Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wyższa szkoła zawodowa w Rybniku to wyzwanie dla raciborskiej PWSZ
Raciborska uczelnia kształci na kierunku pielęgniarstwo. Po otwarciu rybnickiej będzie musiała konkurować nie tylko o studentów, ale i kadrę do prowadzenia zajęć.
Rybnik nie porzuca ambicji akademickich. Podczas gdy nasi samorządowcy z miasta i powiatu wspierają raciborską PWSZ coroczną symboliczną dotacją i swoją obecnością na rozpoczęciu roku akademickiego (Dariusz Polowy studiował w PWSZ w dniu wyboru), w sąsiednim Rybniku widzą w szkolnictwie wyższym szanse na rozwój i podniesienie prestiżu miasta. Mają poparcie władz wojewódzkich oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, do którego należy też Racibórz oraz powiat raciborski.
Nowa rybnicka uczelnia ma kształcić pielęgniarki. Będzie więc konkursować z pielęgniartwem na raciborskiej PWSZ. - Postaramy się o akredytację położnictwo, dietetykę oraz fizjoterapię z terapią zajęciową - informuje Związek, pokazując obszary, w których raciborska PWSZ, myśląc o rozwoju, napotka na mocną konkurencyjną ofertę. Konkurencja będzie dotyczyć nie tylko studentów (raciborska uczelnia rekrutuje sporo osób z regionu rybnickiego), ale i kadr. Tych medycznych dotkliwie brakuje na rynku. Będą wybierać Rybnik czy Racibórz?
Porównajmy rybnicki kampus i niedoinwestowaną bazę PWSZ w Raciborzu, zadając sobie pytanie, co będzie, jeśli wiedziony sukcesem Rybnik zechce poszerzać ofertę kształcenia wyższego zawodowego w innych obszarach, niekoniecznie medycznych? Na rynku jest coraz mniej studentów, coraz więcej możliwości kształcenia zdalnego.
W tej kadencji nie będzie tak istotne, kiedy prezydent otworzy nowe lodowisko na Ostrogu czy stadion ze sztuczną murawą na Płoni, ani jaki wreszcie starosta znajdzie pomysł na zamek, lecz to, czy Racibórz skutecznie wesprze naszą uczelnię i utrzyma status miasta akademieckiego z perspektywami rozwoju, np. w obszarze przemysłu. Sporo zależy, rzecz jasna, od władz PWSZ. Kazus tworzenia rybnickiej wyższej szkoły zawodowej pokazuje jednak, że żywotny interes ma tu również samorząd.
Zdjęcia w galerii - wizualizacje modernizacji kampusu PWSZ w Raciborzu przy Słowackiego, zaprezentowane podczas inauguracji roku akademickiego w 10.2019, autor Jonasz Matuszczyk
Czytaj także W Rybniku ma powstać Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Co dalej z Raciborzem? Samorządowcy z Batorego odlatują!
Pogłębiające się problemy demograficzne, rosnące bezrobocie, niepewność co do przyszłości Rafako, zaniedbane śródmieście i akademickie ambicje Rybnika - prawdziwe problemy Raciborza zeszły na bok. Z przekazów płynących z ratusza wynika, że nie ma ważniejszych tematów jako zimowa ślizgawka, rozwój futbolu, remont Bema czy opłata za śmieci. Czy nasi samorządowcy odlatują?
Więcej »Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
Mimo kampanii szczepień przeciw Covid-19 wiele krajów Europy przedłuża ograniczenia i nakłada nowe. Na całym kontynencie rośnie obawa przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa. Lockdown w Niemczech potrwa do 14 lutego; w Holandii wprowadzono godzinę policyjną; w Portugalii w kościołach nie będą odprawiane msze.
Więcej »Raport 998. Pożar renault w Raciborzu, dachowanie groźne znalezisko na Stalmacha
Trzy zdarzenia drogowe oraz interwencja w kamienicy przy Stalmacha wpisały się w ostatniej dobie w raporty raciborskich strażaków.
Więcej »Kraska: na koniec stycznia ograniczymy liczbę łóżek covidowych do 28 tys. Co z Raciborzem?
Na koniec stycznia ograniczymy liczbę tzw. łóżek covidowych, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem do 28 tys. – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dalszy plan zakłada zejście do poziomu 25 tys. – podał. Czy dotyczy to również Raciborza? Zapytaliśmy dyrektora Ryszarda Rudnika.
Więcej »Tokai Cobex Polska dba o zdrowie pracowników
Jednym z ważniejszych filarów działalności każdej firmy jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę firma Tokai COBEX Polska, która od stycznia wprowadziła bogaty pakiet medyczny, a także stale usprawnia swoje działania związane z ochroną przed COVID-19.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |