Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 października 202208:57

Radny ma receptę na kryzys energetyczny. Odniósł się do niej prezydent

Radny ma receptę na kryzys energetyczny. Odniósł się do niej prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jeden z pomysłów radnego Marcina Ficy (klub Razem dla Raciborza) jest budowa farmy fotowoltaicznej z magazynem energii.

- Zwracam się o zbudowanie na ulicy Jana Pawła II farmy fotowoltaicznej z magazynem energii dla wykorzystania na oświetlenie miasta. Przy obecnych cenach energii takie rozwiązanie jest jak najbardziej słuszne i potrzebne. Zwracam się również o przygotowanie projektów pod fotowoltaikę na budynkach: Urzędu Miasta (dobudowa), MZB, Domu Kultury i innych miejskich budynkach użyteczności publicznej. Przyśpieszenie tych działań spowodowane jest coraz większymi kosztami energii. Należy również przemyśleć zabudowanie pomp ciepła do ogrzewania tych budynków - napisał radny Fica.

Obszernie do tej interpelacji odniósł się prezydent Dariusz Polowy.

1. W kwestii zabudowania na ul. Jana Pawła II farmy fotowoltaicznej z magazynem energii do wykorzystania na oświetlenie miasta informuję, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie dopuszcza przeprowadzenia tego typu inwestycji w ww. lokalizacji. Ukształtowanie terenu jak i dostępna przestrzeń oraz brak informacji w zakresie możliwości technicznych przyłączenia do sieci, stawiają pod znakiem zapytania także faktyczną możliwość wykonania opłacalnej ekonomicznie instalacji.

2. W temacie przygotowania projektów pod instalację fotowoltaiki :
a. na budynku Ośrodka Pomocy Społecznej informuję, iż ww. Jednostka w dniu 5 września 2022 złożyła kartę projektu (tzw. fiszkę) do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Racibórz do roku 2030 dot. termomodernizacji budynku OPS z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii;
b. na budynku Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, (w któ-rym siedzibę ma także Warsztat Terapii Zajęciowej ) informuję, że zgodnie z danymi pozyskanymi z RCRON, w najbliższej przyszłości nie planuje się realizacji projektów, związanych z instalacją fotowoltaiki;
c. na budynkach Arboretum Bramy Morawskiej – pismo w załączeniu;
d. na budynkach użyteczności publicznej typu szkoły, przedszkola, żłobki przeprowadzone będą inwestycje termomodernizacyjne, które umożliwią pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych i ekologicznych.

Wykaz zadań:
- Budowa Żłobka przy ul. Bielskiej – inwestycja zakończona,
- Docieplenie dachu, zabudowa paneli PV na dachu budynku oraz wymiana oświetlenia w budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 przy ul. Kasprowicza – inwestycja w trakcie realizacji,
- Projekt Termomodernizacji Budynku Przedszkola nr 5/ w ZSP Nr 4 w Raciborzu Studziennej – zadanie w trakcie realizacji. Projekt obejmuje odnawialne źródła energii, produkcję energii cieplnej i elektrycznej coraz ciepłej wody.

W tym roku powstanie także projekt budowy nowego przedszkola w Markowicach. Koncepcja przewiduje wykorzystanie źródeł „zielonej energii”, zastosowanie gruntowej pompy ciepła oraz instalacji PV. W przyszłym roku planuje się objąć pracami termomodernizacyjnymi z zastosowaniem OZE następne placówki oświatowe.

e. W budynku Urzędu Miasta rozbudowa fotowoltaiki jest możliwa o max 10 kWp jako odrębna instalacja. W chwili obecnej dysponujemy instalacją o mocy 40 kWp , która została zrealizowana w ramach zadania pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej połączona ze wzrostem udziału energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych na terenie miasta Racibórz – Etap II Budynek Urzędu Miasta Racibórz”. Zasadność ogrzewania budynku Urzędu Miasta Racibórz pompami ciepła musiałaby zostać potwierdzona analizą kosztów instalacji i eksploatacji w porównaniu do obecnie ponoszonych kosztów ogrzewania obiektu.

f. na budynkach MZB – pismo w załączeniu.

g. informuję, że w przypadku obiektów, o których mowa w zapytaniu nie są znane warunki konstrukcyjne dachów budynków. W przypadku budynku MiPBP istnieje możliwość umieszczenia paneli na przybudówce, która znajduje się na ścianie południowo-zachodniej budynku od strony ul. Ogrodowej. Tak więc instalacja paneli i pompy ciepła w budynku biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 jest możliwa.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że część obiektów użyteczności publicznej ma status zabytków, co może skutkować niewspółmiernymi kosztami montażu instalacji w stosunku do kosztów użytkowania. Pragnę jednak zaznaczyć, że jeszcze na ten rok zaplanowano audyt energetyczny budynku DK Strzecha i wówczas będzie możliwość udzielenia pełniejszej odpowiedzi.

01mzb

01arboretum

Autor: red., fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 marca 202311:52

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: Cech Rzemiosł Różnych
Aktualności20 marca 202313:36

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202321:21

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO]

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Na boisku przy Dworcowej w Krzyżanowicach doszło do starcia miejscowego LKS z sąsiadem zza miedzy, czyli LKS Tworków. Potyczki między tymi zespołami zawsze urastają do rangi świętej wojny. Czy podobnie było i tym razem?

(greh)
Reklama
Aktualności20 marca 202307:01

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany, fot. arch. portalu
Aktualności20 marca 202311:15

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO]

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Pawłów, OSP Strzybnik
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202317:12

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

AKTUALIZACJA. Wielu sportowych emocji doświadczyli kibice w trakcie mijającego weekendu. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do B klasy. Grały trakże siatkarki Krzanowic, amatorzy w RLPS oraz piłkarki ręczne pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności19 marca 202315:36

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Były metropolita górnośląski, abp senior Damian Zimoń odprawił dziś, 19.03., Mszę św. w kościele farnym w intencji śp. Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.