Radni zatwierdzili pomoc miasta dla branży gastronomiczno-hotelarskiej

Radni Miasta Racibórz jednogłośnie poparli inicjatywę prezydenta przyjmując projekt uchwały zwalniającej branżę gastronomiczno-hotelarską z opłaty za koncesję alkoholową za rok 2021.
Z inicjatywą udzielenia wsparcia przedsiębiorcom wyszedł wiceprezydent Dawid Wacławczyk w reakcji na podpisaną w styczniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ustawa ta dała samorządom podstawę prawną do wprowadzania podobnych uchwał.
Zgodnie z zapisami przyjętej 24 lutego przez Radę Miasta uchwały:
• zwalnia się przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży na terenie Miasta Racibórz z opłaty należnej w 2021 roku za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
• zwraca się 2/3 opłaty wniesionej przez przedsiębiorców jednorazowo za rok 2021 w terminie do dnia 31 stycznia 2021r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
- Część przedsiębiorców opłaciło koncesję jednorazowo za cały rok z góry. Pozostali zdecydowali się na płatność w 3 ratach – z czego pierwszą wnieśli już w styczniu. Aby wszystkich przedsiębiorców branży gastronomiczno-hotelarskiej potraktować równo, zdecydowaliśmy o zwrocie 2/3 opłaty rocznej i zwolnieniu pozostałych podmiotów z dwóch kolejnych rat za 2021 rok. Dla Miasta ta decyzja oznacza zmniejszenie wpływów o 80 tys. zł w skali roku. Dla przedsiębiorców to wsparcie, którego w tym trudnym dla nich czasie w sposób szczególny im potrzeba – argumentuje pomysłodawca wiceprezydent Dawid Wacławczyk (na zdj.).
Ze zwolnienia z opłaty za koncesję skorzysta kilkudziesięciu raciborskich przedsiębiorców.





















































































































![Przebudowa Rynku budzi zastrzeżenia co do zasadności wydatkowania środków publicznych [LIST DO REDAKCJI] Przebudowa Rynku budzi zastrzeżenia co do zasadności wydatkowania środków publicznych [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1756403020img-20250828-wa0027-.jpg)







![Fotowoltaika na miejskich budynkach. Racibórz inwestuje w energię przyszłości [LISTA] Fotowoltaika na miejskich budynkach. Racibórz inwestuje w energię przyszłości [LISTA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774619769653536827-1377889661047837-921970257166727319-n-2-.jpg)

![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożar poddasza i niebezpieczny tlenek węgla [RAPORT 998] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożar poddasza i niebezpieczny tlenek węgla [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774597570641249479-1242434651408193-355452088067088000-n-.jpg)
















![Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774706142zrzut-ekranu-2026-03-28-o-14-55-19-.png)




















Komentarze (0)
Dodaj komentarz