Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 202208:43

SP 1 zakończyła realizację projekt pt. Wychowanie do zdrowia

SP 1 zakończyła realizację projekt pt. Wychowanie do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, pomyślnie ukończyła realizację kolejnego polsko-czeskiego projektu współpracy transgranicznej pt. „Wychowanie do zdrowia” w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska- Polska.

W tym roku upłynęło 10 lat współpracy z urzędem obwodu miejskiego Moravská Ostrava a Přívoz miasta statutarnego Ostrawy oraz 4 szkołami podstawowymi z Ostrawy, w ramach której zrealizowanych zostało 5 wspólnych projektów o różnorodnej tematyce.

Celem projektu pt. ”Wychowanie do zdrowia” było poznanie zasad zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i dobre samopoczucie oraz poznanie aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego.

W ramach projektu odbyły się 4 działania całkowicie dofinansowane z projektu. W październiku odbyły się 2 turnusy 5-dniowych rekreacyjno-sportowych wycieczek w Polsce, w miejscowości Istebna, łącznie dla 40 uczniów naszej szkoły. Hasłem przewodnim tego działania było "Moje zdrowie -w moich rękach ", które przyświecało i przypominało uczestnikom o tym, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych, od naszej aktywności fizycznej i zdrowych nawyków żywieniowych oraz od innych czynników, na które mamy wpływ i uzależnione jest od naszych codziennych wyborów.

W ramach dwóch 5- dniowych turnusów poprzez pogadanki, wykłady, prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne uczestnicy zapoznali się z zasadami zdrowego stylu życia tj. wpływu prawidłowego odżywiania się, aktywności fizycznej i innych czynników na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali plakaty, redagowali hasła promujące i nawołujące do prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności ruchowej. Poznawali sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego i codziennie brali udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych m.in. jeździe na rowerach, nordic walking, pływaniu, turystyce górskiej i innych dyscyplinach sportowych, podczas których za pomocą opasek fitness mierzyli swoją codzienną aktywność ruchową. W prowadzonych dzienniczkach zapisywali i analizowali swoje pomiary aktywności oraz inne parametry rejestrowane przez opaski fitness. Ponadto organizowane były zajęcia integracyjne, towarzyskie sprzyjające wzajemnej integracji, przełamywaniu barier językowych i kulturowych i nawiązywaniu wzajemnych przyjaźni. Wszystkie ww. wymienione działania miały na celu wyrobienie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat i w ten sposób przyczynić się do poprawy stylu życia w dorosłym życiu a przez to lepszego zdrowia i samopoczucia.

„Uczę się zdrowo żyć” to motto przewodnie dla 30 uczniów SP 1 kolejnego 5-dniowego pobytu w CR, w miejscowości Malenovice, które odbyło się w dniach 07-11.02.2022 r. Główną aktywnością sportową była jazda na nartach i snowboardzie. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczestnicy zapoznali się z aktywnymi, zimowymi sposobami spędzania czasu wolnego, mogli nauczyć się od podstaw lub doskonalić swoje umiejętności narciarskie lub snowboardowe.

Projekt zakładał również działania skierowane do pedagogów zaangażowanych w realizację projektu. W październiku odbyły się trzydniowe warsztaty w miejscowości Malenovice w CR. Podczas spotkania omówione zostały szczegóły działań projektowych i programu na podsumowanie projektu. Została omówiona również wieloletnia współpraca i przygotowany plan dalszej współpracy i kolejnych wspólnych projektów.

Podsumowanie projektu odbyło się w Raciborzu w dniu 30.11.2021 r. Zaplanowane pierwotnie konferencja na Zamku Piastowskim w Raciborzu, z powodu sytuacji pandemicznej przyjęła formę konferencji online. Na spotkanie zostali zaproszeni uczestnicy projektu i goście tj. PL i CZ przedstawicieli urzędów miast Raciborza i Ostrawy, ES, dyrektorów szkół, menadżera i koordynatora projektu, nauczycieli i uczniów. Podczas konferencji przedstawiono obszerną prezentację multimedialną zawierającą efekty realizacji aktualnego projektu oraz podsumowanie 10 letniej PL-CZ współpracy podczas realizacji 5 wspólnych projektów, zorganizowaną w szkole wystawę zdjęć relacjonująca wszystkie dotychczasowe projekty oraz zaprezentowane zostały produkty, takie jak PL -CZ słowniczek pojęć sportowych, broszura dotycząca ginących zawodów oraz płyta DVD i broszura prezentująca naukę PL i CZ tańców narodowych. W szkole został zorganizowany poczęstunek w formie cateringu.

Koordynatorem projektu jest nauczyciel SP 1 Iwona Krużołek, a projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202213:08

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Polska 2050 zorganizowała serię konferencji poświęconych katastrofie ekologicznej na Odrze. Dziś jej działacze mówili o tym na bulwarach nadodrzańskich w Raciborzu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Sport13 sierpnia 202215:10

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ruszyły rozgrywki sezonu 2022/2023 w IV lidze. W jednym z sobotnich meczów naprzeciw siebie stanęli dwaj beniaminkowie: Unia Racibórz i MKS Lędziny.

red.
Aktualności13 sierpnia 202220:06

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO]

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Piknik country to nowa pietrowicka impreza, która chce się wpisać w kalendarz wydarzeń w tutejszym centrum społeczno-kulturalnym.

red.
Reklama
Reklama
Sport13 sierpnia 202221:40

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO]

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na boiska wybiegli także piłkarze klasy okręgowej. W meczu I kolejki rozgrywanym w Nędzy miejscowy LKS podejmował jejkowicką Jedność i zbierał pieniądze na pomoc Damianowi.

red.
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202209:48

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje?

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Jan Ptak
Aktualności13 sierpnia 202222:05

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gościnnie występujący Czesi z Piszcza (Píšť) mieli dziś, 13.08., najlepszy czas podczas zawodów strażackich oldbojów w Owsiszczach. Z jednostek gminy Krzyżanowice triumfowali seniorzy ochotnicy z Rudyszwałdu.

fot. ŁB/UG
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja13 sierpnia 202209:27

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. poglądowe/pixabay.com/peterpaul13
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja13 sierpnia 202219:34

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo deszczowej pogody muzycy postanowili zagrać nad Odrą przy nielicznej publiczności.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Biznes14 sierpnia 202209:35

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.