Czy kredyt konsolidacyjny może być ratunkiem w czasach szalejącej inflacji i rosnących stóp procentowych?

Szalejąca inflacja i ciągłe podwyżki stóp procentowych nie dają chwili oddechu kredytobiorcom w Polsce. Z tego względu wiele osób poszukuje skutecznych rozwiązań, które pozwolą na redukcję comiesięcznych wydatków związanych z kredytami. Chcesz dowiedzieć się, czy konsolidacja kredytu gotówkowego jest dobrym pomysłem? Poniżej znajdziesz informację o tym, jak w praktyce kredyt konsolidacyjny może wpłynąć na wysokość zobowiązań kredytowych.
Konsolidacja kredytu gotówkowego – na czym to polega?
Szalejąca inflacja i ciągłe podwyżki stóp procentowych nie dają chwili oddechu kredytobiorcom w Polsce. Z tego względu wiele osób poszukuje skutecznych rozwiązań, które pozwolą na redukcję comiesięcznych wydatków związanych z kredytami. Chcesz dowiedzieć się, czy konsolidacja kredytu gotówkowego jest dobrym pomysłem? Poniżej znajdziesz informację o tym, jak w praktyce kredyt konsolidacyjny może wpłynąć na wysokość zobowiązań kredytowych.
Połączenie kilku niewielkich zobowiązań finansowych wobec banków w jedno większe, ale z niższą miesięczną ratą to właśnie konsolidacja kredytu gotówkowego. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie miesięcznych wydatków związanych z płatnością rat kredytów, ale najczęściej powoduje wydłużenie okresu kredytowania przez bank. To wiąże się z koniecznością opłacenia większych odsetek na rzecz banku, a więc finalnie zapłacisz więcej, choć Twój domowy budżet zostanie lekko odciążony.
Konsolidacja a kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić?
Jeśli chcesz skonsolidować swoje kredyty gotówkowe w bankach, musisz spełnić kilka podstawowych warunków, a mianowicie:
- Wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową
- Nie mieć negatywnych wpisów w BIK i innych bazach dłużników
- Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
Oczywiście na etapie ubiegania się o konsolidację kredytu musisz dostarczyć też dodatkową dokumentację dochodową oraz kopię umów kredytowych, które mają zostać skonsolidowane. Tutaj ważna jest całkowita kwota poszczególnych zadłużeń, które zostaną spłacone w ramach konsolidacji. Uwaga! Zaciągając kredyt konsolidacyjny, możesz też ubiegać się o dodatkową kwotę na dowolny cel, o ile pozwala Ci na to zdolność kredytowa.
Zastanawiasz się, gdzie szukać najlepszych ofert konsolidacji kredytów? Możesz zdecydować się na poszukiwanie propozycji finansowania na własną rękę np. w placówkach bankowych. To jednak zajmie Ci sporo czasu. Znacznie wygodniejszą opcją jest wizyta w jednym z oddziałów Fines Operator Bankowy, np. w Raciborzu, gdzie eksperci kredytowi dokonają porównania ofert konsolidacji i pomogą w wyborze najlepszej z możliwych opcji. W tym przypadku nie musisz też martwić się o formalności kredytowe – o wszystko zadba specjalista Fines.
Co daje konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytu w innym banku to ciekawa opcja, która pozwala przede wszystkim:
- Wydłużyć okres finansowania i połączyć kilka kredytów w jeden, większy
- Zmniejszyć marżę banku oraz oprocentowanie
- Zredukować wysokość miesięcznych kosztów z racji zobowiązań wobec banków.
Kiedy w Polsce z miesiąca na miesiąc rośnie poziom inflacji, a stopy procentowe są stale podnoszone przez Radę Polityki Pieniężnej, zdecydowanie warto pomyśleć nad konsolidacją kredytów. Czy to się opłaca? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku – zmniejszenie wysokości miesięcznych rat to dobry pomysł. Zawsze jednak warto mieć dobry plan na spłatę kredytu. Wybierając ofertę konsolidacji, decyduj się na taką, która pozwala na bezprowizyjną nadpłatę kredytu. Dzięki temu dodatkowo obniżysz miesięczną ratę lub skrócisz okres kredytowania, co wpłynie na finalną wysokość odsetek.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?
Zanim zdecydujesz się na konkretną propozycję konsolidacji kredytów bankowych, weź pod uwagę takie kwestie, jak:
- Wysokość miesięcznej raty po konsolidacji w stosunku do aktualnych zobowiązań
- RRSO
- Wymagane zabezpieczenia przez bank np. ubezpieczenie
- Prowizje bankowe za udzielenie kredytu
- Ewentualne koszty nadpłaty kredytu lub wcześniejszej całkowitej spłaty zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety
Kredyty konsolidacyjne mają więcej zalet, aniżeli wad, szczególnie w trudnych czasach, gdzie kredytobiorcy są mocno narażeni na skutki podnoszenia stóp procentowych. Najistotniejsze zalety takiego rozwiązania, to:
- Jedna, niższa rata zobowiązania
- Tylko jeden bank finansujący zamiast kilku instytucji
- Opcja pozyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel.
Jeśli chodzi o wady – tutaj mówimy głównie o wyższych kwotach całkowitych kredytu do spłaty, co jest skutkiem wydłużenia okresu finansowania.
Masz problemy ze spłatą zobowiązań wynikające z rosnącego oprocentowania i walki z inflacją? W takim razie postaw na kredyt konsolidacyjny i zredukuj miesięczne wydatki związane ze spłatą kredytów.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.