Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 sierpnia 202108:45

Ponad połowa raciborzan nie przyjęła szczepionki przeciwko COViD-19

Ponad połowa raciborzan nie przyjęła szczepionki przeciwko COViD-19 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Szczepienia w Raciborzu stoją niemal w miejscu. Szczepionkę można przyjąć w każdej chwili w kilku punktach. Najnowsze dane wskazują, że w pełni zaszczepionych jest 44,4 proc. raciborzan.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,489 mln osób – podano we wtorek na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to 35 mln 865 tys. 591. 18 mln 489 tys. 92 osoby są w pełni zaszczepione. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 51 mln 783 tys. 530 dawek, z czego do punktów trafiło 37 mln 834 tys. 90 z nich.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 352 729 dawek. Zgłoszono 14 458 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. We wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że poprosił Radę Medyczną przy premierze o zajęcie wyraźnego stanowiska, jakim grupom powinno się podawać trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Pytany, czy trzecia dawka szczepionki będzie podawana osobom z zaburzeniami odporności, odparł, że poniedziałkowa dyskusja Rady Medycznej na ten temat zakończyła się spójnym stanowiskiem "że są grupy, dla których w pierwszej kolejności byłoby to możliwe" – powiedział Niedzielski.

"To jest perspektywa tygodni, a nie dłuższa" – dodał, pytany, kiedy byłoby możliwe podawanie trzeciej dawki. Wyraził też nadzieję, że stanowisko Rady Medycznej będzie wypracowane dziś lub jutro. Wtedy – jak zaznaczył – wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim podejmą decyzję w kwestii podania trzeciej dawki pewnym grupom, które określił jako "najbardziej wrażliwe czy najsłabsze w zderzeniu z pandemią."

O tym, że Polska jest na początku czwartej fali epidemii mówił we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że do niedawna wszystkie prognozy mówiły, że może on nastąpić na przełomie września i października. "Ale biorąc pod uwagę dzisiejsze i ostatnio tygodniowe spowolnienie, myślę, że ten szczyt może się przesunąć na październik" – ocenił.

"Naszą ochroną przed tą zwiększoną transmisją powinny być szczepienia. Liczymy, że od pierwszego września ruszą z kopyta. Wakacje, nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, to okres wyciszenia szczepień Liczymy, że teraz ludzie powrócą do szczepień, tym bardziej że w szkołach rozpoczną się szczepienia dzieci, a także rodziców" – dodał.

Z kolei szef MZ Adam Niedzielski ocenił we wtorek, że we wrześniu liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła. Oszacował, że na początku miesiąca liczba zakażeń wyniesie około 300 przypadków dziennie – obecnie jest ich około 200. "W okolicy połowy września należy się spodziewać przyspieszenia" – powiedział.

Dlatego – zdaniem szefa resortu zdrowia – najważniejszym elementem ochrony nadal pozostają szczepienia, które pomagają ograniczyć transmisję wirusa, a jednocześnie chronią przed najgorszymi konsekwencjami zakażenia.(PAP) Szymon Zdziebłowski szz/ jo

Dane na dzień 25 sierpnia 2021

szczepienia25082021

 

Dane na dzień 6 sierpnia 2021

dane06082021

Autor: (w), PAP, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności8 listopada 202519:01

Powstawało w bólach, ale już jest! Lodowisko Piastor oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO]

Powstawało w bólach, ale już jest! Lodowisko Piastor oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Po latach oczekiwań, nieporozumień i - według poprzedniego prezydenta - prób blokowania inwestycji w poprzedniej kadencji samorządu, w której rządząca w Radzie Miasta większość chciała większego, murowanego w całości obiektu, Racibórz wreszcie doczekał się nowoczesnego lodowiska. W piątek, 8 listopada, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zamkowej odbyło się oficjalne otwarcie Lodowiska Piastor – obiektu, który ma stać się jedną z głównych atrakcji rekreacyjnych miasta.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.