

Podczas uroczystości nie zabrakło też jubileuszowych prezentów. Tym razem starosta Grzegorz Swoboda zdecydował się na lekki, pełen dobrego humoru charakter podarunku i reprezentując Powiat Raciborski ofiarował Märkischer Kreis karykaturę wszystkich dziewięciu urzędujących na przestrzeni tych 20-lat starostów w postaci kowbojów z dzikiego zachodu, do czego całą koncepcją nawiązywał też emitowany w częściach w trakcie uroczystości, wyżej wspomniany film. Swoją indywidualną karykaturę otrzymali zresztą wszyscy starostowie, również trójka nieobecnych na gali, którzy z ważnych osobistych powodów nie mogli w niej uczestniczyć. Märkischer Kreis natomiast postawiło na wykonane przez renomowanego jubilera oryginalne dzieło sztuki z drutu, które przedstawia kształt połączonych ze sobą granic obu powiatów i nosi tytuł „Przyjacielska solidarność”.

Świętujące powiaty otrzymały także prezenty od zaproszonych gości. Związane z każdym z nich - powiaty nakielski oraz niemiecki Elbe-Elster ze starostami Tadeuszem Sobolem i Christianem Heinrich-Jaschinskim na czele, również nie ustępowały w wyszukanych upominkach.

Ceremonia miała niebanalną oprawę artystyczną. Swoim wysokiej klasy występem, gości zachwycił kwartet smyczkowy z Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Märkischer Kreis, który zagrał Mozarta, Beethovena oraz Stanisława Moniuszko a także pełen ogromnego wdzięku i talentu zespół Sillesian Jazz Douthers & Adam Jarzmik, który m.in. specjalnie na tę okazję, w nowo zaaranżowanej wersji wykonał słynny niemiecki przebój „Atemlos” Heleny Fischer.

Uroczystość wspaniale poprowadziła również doświadczona moderatorka i dziennikarka Anita Pendziałek, która dzięki znakomitej znajomości języka niemieckiego występowała jednocześnie w roli tłumacza.

Obchody jubileuszu Partnerstwa to jednak nie tylko oficjalna piątkowa uroczystość, która zwieńczona została dwusmakowym tortem. Delegacje z Märkischer Kreis oraz z Elbe-Elster w powiecie raciborskim spędziły 3 dni. W tym czasie bliżej poznały Raciborszczyznę i jej turystyczne atrakcje. Nie obyło się bez zwiedzania Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej oraz Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, Centrum Eichendorffa w Łubowicach, Zbiornika „Racibórz Dolny”, ruin Zamku w Tworkowie, Zaczarowanego Ogrodu w Raciborzu a na koniec - wizyty w Grodzie Średniowiecznym u Drengów znad Górnej Odry, gdzie czekała na naszych gości rozrywka dosłownie - nie z tego świata.

Pogoda jak na październik dopisała szczególnie, więc program obchodów jubileuszu nie został niczym zakłócony i kolejne, wieńczące dwudekadowy etap spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec, można zaliczyć do wyjątkowo udanych. Ich osobiste zaangażowanie w jubileusz możemy też zobaczyć na stronie internetowej Märkischer Kreis. Pod linkiem https://www.maerkischer-kreis.de/der-kreis/partnerschaften/jubilaeum-20-jahre/index.php utworzono dedykowaną 20-leciu Partnerstwa podstronę, gdzie znajdziemy najważniejsze informacje m.in. pozdrowienia osób związanych z tą samorządową współpracą, oś czasu z kluczowymi wydarzeniami, artykuły prasowe, zdjęcia a już wkrótce również prezentowany na uroczystości w Raciborzu film, który nie jest jedynym ekranowym produktem, stworzonym na tę okazję. Powiat Märkischer z pomocą Powiatu Raciborskiego zdecydował się również na opowieść o łączącym oba powiaty – poecie z epoki romantyzmu. Urodzony w Łubowicach Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff, którego potomkowie żyją obecnie w Märkischer Kreis zainspirował twórców do zaakcentowania jubileuszu w taki właśnie sposób i do poznania efektów tej pracy również serdecznie zachęcamy.

Autor: (SP), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Kultura i edukacja27 września 202208:24

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/ZSO nr 1
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.