Radny ma receptę na kryzys energetyczny. Odniósł się do niej prezydent

Jeden z pomysłów radnego Marcina Ficy (klub Razem dla Raciborza) jest budowa farmy fotowoltaicznej z magazynem energii.
- Zwracam się o zbudowanie na ulicy Jana Pawła II farmy fotowoltaicznej z magazynem energii dla wykorzystania na oświetlenie miasta. Przy obecnych cenach energii takie rozwiązanie jest jak najbardziej słuszne i potrzebne. Zwracam się również o przygotowanie projektów pod fotowoltaikę na budynkach: Urzędu Miasta (dobudowa), MZB, Domu Kultury i innych miejskich budynkach użyteczności publicznej. Przyśpieszenie tych działań spowodowane jest coraz większymi kosztami energii. Należy również przemyśleć zabudowanie pomp ciepła do ogrzewania tych budynków - napisał radny Fica.
Obszernie do tej interpelacji odniósł się prezydent Dariusz Polowy.
1. W kwestii zabudowania na ul. Jana Pawła II farmy fotowoltaicznej z magazynem energii do wykorzystania na oświetlenie miasta informuję, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie dopuszcza przeprowadzenia tego typu inwestycji w ww. lokalizacji. Ukształtowanie terenu jak i dostępna przestrzeń oraz brak informacji w zakresie możliwości technicznych przyłączenia do sieci, stawiają pod znakiem zapytania także faktyczną możliwość wykonania opłacalnej ekonomicznie instalacji.
2. W temacie przygotowania projektów pod instalację fotowoltaiki :
a. na budynku Ośrodka Pomocy Społecznej informuję, iż ww. Jednostka w dniu 5 września 2022 złożyła kartę projektu (tzw. fiszkę) do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Racibórz do roku 2030 dot. termomodernizacji budynku OPS z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii;
b. na budynku Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, (w któ-rym siedzibę ma także Warsztat Terapii Zajęciowej ) informuję, że zgodnie z danymi pozyskanymi z RCRON, w najbliższej przyszłości nie planuje się realizacji projektów, związanych z instalacją fotowoltaiki;
c. na budynkach Arboretum Bramy Morawskiej – pismo w załączeniu;
d. na budynkach użyteczności publicznej typu szkoły, przedszkola, żłobki przeprowadzone będą inwestycje termomodernizacyjne, które umożliwią pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych i ekologicznych.
Wykaz zadań:
- Budowa Żłobka przy ul. Bielskiej – inwestycja zakończona,
- Docieplenie dachu, zabudowa paneli PV na dachu budynku oraz wymiana oświetlenia w budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 przy ul. Kasprowicza – inwestycja w trakcie realizacji,
- Projekt Termomodernizacji Budynku Przedszkola nr 5/ w ZSP Nr 4 w Raciborzu Studziennej – zadanie w trakcie realizacji. Projekt obejmuje odnawialne źródła energii, produkcję energii cieplnej i elektrycznej coraz ciepłej wody.
W tym roku powstanie także projekt budowy nowego przedszkola w Markowicach. Koncepcja przewiduje wykorzystanie źródeł „zielonej energii”, zastosowanie gruntowej pompy ciepła oraz instalacji PV. W przyszłym roku planuje się objąć pracami termomodernizacyjnymi z zastosowaniem OZE następne placówki oświatowe.
e. W budynku Urzędu Miasta rozbudowa fotowoltaiki jest możliwa o max 10 kWp jako odrębna instalacja. W chwili obecnej dysponujemy instalacją o mocy 40 kWp , która została zrealizowana w ramach zadania pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej połączona ze wzrostem udziału energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych na terenie miasta Racibórz – Etap II Budynek Urzędu Miasta Racibórz”. Zasadność ogrzewania budynku Urzędu Miasta Racibórz pompami ciepła musiałaby zostać potwierdzona analizą kosztów instalacji i eksploatacji w porównaniu do obecnie ponoszonych kosztów ogrzewania obiektu.
f. na budynkach MZB – pismo w załączeniu.
g. informuję, że w przypadku obiektów, o których mowa w zapytaniu nie są znane warunki konstrukcyjne dachów budynków. W przypadku budynku MiPBP istnieje możliwość umieszczenia paneli na przybudówce, która znajduje się na ścianie południowo-zachodniej budynku od strony ul. Ogrodowej. Tak więc instalacja paneli i pompy ciepła w budynku biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 jest możliwa.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że część obiektów użyteczności publicznej ma status zabytków, co może skutkować niewspółmiernymi kosztami montażu instalacji w stosunku do kosztów użytkowania. Pragnę jednak zaznaczyć, że jeszcze na ten rok zaplanowano audyt energetyczny budynku DK Strzecha i wówczas będzie możliwość udzielenia pełniejszej odpowiedzi.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz