Śląscy uczniowie kręcą filmy i rolki o składkach. Wiemy, które szkoły z regionu powalczą w finale w Warszawie

Ubezpieczenia społeczne okiem nastolatków to przede wszystkim kreatywne filmy, dynamiczne rolki, wciągające komiksy oraz interesujące plakaty. Uczniowie z województwa śląskiego po raz kolejny udowodnili, że o solidarności międzypokoleniowej potrafią opowiadać językiem swoich rówieśników. Komisja wojewódzka wyłoniła już regionalnych liderów konkursu w ramach „Projektu z ZUS” w edycji 2025–2026. Najlepsze prace ze Śląska powalczą o zwycięstwo w wielkim ogólnopolskim finale.
W tym roku szkolnym do konkursu w ramach „Projektu z ZUS” stanęły setki uczniów ze śląskich szkół podstawowych. Wyzwanie było jedno: wyjaśnić w nieszablonowy sposób, dlaczego warto być częścią systemu ubezpieczeń społecznych, czyli – innymi słowy – dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Regionalna rywalizacja zakończyła się sukcesem młodych twórców z Bytomia, Będzina, Bielska-Białej i Sosnowca. Prace uczniów reprezentujących szkoły z tych miast zakwalifikowały się do ścisłego finału centralnego.
– Dla uczniów to szansa na pokazanie, że rozumieją podstawowe zasady systemu ubezpieczeń społecznych i że nie jest on dla nich abstrakcją, ale realnym wsparciem, o którym potrafią opowiedzieć z ogromną pasją. Prace nadesłane z naszego regionu wyróżniają się nowoczesną formą – od profesjonalnie zmontowanych rolek po dopracowane plastycznie komiksy. Jestem przekonana, że zasób wiedzy, który uczniowie zdobyli, pomoże im w przyszłości zrozumieć szerszy kontekst systemu zabezpieczeń społecznych, a być może także zachęci ich do zgłębiania tego tematu podczas projektu edukacyjnego w szkole średniej „Lekcje z ZUS” i udziału w Olimpiadzie ZUS. Pierwsze przygotowanie mają już za sobą – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Oni reprezentują Śląsk w finale edycji 2025–2026:
Zwycięzcy etapu wojewódzkiego, których projekty powalczą o nagrody główne w Warszawie, to:
Kategoria PLAKAT – „Kto pracuje, nic nie traci, jeśli w ZUS-ie składki płaci” – Szkoła Podstawowa nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu.
Kategoria KOMIKS – „Składki dziś – bezpieczeństwo jutra” – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie.
Kategoria FILM – „Chwila nieuwagi” – Szkoła Podstawowa nr 28 im. gen. Józefa Kustronia w Bielsku-Białej.
Kategoria ROLKA – „ZUS” – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu.
Finał ogólnopolski zostanie rozstrzygnięty do 1 czerwca 2026 roku. Najlepsze projekty będzie można podziwiać na stronie www.zus.pl, w zakładce „Edukacja z ZUS”, oraz na kanale ZUS Edu w serwisie YouTube, gdzie posłużą jako inspiracja dla kolejnych roczników młodych Polaków. „Projekt z ZUS” to inicjatywa całoroczna – szkoły mogą dołączać do niej w każdym momencie, korzystając z profesjonalnych materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów Zakładu.
Fot. 1. Maciej Miśkiewicz, uczeń klasy VI A Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie, który w województwie śląskim zdobył 1. miejsce w kategorii KOMIKS. To jego praca w tej kategorii będzie reprezentowała Śląsk w finale konkursu.
Beata Kopczyńska,
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim













![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)









![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)
![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany