Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Artyści na umowach cywilnoprawnych mogą wnioskować o świadczenie postojowe
Od 15 stycznia wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe mogą m.in. twórcy, artyści oraz technicy wspomagający kulturę, czy wykonujący usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.
Zgodnie z tarczą 6.0 od piątku, 15 stycznia, prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. - Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-CD6) można składać wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Jakie warunki należy spełnić?
Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury.
Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.).
Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021 r. kwoty 15 506,79 zł).
Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Właściciel Eko-Okien wszedł do setki najbogatszych Polaków
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [25.02.2021]
57 453 testów, 12 142 nowych zakażonych, w tym 1173 na Śląsku - najnowsze dane służb sanitarnych.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [26.02.2021]
11 539 nowych zakażeń w Polsce, 1018 na Śląsku - najnowsze raporty dla Polski, Śląska i szpitala w Raciborzu.
Więcej »Pracownicy transgraniczni będą zwolnieni z kwarantanny
Spodziewam się, że jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek z samego rana zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie obostrzeń - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że z obowiązku kwarantanny po wjeździe z Czech i Słowacji zostaną zwolnieni pracownicy transgraniczni, "tak, aby mogły faktycznie granicę przekraczać w taki sposób, aby swoje obowiązki zawodowe kontynuować".
Więcej »Droga do budowy portu pomiędzy Chałupkami a Raciborzem otwarta
Transgraniczny polsko-czeski przebieg projektowanego kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie projektowany według wariantu zachodniego, korzystnego dla powiatu raciborskiego.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |