Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 201611:14

Wszyscy oddychamy tym samym... Konferencja Raciborskiego Alarmu Smogowego

Reklama
Racibórz: Przedstawiciele RSS Nasze Miasto oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego (RAS) Dawid Wacławczyk, Zbigniew Wieczorek i Piotr Dominiak zorganizowali dziś na raciborskiej przystani konferencję prasową, która dotyczyła problemu, z którym mieszkańcy wielu polskich miast stykają się w okresie zimowym. Mowa o smogu, który choć powodowany przez spalanie przez względnie niewielu nieodpowiednich materiałów w piecach centralnego ogrzewania, truje praktycznie wszystkich.

- Problem smogu jest problemem niezwykle ważnym. Chcemy uświadomić mieszkańcom, jak jest źle oraz zwrócić uwagę na to, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, mediów i urzędników możemy postarać się o rozwiązanie. W związku z tym, że nie są prowadzone żadne badania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dotychczasowe wysiłki przynoszą jakiekolwiek efekty - informował Dawid Wacławczyk. Jedną z tez, którą stawiają organizatorzy konferencji jest to, że póki nie ma badania, tak długo nie można postawić odpowiedniej diagnozy.

W czasie konferencji Raciborski Alarm Smogowy przedstawił swe założenia na najbliższe osiem lat. - Chcemy by Urząd Miasta dał się zarazić konkretnym wymiernym planem, gdyż jego dotychczasowe działania w tej dziedzinie można uznać za mało skuteczne. Chcemy, by w ciągu trzech lat doszło do likwidacji starych, nieekologicznych źródeł ciepła we wszystkich budynkach publicznych, które są administrowane przez Urząd Miasta, żeby w ciągu pięciu lat pozbyć się wszystkich "kopciuchów" i innych nieekologicznych palenisk we wszystkich budynkach w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków, a w ciągu ośmiu lat doprowadzić do tego, by w Raciborzu nie było ani jednego starego "kopciucha". Tak właśnie prezentował się ambitny plan Raciborskiego Alarmu Smogowego, który przekazany został przez Dawida Wacławczyka. - Można to zrobić za pomocą kampanii finansowych, informacyjnych, oraz przez ambitne podejście do tematu, jeśli idzie o zasoby MZB, szczególnie w śródmieściu, gdzie właśnie mieszkańcy tych budynków są głównymi trucicielami - dodał.

Zdaniem Raciborskiego Alarmu Smogowego działania raciborskiej Straży Miejskiej nie są zbyt skuteczne. Przedstawicielom RAS wydają się one wprost absurdalne. - To co się stało w zeszłym roku, kiedy Urząd Miasta informował, kiedy jakie ulice będą poddawane kontroli, można traktować w kategorii skeczu kabaretowego. Mamy informacje z innych miast, że Straż Miejska może wchodzić do kotłowni, może pobierać wymazy z popiołu, oraz obciążać kosztami badań tych, którzy mają tendencję do palenia śmieciami. Trzeba po prostu zacząć to robić, nawet ryzykując to, że za kilka tych badań trzeba będzie zapłacić z budżetu miasta - relacjonował członek RAS. Po chwili dodał jednak, że dzwoniąc do Straży Miejskiej nie należy informować, że zgłaszający widzi komin, z którego się dymi, należy zgłaszać podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Wtedy służby miejskie, do jakich należy Straż Miejska, muszą podjąć odpowiednie działania.

Wzorem roku poprzedniego Raciborski Alarm Smogowy ma zamiar przeprowadzić odpowiednie pomiary jakości powietrza. - Zeszłoroczne pomiary udało się przeprowadzić dzięki projektowi, który prowadzony był przez Ogólnopolski Alarm Smogowy. Mieliśmy wypożyczony na dwa tygodnie odpowiedni sprzęt. W tym roku także planujemy taką akcję. Będzie ona miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia - informował przedstawiciel RSS Nasze Miasto.

Na zakończenie Dawid Wacławczyk stwierdził, że wierzy w to, że w Raciborzu będzie kiedyś czystsze powietrze. - Musimy wykazać się roztropnością, robić wszystko w trosce o własne zdrowie już teraz, a nie czekać na podjęcie interwencji Unii Europejskiej, która zmusi nas do tego potężnymi karami finansowymi. Racibórz co chwilę podkreśla, że ma certyfikat ISO14001, że jest miastem ekologicznym, a tak naprawdę ma jedną z najgorszych sytuacji w Polsce jeśli chodzi o jakość powietrza. To jest po prostu propaganda. Jeśli chcemy poważnie traktować naszą ekologiczność, to rozwiązanie problemu smogu jest jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia. Jego rozwiązanie nie leży jednak tylko w gestii Urzędu Miasta, ale i każdego z nas, obywateli tego miasta. Rolą UM jest koordynowanie tego procesu. Czekamy, aż UM uświadomi zarządcom wspólnot, gdzie można podciągnąć ciepło z PEC, a gdzie gaz. Liczymy na to, że będzie pomagał i zachęcał do takiego działania, a nie ograniczał się do wprowadzania przymusowych skądinąd programów, które nie przynoszą wymiernego skutku.

Autor: Grzegorz Piszczan, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:33

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
red., fot. arch. PWSZ
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes9 sierpnia 202218:14

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony - informuje Tauron. Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. Kompetencje przejął prezes Tauron Polska Energia, a PO domaga się ujawnienia korespondencji z Rafako.

red., źródło: komunikat Tauron oraz Śląskiej PO
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202212:13

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Z końcem lipca na przystanku autobusowym przy Batorego zamontowane zostały dwie tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, które mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej, a docelowo być może zastąpić papierowe rozkłady umieszczone na przystankach.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:19

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Poniedziałkowa służba dla strażaków z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP obfitowała w zdarzenia. Wśród odnotowanych interwencji wymienić można złamane konary, kolizję na Rybnickiej, pożar w Rzuchowie oraz kilka interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna Rzuchów
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności9 sierpnia 202217:35

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu!

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Ani jedna firma nie złożyła oferty na prace budowlane związane z adaptacją słodowni i modernizacją domu książęcego raciborskiego zamku na potrzeby multimedialnego muzeum. Tylko jedna oferta dotyczy przygotowania ekspozycji. Pochodzi od firmy, która wymyśliła takie zagospodarowanie pomieszczeń dawnej siedziby Piastów.

red.
Strony Partnerskie10 sierpnia 202211:19

Pivexin Technology partnerem PWSZ w Raciborzu

Pivexin Technology partnerem PWSZ w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera/PWSZ Racibórz
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202213:18

Ekipa programu Gamoń w kuchni gościła na raciborskim zamku

Ekipa programu Gamoń w kuchni gościła na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski w Raciborzu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.