TVP. Raciborska młodzież podbija kosmos

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Raciborza zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu Can-Sat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zbudowali minisatelitę, system czujników i określili cel misji, którym jest łagodne lądowanie. Materiał na ich temat przygotowała TVP.
- Nasza „Mechanikowa” drużyna, po przejściu kilku etapów ogólnopolskiego konkursu CanSat – New Horizons zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. Konkurs jest organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i drużyna, która zwycięży w polskiej edycji konkursu, weźmie udział w finałach na szczeblu europejskim, rywalizując przy tym z najlepszymi drużynami z innych państw. Polską edycję konkursu organizuje Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO - informuje CKZiU nr 2 Mechanik.
- Konkurs polegał na zbudowaniu minisatelity CanSat oraz na zaplanowaniu misji i poszczególnych jej etapów. Mogliśmy realizować swój projekt dzięki wsparciu Powiatu Raciborskiego, firmy Ostrog.net oraz Rady Rodziców z naszej szkoły. Polski finał konkursu odbędzie się na Pustyni Błędowskiej, gdzie minisatelity zostaną wyniesione rakietą na wysokość około 3 kilometrów. Nasza misja opiera się na dwuetapowym systemie odzysku. Podczas pierwszego etapu misji CanSat będzie opadać na spadochronie. W tym czasie kamera zrobi zdjęcia i prześle je do stacji naziemnej. W stacji naziemnej będziemy odbierać dane z CanSata i na podstawie przesłanych nam zdjęć, ocenimy czy teren, nad którym znajduje się minisatelita, jest odpowiedni. Kiedy ustalimy, że teren jest zdatny do lądowania, wtedy mechanizm sprężynowy odrzuci spadochron i wysuną się lotki. Od tego momentu CanSat będzie opadać na lotkach, przypominając obracające się w powietrzu nasionko klonu. Podczas opadania CanSat zbierze dane z czujników. Na pokładzie znajdzie się akcelerometr, magnetometr, barometr, moduł GPS, kamera, czujnik temperatury i wilgotności oraz fotorezystor. W ramach konkursu wykonaliśmy serię prototypów oraz testów, które potwierdziły to, że nasza misja jest wykonalna. Cała nasza praca opisana jest w języku angielskim w raporcie FDR, który był głównym kryterium oceny podczas kwalifikacji zespołów do finału. W czasie polskiego finału konkursu będziemy rywalizować z czterema innymi drużynami o miejsce w finałach europejskich. Z pewnością był to najbardziej wymagający projekt, który udało nam się stworzyć - informuje szkoła.
W skład zespołu wchodzą:
Lider: Natalia Nienartowicz (elektronik)
Piotr Hołownia (elektronik)
Paweł Iwańczyk (mechatronik)
Paweł Kubala (mechatronik)
Sergiusz Świętochowski (mechatronik)
Zofia Stachera (informatyk)
Opiekunem zespołu jest dr inż. Piotr Kalus.
RELACJA TVP [TUTAJ]








![Nowa odsłona Jarmarku Świątecznego w Raciborzu - choinka rozbłysła wśród platanów [FOTO i WIDEO] Nowa odsłona Jarmarku Świątecznego w Raciborzu - choinka rozbłysła wśród platanów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764981700zrzut-ekranu-2025-12-6-o-01-41-18-.png)


![Procesja konna do Mikołaszka – żywa tradycja Krzanowic [FOTO i WIDEO] Procesja konna do Mikołaszka – żywa tradycja Krzanowic [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765023493dsc-9826-.jpg)
![Zamkowa parada świętego Mikołaja przyciągnęła tłumy. W niedzielę wystąpi TOBY [FOTO i WIDEO] Zamkowa parada świętego Mikołaja przyciągnęła tłumy. W niedzielę wystąpi TOBY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765060153dsc-0750-.jpg)


![Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764981934dsc-2259-.jpg)











![Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO] Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765063550turniej-.jpg)
![Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO] Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765014398dsc-8130-.jpg)
![Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764985544gre02464-.jpg)





![XII Mikołajkowe Zawody Pływackie i jarmark z ZSOMS [FOTO i WIDEO] XII Mikołajkowe Zawody Pływackie i jarmark z ZSOMS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765095419bez-nazwy-72-.jpg)














![Magia hiszpańskiej piosenki w starym zamku – świąteczna podróż na Półwysep Iberyjski [ZAPOWIEDŹ] Magia hiszpańskiej piosenki w starym zamku – świąteczna podróż na Półwysep Iberyjski [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765097551img-0753-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany