Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 października 202009:23

W szpitalu w Raciborzu kończą się wolne miejsca covidowe

W szpitalu w Raciborzu kończą się wolne miejsca covidowe  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Na dziś, 9 października, zajętych jest 149 ze 175 miejsc dla pacjentów covidowych. Od początku października szpital przyjmuje także pacjentów bez koronawirusa. 

Obłożenie łóżek covidowych w raciborskim szpitalu rośnie w szybkim tempie. Na przełomie sierpnia/września zajętych było niecałe 60, teraz blisko 150. Od wczoraj przybyło dziesięciu pacjentów. Przy tym tempie za 2/3 dni zabraknie miejsc. Czy wojewoda zwiększy ich liczbę kosztem oddziałów pracujących od 1.10. dla pacjentów non-covid?

- Nie mamy takich sygnałów - powiedział nam dyrektor szpitala Ryszard Rudnik. Dla pacjentów bez koronawirusa jest niecałe 60 łóżek. Wczoraj na ginekologii było 18 pacjentek. Na bieżąco przyjmowani są pacjenci na ortopedię, chirurgię i okulistykę. Odbierane są porody. - Może się jednak dziać różnie - dodaje jednak dyrektor, wskazując, że wydolność szpitala zależy od kadry, a ta jest wykorzystana w maksymalny sposób.

Szpital w Raciborzu - część covidowa [09.10.2020]

Wewnętrzny I 28
Wewnętrzny II 25
Pediatria 15
Gin-Poł 6
Chirurgia 17
Ortopedia 5
Pulmonologia 15
OiT 5
Neurologia 17
Zakaźny 13, w tym 2 podejrzenia
Okulistyka 1
RAZEM 149, w tym 2 podejrzenia
Wolne respiratory 21 z 27
Wolne miejsca 26

Rzecznik rządu: mamy ponad 50 proc. wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Obecnie mamy ponad 50 procent wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, na podobnym poziomie jest liczba respiratorów – zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, zapytany został, gdzie jest granica wytrzymałości służby zdrowia. „Na tym etapie mamy ponad 50 procent wolnych łóżek, jeżeli chodzi o szpitale, które pomagają osobom chorym. Na podobnym poziomie jest liczba respiratorów. Mamy zapasy w tym zakresie” – powiedział.

Zdaniem rzecznika rządu szpitale obecnie są gotowe przyjąć kolejnych chorych na COVID-19. Zwrócił on uwagę, że nie wszystkie osoby, które mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, wymagają hospitalizacji. „Większość z nich może pod opieką lekarza, ale w domu spędzić ten czas choroby” – dodał.

Jak mówił, służba zdrowia na tym etapie jeszcze sobie radzi, jednak wszystko zależy od podejścia obywateli do nowych obostrzeń. Od soboty cały kraj znajdzie się w żółtej strefie, a wiele powiatów także w czerwonej. Dla mieszkańców oznacza to m.in. obowiązek zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, komunikacji, ale także na ulicy.

Müller stwierdził, że jeżeli wprowadzane obostrzenia będą przestrzegane, w ciągu najbliższych tygodni jest szansa na spowolnienie rozwoju epidemii. „Z drugiej strony nie chcemy wprowadzać drugiego lockdownu, nie chcemy ograniczać tak mocno gospodarki, jak to miało miejsce w marcu czy kwietniu, ponieważ chcemy, aby równolegle funkcjonowało społeczeństwo i gospodarka. Te dwie szale, które tutaj są ważone, na stale zmieniają swój środek ciężkości” – zaznaczył.

Rzecznik rządu pytany był także, czy można spodziewać się nowych obostrzeń w sobotę. Jak podkreślił, decyzje o tym podejmować będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, a obecnie trwa analiza sytuacji. Według Müllera rozważane jest m.in. wprowadzenie limitu dotyczącego liczby osób w danych przestrzeniach. Rząd, jak wyjaśnił, rozważa takie rozwiązania, które mogą ograniczyć transmisję wirusa, ale zarazem nie uderzają w gospodarkę.

Rzecznik rządu zapytany został też, czy rozważane jest w Polsce wprowadzenie stanu wyjątkowego. "Na tym etapie nie ma takich propozycji. Pamiętajmy o tym, że w innych krajach często stan nadzwyczajny ma inny charakter niż ten konstytucyjny w Polsce" - powiedział.

W szpitalach w całym kraju przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem. Z danych zebranych przez PAP wynika, że najwięcej z nich przebywa w szpitalach w woj. wielkopolskim (527), mazowieckim (526 osób) i małopolskim (509). W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni liczba tzw. łóżek covidowych zwiększy się o kolejne kilka tysięcy. Teraz jest ich ponad 9 tys. Poinformował również, że wolnych jest obecnie ok. 500 z ponad 800 respiratorów przewidzianych dla osób chorych na COVID-19 i podał, że w magazynach jest jeszcze ponad 500 dodatkowych.(PAP) Agnieszka Ziemska agzi/ itm

Szpitale koordynacyjne dla pacjentów z COVID-19 – po jednym na każde województwo

W związku z rosnącą liczbą zachorowań baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Powstanie m.in. 16 szpitali koordynacyjnych – po jednym w każdym województwie. Placówki te mają być ukierunkowane na opiekę nad zakażonym pacjentami i zaangażowane m.in. w koordynowanie ich transportu, a także przepływu między szpitalami w regionie.

Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:
– Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
– 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
– Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
– Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
– Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu
– Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
– Centrum Medyczne w Łańcucie
– 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
– Szpital w Ostródzie
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Resort zdrowia poinformował, że dla usprawnienia koordynacji przepływu pacjentów w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Do zadań zespołu należeć będzie m.in. bieżące koordynowanie przepływu pacjentów między szpitalami na terenie województwa (w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), koordynowanie ruchu karetek wymazowych pobierających próbki do badań, koordynowanie ruchu karetek transportowych COVID-19, a także koordynowanie przekazywania pacjentów do izolatoriów. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/

 

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie17 lipca 202522:30

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu przeszedł spektakularną metamorfozę. Dzięki zakończonej właśnie kompleksowej modernizacji energetycznej stał się jednym z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych obiektów medycznych w Polsce. Inwestycja warta ponad 37 milionów złotych to nie tylko nowoczesność i ekologia, ale również realne oszczędności sięgające nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.