Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 października 202218:45

Sesja nadzwyczajna bez kworum. Oświadczenia klubów

Reklama
Racibórz:

Zmiany w budżecie miasta miał być przedmiotem obrad Rady Miasta Racibórz na sesji nadzwyczajnej, zwołanej na dziś, 18.10, na wniosek prezydenta Dariusza Polowego.

Z powodu braku kworum (minimum 12 radnych) potrzebnego do podejmowania uchwał, sesję otwarto i zamknięto. Stawiło się 9 rajców, poza przewodniczącym Rady Miasta Marianem Czernerem, sześciu radnych z obozu prezydenckiego (Leon Fiołka, Magdalena Kusy, Jarosław Łęski, Anna Ronin, Zuzanna Tomaszewska, Anna Wacławczyk) oraz radne Łączy nas Racibórz - Ludmiła Nowacka i Krystyna Klimaszewska. Przed otwarciem salę obrad opuścił Zygmunt Kobylak.

Krótka sesja była transmitowana on-line. Jej zapis powinien być jutro dostępny.

Mimo próby, nie udało nam się uzyskać komentarza Dariusza Polowego. Swoje stanowiska przysłały natomiast opozycyjne kluby Razem dla Raciborza i Klub Radnych Niezależnych M. Fity. Ich rajcy nie przyszli dziś na obrady. Jest też dostępna korespondencja przewodniczącego do prezydenta dotycząca zapytań o zasadność zwołania sesji.

Zapytanie przewodniczącego M. Czernera do prezydenta z 16.10.2022 Szanowny Panie Prezydencie
W nawiązaniu do zapytań radnych Rady Miasta Racibórz uprzejmie proszę o uzasadnienie wniosku z dnia 12.10.2022 r. o zwołanie sesji nadzwyczajnej z propozycją zmian w budżecie gminy. W szczególności proszę o wykazanie pilności procedowania zmian mając na uwadze zwołane w trybie zwyczajnym posiedzenia Rady na dzień 26 października 2022 r. Proszę o pilną odpowiedź

Odpowiedź prezydenta D. Polowego

W odpowiedzi na korespondencję z dnia 17.10.2022 r. informuję, że wniosek w spra­wie zwołania sesji nadzwyczajnej nie wymaga uzasadnienia, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28.03.2017 r., IV SA/Gł 1032/16, stwierdzając, że: "Przepisy nie wymagają uzasadnienia wniosku w sprawie zwołania sesji w trybie nadzwyczaj­ny. Przepis art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wymaga tylko, by wniosek ten spełniał wymogi określone w art. 20 ust. 1 u.s.g. zdanie drugie, czyli musi zawie­rać porządek obrad oraz muszą być do niego dołączone projekty uchwał, jakie mają być ewentualnie podjęte na sesji nadzwyczajnej". Należy także zauważyć, że zgodnie z powołaną wyżej normą na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewod­niczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Radni Niezależni M. Fity - oświadczenie Na dzień 18 października 2022 r. w związku ze złożonym przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego wnioskiem, zwołana została „sesja nadzwyczajna". Prezydent zawnioskował o zmianę planu wydatków na 2022 r. dot. szkół podstawowych i przedszkoli. Po przeanalizowaniu pod względem merytorycznym i ekonomicznym oraz brakiem uzasadnienia przez Prezydenta Miasta Racibórz konieczności odbywania „sesji nadzwyczajnej" na tydzień przed sesją Rady Miasta Racibórz, zwołaną już na dzień 26 października 2022 r. nasz Klub Radnych postanowił nie brać udziału w dzisiejszej sesji Rady Miasta. Zawnioskowane przez Prezydenta Miasta zmiany mogą zostać przyjęte na sesji w dniu 26 października 2022 r., a dodatkowa sesja generuje niepotrzebne koszty w postaci wypłaty diet dla radnych. Ponadto stoimy na stanowisku, iż profesjonalne, rzetelne i odpowiedzialne planowanie wydatków w oświacie przez Wydział Edukacji nadzorowany przez naczelnika Krzysztofa Żychskiego nie wymaga tak częstych zmian w budżecie miasta.

Radni:
Anna Szukalska
Justyna Poznakowska
Marian Czemer
Michał Szukalski
Dawid Łomnicki

Oświadczenie Klubu Radnych „Razem dla Raciborza” W imieniu Klubu Radnych „Razem dla Raciborza” oświadczam, że radni klubu nie wezmą udziału sesji Rady Miasta zwołanej w trybie nadzwyczajnym na dzień 18 października 2022 r. Sesja została zwołana na wniosek Prezydenta z porządkiem ograniczającym się do jednej uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie miasta w dziale 801 Edukacja. Przewodniczący Rady Miasta na prośbę radnych poprosił Prezydenta o uzasadnienie konieczności dokonania zmian w budżecie w trybie nadzwyczajnym mając na uwadze wcześniej zwołane zwykłe posiedzenie rady 8 dni później tj. na 26 października 2022 r. Prezydent w swojej odpowiedzi odmówił uzasadnienia, odnosząc się jedynie do zapisów ustawy dających prawo złożenia wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Wobec takiej postawy Prezydenta Polowego radni naszego klubu nie widzą zagrożeń dla realizacji budżetu edukacji, w tym w szczególności wydatków dotyczących wynagrodzeń pracowników. Najbliższa planowa sesja odbędzie się 26 października, na pięć dni przed terminem wypłaty wynagrodzeń nauczycielom. Działanie Prezydenta Polowego Klub Radnych „Razem dla Raciborza” odbiera jako kolejną intrygę wymierzoną w dobre imię radnych i w konsekwencji całej Rady. Szerzenie nieprawdziwych informacji wśród dyrektorów placówek oświatowych oraz wśród pracowników szkół i przedszkoli o zagrożeniu realizacji zadań edukacyjnych, w tym wynagrodzeń nauczycieli z winy radnych jest celowe i z gruntu fałszywe. Próba cofnięcia przez Radę upoważnienia dla Prezydenta do dokonywania zmian w budżecie miasta była spowodowana niegospodarnością Prezydenta Polowego związaną z przekazywaniem ogromnych środków finansowych na działalność spółki sportowej „Unia Racibórz” bez zgody rady. Przekazywane środki, zamiast na szkolenie, przeznaczane są w spółce przede wszystkim na wynagrodzenia zarządu spółki, rady nadzorczej oraz umowy zlecenia. Takie działanie Prezydenta Polowego godzi w aktywność i podstawy funkcjonowania pozostałych klubów i stowarzyszeń sportowych. Radni naszego klubu nigdy nie uchylali się nie uchylają od pracy na rzecz mieszkańców i lokalnego samorządu biorąc udział w posiedzeniach komisji i sesji Rady, spotkaniach z mieszkańcami, również tymi organizowanymi przez Prezydenta.

Sesje nadzwyczajne zwoływane są nadzwyczaj rzadko (w ciągu ostatnich 20 lat kilka razy) w celu podjęcia spraw niezwykle ważnych i niecierpiących zwłoki. Dzisiaj nie widzimy takiej potrzeby, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Prezydent Polowy nie chce lub nie potrafi uzasadnić powodu jej organizacji.

Przewodniczący Klubu Henryk Mainusz

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.