Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 202209:40

Wycena znaku towarowego: kiedy trzeba ją przeprowadzić? Ile kosztuje?

Reklama
Polska:

Na wartość danego przedsiębiorca ma wpływ wiele różnych czynników, w tym nie tylko posiadane nieruchomości, ale również aktywa niematerialne. Wśród tych ostatnich na wyróżnienie zasługuje znak towarowy, który jest nieodłączną częścią danej firmy. W wielu sytuacjach konieczne jest wykonanie wyceny znaku towarowego.

Firmy nieposiadające własnego znaku towarowego

W tego typu przypadku właściciel podmiotu gospodarczego staje przed pytaniem: od czego zacząć? Jak się okazuje, oszacowanie wartości posiadanego znaku towarowego nie jest tak prostym zadaniem, jak się może wydawać, a kluczowy jest choćby wybór odpowiedniej metody wyceny znaku towarowego. Wyjaśniamy, o czym dokładnie mowa i jak podejść do tematu!

Czym jest znak towarowy?

W pierwszej kolejności trzeba wytłumaczyć, czym na podstawie obowiązującego prawa jest własny znak towarowy. Definicja znaku towarowego zgodnie z międzynarodowym standardem ISO (100668:2010) brzmi następująco: dany znak towarowy prawnie chroniony znak lub dowolną kombinację znaków, umożliwiającą odróżnienie towarów lub usług danego przedsiębiorstwa od usług i towarów innego przedsiębiorstwa. Stosowanie znaku towarowego jest więc integralną częścią budowania wizerunku danej marki, w tym stojącej za nią firmy.

towar

Kiedy przeprowadzić wycenę znaku towarowego?

Wycena własnego znaku towarowego jest niezbędna w wielu sytuacjach, w tym przede wszystkim w momencie, gdy przedsiębiorca planuje sprzedaż wartości niematerialnych i prawnych, ale również całej firmy. Wartość znaku towarowego warto oszacować ponadto w celu optymalizacji podatkowej czy z uwagi na prowadzone procesy sądowe. Rynkowe wyceny znaku towarowego przydadzą się także przy wnoszeniu aportem lub na wypadek chęci udzielenia licencji na korzystanie z danego znaku. Przeprowadzanie wyceny znaków towarowych jest też konieczne przy likwidacji przedsiębiorstwa.

Wycena znaku towarowego - krok po kroku

Wycena znaku towarowego polega na przeprowadzeniu procesu składającego się z kilku etapów. Na początku kluczowe jest określenie celu wyceny, następnie zebranie wszelkich istotnych dla sprawy danych oraz ich analiza. Kolejno próba wyceny znaku towarowego opiera się o wybór jednej z metod (tj. dochodowe, kosztowe lub porównawcze). Na tej podstawie przygotowuje się wycenę, a cała procedura kończy się sporządzenie raportu z wyceny znaku towarowego marki.

towar2

Kto może wycenić znak towarowy i ile to kosztuje?

Widzimy więc, że o sposobach wyceny znaku towarowego można mówić godzinami, ponieważ tutaj każdy detal ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o rozpoznawalny znak towarowy, ale nie tylko. Przy wycenie znaku przedsiębiorcy powinni skorzystać z profesjonalnego wsparcia specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Optymalne kierowanie przedsiębiorstwem - sprawdź rzeczoznawcę

Rzeczoznawca posiada bowiem odpowiednią wiedzę, narzędzia, ale przede wszystkim doświadczenie, dzięki któremu można liczyć na rzetelną wycenę. Warta uwagi jest wycena znaku towarowego z Rzeczoznawcy.net.pl. Oprócz samego raportu, w którym znajdą się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wartości znaku towarowego, rzeczoznawca oferuje dalsze wsparcie.

Jeśli chodzi o koszt całej usługi, jest on ustalany indywidualnie, ponieważ pod uwagę bierze się wiele czynników, w tym wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj stosowanej metodologii, cel wyceny itp. Na pewno warto pokierować całą sprawę tak, by znaleźć odpowiednią kancelarię prawną i skorzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Kultura i edukacja29 stycznia 202309:06

Muzyczna podróż przez stulecia

Muzyczna podróż przez stulecia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Krakowski
Biznes30 stycznia 202318:47

Związki wywalczyły podwyżki w Kolejach Śląskich

Związki wywalczyły podwyżki w Kolejach Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Solidarność Śląsko-Dąbrowska/aga
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.