Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 listopada 202208:42

Bomba 2022. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe raciborskich służb [FOTO]

Bomba 2022. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe raciborskich służb [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- W poniedziałkowy poranek dyżurny raciborskiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez pracownika Szkoły Podstawowej w Rudniku o podłożeniu ładunku wybuchowego. Informacja taka wpłynęła do sekretariatu szkoły za pośrednictwem poczty e-mail. To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili raciborscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszem Straży Granicznej - informuje komenda.

- W poniedziałek 14 listopada, po godzinie dziewiątej dyżurny raciborskiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez pracownika szkoły w Rudniku o podłożeniu ładunku wybuchowego. Informacja taka wpłynęła do sekretariatu za pośrednictwem poczty e-mail. Na miejsce zdarzenia dyżurny natychmiast skierował patrol z poleceniem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Po wstępnym rozpoznaniu mundurowi przekazali, że informacja o podłożonym ładunku jest bardzo wiarygodna. Komendant powołuje na czas działań sztab oraz grupę realizacyjną składającą się z policjantów prewencji, w skład którego wchodzi także policjant z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego oraz funkcjonariusz Straży Granicznej wraz z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni - opisuje działania policja.

- Na miejscu dyrektor podjął decyzję o ewakuacji nauczycieli i uczniów będących w szkole w miejsce bezpieczne. Jednocześnie stróże prawa izolują miejsca zdarzenia oraz teren przyległy ze szczególnym uwzględnieniem drogi przyległej do szkoły, oraz zabezpieczają miejsce zdarzenia. Z uzyskanych informacji wynika, że związek ze sprawą może mieć były uczeń, który kilka dni temu został relegowany z placówki. Obiekt zostaje przeszukany przez raciborskiego policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego wspólnie z funkcjonariuszem Straży Granicznej z psem. W jednym z pomieszczeń zostaje ujawnione ładunek wybuchowy, który zostaje zabezpieczony w odpowiedni sposób z zachowaniem wszelkich procedur. Po kilkudziesięciu minutach patrol prewencji z grupy realizacyjnej w pobliżu szkoły ujawnia i zatrzymuje, sprawcę podłożenia ładunku. Na zakończenie kierownik ćwiczenia przekazuje obiekt dyrekcji szkoły - dodano.

- Celem ćwiczenia było doskonalenie procesu dowodzenia oraz sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. Podczas podsumowania, któremu przewodził Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinspektor Mirosław Mielańczyk, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie - podano.

Na zakończenie ćwiczeń funkcjonariusze raciborskiej Policji oraz Straży Granicznej przeprowadzili prelekcję z uczniami szkoły nt. zachowania zasad bezpieczeństwa i procedur postępowania w przypadku ewakuacji z budynku.

- Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu nadkomisarz Marek Ryszka w imieniu własnym oraz kierownictwa jednostki na ręce wszystkich osób biorących udział w ćwiczeniu składa wyrazy wdzięczności za udział, poświęcony czas oraz szybkie i profesjonalne działanie. Szczególne podziękowanie skierowane są na ręce Weroniki Żymełki Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudniku oraz dla Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu generała brygady SG Adama Jopka za oddelegowanie podległego funkcjonariusza wraz z psem służbowym - kończy komunikat KPP.

Autor: KPP Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.