Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 października 202213:43

Gaudeamus igitur i wielki jubileusz raciborskiej uczelni

Gaudeamus igitur i wielki jubileusz raciborskiej uczelni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborska uczelnia ma już za sobą dwadzieścia lat działalności. Dziś po raz 21. rozpoczyna oficjalnie rok akademicki, dotąd jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, od 1 października jako Akademia Nauk Stosowanych.

Uroczystość, połączona z immatrykulacją studentów I roku, została zorganizowana w Raciborskim Centrum Kultury. Gościem rektora, dr. Pawła Strózika i społeczności akademickiej, był m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawicie wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, służby zdrowia i oświaty.

Rektor mówił o minionym „roku na większych obrotach”, który w historii uczelni zapisze się uruchomieniem kolejnych możliwości kształcenia magisterskiego (obecnie jednolite na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, 2. stopnia na administracji i pielęgniarstwie, gdzie wszystkie miejsca zapełniono w raptem 3 dni), modernizacją i rozbudową bazy dydaktycznej (monoprofilowe centrum symulacji medycznej, laboratorium tłumaczeniowe, centrum digitalizacji), poszerzeniem kręgu podmiotów współpracujących, zarówno w obszarze biznesu, administracji jak i oświaty, a także aktywnym uczestnictwem w życiu społeczno-gospodarczym miasta i regionu.

Plany są ambitne – poza wzmocnieniem potencjału edukacyjnego, także dalsze remonty i modernizacje, m.in. budowa parkingu czy wprowadzenie ekologicznych, oszczędnych źródeł ciepła. W nowy rok uczelnia wchodzi z 570 studentami.

Pochodzący z Raciborza wiceminister Paweł Jabłoński zapowiedział kolejne, 4-milionowe wsparcie dla Akademii, podkreślając, że tworzy ona wspólnotę o dużej sile.

– Wielka rzecz się stała – podkreślał wagę decyzji sprzed 20 lat biskup gliwicki, ks. prof. dr hab. Jan Kopiec, przyjaciel uczelni, obecny na 20 immatrykulacjach. Mówił, by dopingować ANS, by nie ustawała w rozwoju. Akademickiej racjonalności życzyła z kolei poseł Gabriela Lenartowicz.

Starosta wraz z członkami zarządu powiatu wręczył obraz z widokiem rudzkiego opactwa. – W prezencie od nas dostaliście nazwę ulicy – wspomniał prezydent. Odcinek dawnej Matejki od Słowackiego do Mariańskiej to dziś - na mocy uchwały Rady Miasta - ulica Akademicka.

Listy gratulacyjne wysłali m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Przemysław Czarnek. Wiceminister Jabłoński wręczył zasłużonym wykładowcom ANS w Raciborzu odznaczenia państwowe.

Wykład okolicznościowy pt. Bezpieczeństwo z perspektywy kryminalistyka wygłosiła dr Joanna Stojer-Polańska. W części artystycznej wystąpiła Smyczkowa Orkiestra Kameralna RCK pod batutą Henryka Krótkiego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.