Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 sierpnia 201109:50

Zrób test na HIV

Zrób test na HIV - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię „Zrób test na HIV” promującą wykonywanie anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV, które można zrobić w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Odbiorcami prowadzonych działań są przede wszystkim osoby dorosłe, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne.

W 2010 roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno - diagnostycznych zrobiło ponad 25 tysięcy osób i choć liczba wykonujących taki test z roku na rok wzrasta, świadomość jego wykonania jest nadal zbyt mała.

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne to miejsca, w których nie tylko można przeprowadzić test, ale także spotkać się anonimowo i bezpłatnie z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 PKD rekomendowanych i współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Aktualna lista punktów, ich adresy oraz informacje o godzinach otwarcia są dostępne na stronie www.aids.gov.pl.

Działania podejmowane w ramach kampanii „Zrób test na HIV” mają także na celu podkreślenie faktu, że HIV może dotyczyć każdego oraz, że negatywny wynik testu dziś, nie uchroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie wiedza o drogach zakażenia oraz podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.

Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią). Możemy uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.
2. Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.
3. Używajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
4. Unikajmy narkotyków i uważajmy, by ktoś inny nam ich nie podał.
5. Pamiętajmy, że przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne, a zatem bądźmy wierni swojemu parterowi i wymagajmy wierności od niego.
6. Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
7. Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.
Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.


Polacy coraz bardziej tolerancyjni w sprawie HIV/AIDS

Wyniki badania dotyczącego profilaktyki zakażeń HIV/AIDS zrealizowanego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS*

Według 80% Polaków osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania swojej pracy mimo zakażenia, a prawie połowa ankietowanych akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy przed społecznością. Jednocześnie Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85% i 84% badanych).

Z roku na rok wiedza na temat sposobów wykrywania zakażenia HIV/AIDS sukcesywnie rośnie.
W stosunku do 2009 roku odsetek osób, które uważają siebie za dobrze poinformowanych wzrósł aż o 11 punktów procentowych, do poziomu 60%. Niestety w dalszym ciągu Polacy nie dysponują dokładną wiedzą na temat miejsc, w których można przeprowadzić test na obecność wirusa lub porozmawiać z doradcą. Jedynie 55% ankietowanych wie, gdzie należy się skierować, by uzyskać niezbędne informacje. Polacy nie wiedzą także, kiedy należy wykonać test w kierunku HIV.
Najlepszy czas na test?

Niemal połowa Polaków przekonana jest, iż test należy wykonać bezpośrednio po zdarzeniu (49%),
a co piąty, że po upływie mniej niż 12 tygodni. Jedynie 4% respondentów wie dokładnie kiedy powinno się udać do punktu diagnostycznego oraz zna termin - "okienko serologiczne" - określający przedział czasu od chwili zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Określenie to znane jest przede wszystkim uczniom (96%) oraz mieszkańcom dużych miast (90%). Co ciekawe aż 84% osób, które nigdy nie wykonały testu w kierunku HIV, również dobrze zna ten termin.
Rozmowy intymne

Polacy chętnie rozmawiają ze swoim partnerem o sprawach związanych z zagrożeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli występują opory w rozmowie, to wynikają one głównie ze strachu przed oceną partnera (13%) lub ze wstydu. I choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66%) oraz odpowiednie zabezpieczenie się (59%) to badani dyskutują także
o zagrożeniach zakażeniem HIV (38%) oraz pytają partnera o wykonanie testu w kierunku HIV (24% ankietowanych pytało partnera a 21% spotkało się z tym pytaniem).

Zapobieganie HIV
Zdecydowana większość Polaków (88% badanych) uważa, że wierność oraz stały związek zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. Niewielu mniej - 86% respondentów jako najbardziej skuteczną metodę zmniejszającą ryzyko zarażenia HIV wskazuje stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego. Dodatkowo stosowanie prezerwatywy odbierane jest zazwyczaj jako dowód odpowiedzialności partnera (66%), a osoby wymagające tego od partnera traktowane są jako godne zaufania (53%).

Wykonując test w kierunku HIV Polacy udaliby się przede wszystkim do lekarza rodzinnego
(37% ankietowanych) a następnie do punktu krwiodawstwa (27%) lub do przychodni lekarskiej (24%). Co piąty badany przyznaje również, że decydując się na test w pierwszej kolejności samodzielnie poszuka niezbędnych informacji w internecie lub innych źródłach (21%).

*Badanie dotyczące profilaktyki zakażeń HIV/AIDS zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS w dniach 1-8 czerwca 2011 r., metodą ankiety wypełnianej samodzielnie na próbie N: 600 osób, w wieku 18-39 lat.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.