Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 201908:13

Historia parafii Ostróg już po premierze. Kościół był pełen widzów!

Historia parafii Ostróg już po premierze. Kościół był pełen widzów!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ponad dwie godziny i dwadzieścia minut ma najnowsza produkcja Adriana Szczypińskiego. Film opowiada o dziejach obecnej dzielnicy Raciborza oraz życiu religijnym jej mieszkańców. 

Inspiracja do nakręcenia filmu wyszła od Teresy Ziewiec, zlecenie dała parafia, za przygotowanie zabrał się Adrian Szczypiński mający już na koncie szereg podobnych opracowań monograficznych. Pierwsza wersja liczyła ponad 4 godziny, a materiału było na jeszcze więcej. Ostatecznie stanęło na dwóch godzinach i dwudziestu minutach. Wczorajsza premiera odbyła się przy pełnej nawie głównej, skąd było widać ekran użyczony przez parafię NSPJ. Tradycyjnie poza głównym materiałem były też żartobliwe ścinki, m.in. z udziałem śp. Piotra Libery. Na koniec osoby, które wystąpiły w produkcji lub w jakikolwiek sposób pomogły w jej zrealizowaniu otrzymały pamiątkowe płyty DVD. Płytę podczas wizyt kolędowych otrzyma każda rodzina. 19 listopada o godz. 19.00 Historię parafii Ostróg będzie można obejrzeć w Bałtyku w ramach Klubu Konesera.



W filmie występuje cały wachlarz bohaterów, opisujących fenomen ostrowskiej parafii. Wśród duchownych zobaczymy oczywiście proboszcza, ks. Jerzego Hetmańczyka, który zarządza parafią już 29 lat. Obok niego widzimy obecnego wikariusza o. dr. Marka Ruseckiego, byłego wikariusza ks. Wojciecha Janusa, żywą encyklopedię raciborskiego katolicyzmu ks. prałata Jana Szywalskiego oraz biskupa gliwickiego Jana Kopca, który wiele razy gościł na Ostrogu, kiedy był jeszcze biskupem pomocniczym opolskim. O historii parafii i wystroju świątyni opowiadają: dr Janusz Nowak z PWSZ, autor książek o ostrógskim kościele Grzegorz Wawoczny, rodowity ostrowianin Maestro Piotr Libera, znawca tematyki sakralnej Grzegorz Mejłun oraz osoby związane z tutejszą parafią - Józefa Musioł, Eulalia Panek, Zofia Plewczyńska, Piotr Smudziński, Marion Szot i Teresa Ziewiec. W sekwencji wizyty Radia Maryja i Telewizji Trwam w raciborskiej parafii głos zabrał o. Grzegorz Woś, natomiast dzieje drewnianego kościółka z Ostroga, który w 1869 roku został sprzedany do Zawady Książęcej, gdzie spłonął w 1992 roku przybliża Leon Wolnik. Zobaczymy również muzyków zazwyczaj ukrytych na chórze za organami - Izabelę Jarzombek, Mateusza Goniowskiego i Mateusza Mandrelę. Czwarty z nich, najbardziej utytułowany, Arkadiusz Popławski, tym razem nie zagrał, lecz opowiadał o historii i specyfikacji organów w kościele św. Jana. Dzieło jeszcze jednego organisty, Jarosława Ziewca, usłyszymy z kolei w warstwie muzycznej filmu.

- Celowo utrzymywałem jego produkcję w tajemnicy, choć parafianie byli świadkami szwendania się po mszach gościa z kilkoma kamerami na raz. Sam bym na to nie wpadł, bo na Ostrogu mieszkałem onegdaj zaledwie 4,5 roku, ale Pani Teresa Ziewiec zobaczyła mój film o dziejach parafii NSPJ i w lutym 2018 roku namówiła ks. Jerzego Hetmańczyka, proboszcza parafii na Ostrogu, by ten zamówił u mnie taki sam film - opowiada twórca dokumentu Adrian Szczypiński.

- Zapowiadał się spacerek... Skończyło się 1,5 roku później najbardziej nabrzmiałą od historii i wydarzeń opowieścią filmową o Raciborzu i jego związkach z Ostrogiem. W życiu nie nakręciłem aż tyle do jednego filmu. W życiu aż tak bardzo nie miałem pojęcia, w co się pakuję. W życiu nie myślałem, że kościół na Ostrogu to taka piękna świątynia i tak aktywne życie religijne, podobne raczej do parafii wiejskiej, niż kościoła w mieście. Dzieje Ostroga i jego kościoła to wyjątkowo bogaty temat, więc kiedy zobaczyłem religijność parafian na Ostrogu, to dotarło do mnie, że lekko nie będzie. Że będzie trzeba znaleźć ludzi, którzy o tym opowiedzą. Nie wszyscy zgodzili się na udział, nie wszyscy wytrwali w obietnicy wzięcia udziału, ale zamiast nich pojawili się inni, dający równie mocne świadectwo wiary i historii. Ta parafia to fenomen, przynajmniej w skali Raciborza - mówi autor filmu, Adrian Szczypiński.

Autor: red., fot. Jan Ptak, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.