Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
IPN zakończył prace na Jeruzalem. Podjęto szczątki 9 osób
W dniach 2–13 listopada br. na cmentarzu parafialnym „Jeruzalem” w Raciborzu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawcze. Celem badań było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947–1952, w tym 7 żołnierzy podziemia niepodległościowego, 6 współpracowników podziemia, członka antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiary przymusowej kolektywizacji wsi. W podczas zakończonego etapu prace zespołu skoncentrowały się na odnalezieniu szczątków 9 ofiar, co udało się osiągnąć. Kolejny etap prac zaplanowano na przyszły rok - informuje Instytut Pamięci Narodowej.
Racibórz jest do dziś siedzibą zakładu penitencjarnego z połowy XIX wieku, który po wojnie, jako Więzienie Centralne dla ok. 1300 osadzonych, przyjmował skazanych z całej Polski, w tym także więźniów politycznych. W latach 1945–1956, prawdopodobnie z powodu epidemii gruźlicy, pogłębionej ciężkimi warunkami bytowymi w przepełnionym ponad miarę więzieniu – zmarło wielu osadzonych. Większość z nich pogrzebano na cmentarzu „Jeruzalem”.
Biuro Poszukiwań i identyfikacji IPN stanęło zatem przed rzadką okazją odnalezienia w jednym miejscu np. uczestników słynnych akcji zbrojnych na Kielce z sierpnia 1945 r. i Radomsko z kwietnia 1946 r.; partyzanta plutonu KWP-NSZ „Wędrowiec” i specjalisty od ucieczek rodem z poakowskiej „Organizacji Makopola”; żołnierza kpt. Hedy „Szarego” i bliskiego współpracownika st. sierż. Dziemieszkiewicza „Roja” – ofiar komunizmu z Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Ziemi Sandomierskiej, Łódzkiej i Górnego Śląska. Cechą wyjątkową cmentarza „Jeruzalem” jest pozostawienie miejsc pochówków z lat 40-tych i 50-tych na tyłach nekropolii w niemal nienaruszonym stanie. Dało to niecodzienną sposobność poszukiwań szczątków ofiar komunizmu w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym.
W typowanych miejscach odnaleziono szczątki 9 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być zmarli w latach 1949–1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym próbie identyfikacji genetycznej.
źródło:IPN
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [27.02.2021]
56 971 testów, 12 100 nowych zakażeń, w tym 1272 na Śląsku, 22 w powiecie raciborskim - najnowsze raporty dot. epidemii koronawirusa.
Więcej »Marszałek podzielił pieniądze na sport. Unia Racibórz bez dotacji
Unia Racibórz sp. z o.o. jako podmiot nie uprawniony nie otrzymała dotacji z budżetu województwa na szkolenie piłkarskie zawodników. Pieniędzy nie dostało też Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie (podmiot nieuprawniony, oferta po terminie) oraz Klub Sportowy MiniBasketball (podmiot nieuprawniony, brak oferty papierowej).
Więcej »Kontrowersje wokół placu zabaw w P24 wyjaśnione. Radni na wizji w terenie
Na wniosek radnego Michała Kuligi (Razem dla Ziemi Raciborskiej), dziś, 25.02., w Przedszkolu nr 24 na Bielskiej odbyło się spotkanie radnych, władz miasta, kadry placówki i rodziców w placówki w sprawie placu zabaw, na którym wkrótce ruszy budowa nowego żłobka.
Więcej »Rondo przy Mechaniku, czyli matizem pod prąd
Rondo przy Mechaniku, wbrew oczekiwaniom zarządcy drogi, wcale nie jest takie proste w obsłudze. Wczoraj kolizja, a także wyczyn kierowcy daewoo matiza. Zobaczcie wideo.
Więcej »Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Głowackiego
W trakcie minionej służby strażacy z PSP Racibórz odnotowali pięć interwencji. Działania prowadzono w Raciborzu, Turzu i Jankowicach. Sprawdź szczegóły akcji.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |